Jak se léčí zvětšená slezina?

Co způsobuje zvětšení sleziny

Příčiny zvětšení sleziny

Za nežádoucí zvětšení sleziny může například přebytek jejího obsahu, tedy poškozených krvinek spolu s bakteriemi. Toto se děje v důsledku mnoha krevních chorob či infekcí. V jiném případě může jít o stav, kdy ze sleziny nemůže volně odtékat krev a ta se v ní hromadí.
Archiv

Co se Zvetsenou slezinou

Mezi nejčastější vady či postižení sleziny patří splenomegalie neboli zvětšení sleziny, které se vyskytuje nejčastěji u onemocnění krve (anémie, leukémie, maligní lymfom), ale i u chorob, jako jsou žloutenka, infekční mononukleóza, malárie, rakovina jater, cirhóza jater, portální hypertenze či Hodgkinova choroba ( …
Archiv

Jak na zmenšení sleziny

Odstranění sleziny se provádí klasickým řezem – většinou šikmým řezem v levém podžebří, málo často pak svislým řezem ve střední čáře od mečovitého výběžku k pupku. O typu řezu rozhoduje chirurg, který vás bude operovat a bude vás o něm a důvodech toho kterého řezu informovat.
ArchivPodobné

Jak ulevit slezině

Skořice má uklidňující účinky nejen na slezinu ale i slinivku, dodává tělu energii. Povzbuzuje prokrvení orgánů a celkově krevní oběh a přispívá k lepšímu trávení. Je prevencí nachlazení či bronchitidy.

Co škodí slezině

Slezinu nejvíce oslabuje nesprávná strava, nadměrné starosti, přepracování či duševní únava. Oslabená slezina neumí správně zpracovávat potravu a tekutiny (na vyživující energii čchi Qi a krev XUE) a důsledkem toho se může hromadit tzv. kalného vlhka, jež prosakuje do spodní části těla.

Jak se pozná nemocná slezina

Pocity plnosti žaludku, problémy se zažíváním (nechutenství nebo naopak hlodavý hlad, průjmy, hubnutí, nadýmání). Pocit těžkých nohou. Poruchy krvetvorby, hlavně v oblasti červených krvinek. Praskání žilek (kožní metličky).

Kde bolí slezina

Za normálních okolností je slezina skryta pod žeberním obloukem, nehmatná a poměrně dobře chráněná. Za jistých okolností ovšem dochází k jejímu zvětšení, což může být doprovázeno nepříjemnými pocity tlaku a plnosti a někdy i bolestí břicha, která je lokalizována do levého boku a do levého podžebří.

Co ovlivňuje slezina

Například slezina je propojena se slinivkou břišní a žaludkem. Společně pomáhají trávit stravu. Slezina pak přes slinivku ovlivňuje střevo. Je tedy důležité se zaměřovat nejen na jednotlivé orgány, ale i na tělo jako celek, abychom měli jeho funkce v rovnováze.

Co zatěžuje slezinu

Co slezině neprospívá

Oslabují ji starosti, úzkost a dlouhotrvající tlak, při kterém probíhají pod vlivem stresových hormonů biochemické změny v buňkách sleziny a bílých krvinkách. Neprospívá jí také nepravidelná strava, příliš velké množství jídla, nadměrná konzumace mléčných výrobků.

Jak vyšetřit slezinu

Pohmatem vyšetřujeme slezinu, kdy pacient leží na zádech a má pokrčené nohy v kolenou. Normální slezina není hmatná. Slezinu nejčastěji vyšetřujeme pomocí levé hrany pravé ruky, kterou přikládáme z levé strany pod levý žeberní oblouk. Při nádechu slezina sestupuje dolů, takže při nádechu narazí na prsty vyšetřujícího.

Jaké bylinky na slezinu

Velmi posilující je mírně prohřívající koření jako zázvor, kurkuma, kardamom, skořice a hřebíček. Z bylin je silným doplňovačem sleziny žen-šen a kozinec blanitý. Dále slezině prospívá puškvorec, řepík, měsíček, sléz a další.