Jak se rychle zbavit tinnitu
Nejprve se lékař ujistí, zda není na vině mazová zátka nebo ušní onemocnění. Dále se používají léky zvyšující prokrvení vnitřního ucha (např. betahistin), kortikosteroidy a vitaminy (B6, B12). Možností jsou infuze, při kterých se dodává smyslovým buňkám více kyslíku a výživných látek.
Archiv
Co mi pomohlo na tinnitus
Pokud je tinnitus důsledkem poškození sluchu často pomůže naslouchátko, které šum nahradí běžnými zvuky z okolí. Jestli naslouchátko potřebujete nejlépe vyhodnotí váš ORL lékař. Hučení v uších obtěžující v noci zkuste překrýt např. nahrávkou hoření ohně, zvuky deště, bouře či přírody.
Archiv
Co zhoršuje tinnitus
Kromě příčin je důležité vědět, co tinnitus ještě zhoršuje. Ideální je dbát na zvýšenou ušní hygienu (používání ušních sprejů nebo kapek), eliminovat alkohol a kofein. Potíže mohou způsobovat i některé léky proti bolesti, antibiotika, antivirotika, léky pro onkologické pacienty a diuretika (léky na odvodnění).
Jak dlouho trvá tinnitus
Spouštěčem tinnitu bývá silné akustické trauma (výstřel ze zbraně), pobyt v extrémně hlučném prostředí (koncert), nemoc či zánět středouší. Tinnitus také často přichází ruku v ruce se zhoršení sluchu, hlavně ve vyšším věku. Tinnitus dělíme na akutní (trvá maximálně pár měsíců a sám vymizí) a chronický (nad 6 měsíců).
Jak se vyrovnat s tinnitem
„Snažím se méně stresovat, poslouchám víc hudbu, která hučení aspoň trochu přehluší.” Pro většinu těch, kteří trpí tinnitem, je dle Anny nejtěžší vyrovnat se s reakcemi okolí. „Když jsem se o tom bavila s lékařem, měl dobrý postřeh. Podle výzkumu se člověk lépe srovná s tím, když přijde o zrak.
Jak bojovat s tinnitem
S tinnitem se obvykle bojuje pomocí zesílených zvuků ze sluchadel, zvuků okolí a hudby nebo generátorů šumu. To pomáhá minimalizovat kontrast mezi tinnitem a zvukem okolního prostředí, což Vám od toho protivného rušivého zvuku uleví. Pokud používáte sluchadla, možná, že máte model s programem pro úlevu od tinnitu.
Jak žít s tinnitem
A tinnitem můžete dělat všechno, co byste dělali bez něj. Využívejte Váš volný čas podle Vašeho vlastního uvážení a žijte plnohodnotný život. Nezbavujte se lidské společnosti. Vyvarujte se přílišného hluku a třesků.
Jak Nevnimat tinnitus
Někdy se šelesty potlačují zevním generátorem šumu (tinnitus masker), který vysílá speciálně vyladěné zvuky mající překrýt či vymazat rušivě vnímaný zvuk. Lze jej nosit jako sluchadlo. Dále se také doporučuje tzv. TRT terapie, při které se pacienti učí rušivé tóny vědomě "přehlížet" (nevnímat).
Jak nemyslet na tinnitus
Terapie HBO
Hyperbarická terapie kyslíkem je v některých případech účinná metoda především u akutního tinnitu a provádí se v několika sezeních v tzv. přetlakové komoře, kdy pacient pod dozorem lékaře inhaluje 100% kyslík, který se tak lépe dostane až do tělových buněk a tím se zajistí i lepší prokrvení ucha.
Jak utlumit tinnitus
Pro někoho může být tinnitus natolik obtěžující, že není schopen vykonávat své každodenní aktivity. Etiopatogeneze je často neznámá, a proto bývá obtížné tinnitus odstranit. V rámci léčby se doporučují látky zlepšující prokrvení (vasodilatační léky, gingko biloba), vitamíny a sedativa.
Co způsobuje hučení v hlavě
Příčinou může být stres, svalové napětí či nedostatek spánku. Konkrétními příčinami mohou být hluk, trauma (petardy, hlasitá hudba na koncertě), abnormální krevní tlak nebo předchozí nemoci. V této fázi se doporučuje věnovat potížím zvýšenou pozornost.
Kdo trpi tinnitem
Řada známých osobností trpěla tinnitem. Mezi ně patřili např. Ludwig van Beethoven, Martin Luther, Michelangelo, Vincent van Gogh. Pacienti tyto negativně vnímané zvuky označují jako pískání, zvonění, šumění, hučení, bručení, bzučení, syčení, tikání, cvaknutí, mlasknutí, jízda lokomotivy.
Jaké léky na tinnitus
Stejně tak jako na mnoho onemocnění (včetně ztráty sluchu), ani na tinnitus neexistuje žádný zaručený lék.
Jak se vyrovnat s Tinnitem
„Snažím se méně stresovat, poslouchám víc hudbu, která hučení aspoň trochu přehluší.” Pro většinu těch, kteří trpí tinnitem, je dle Anny nejtěžší vyrovnat se s reakcemi okolí. „Když jsem se o tom bavila s lékařem, měl dobrý postřeh. Podle výzkumu se člověk lépe srovná s tím, když přijde o zrak.