Jak se mnozi mák?

Jak vysadit vlčí mák

Semena máku vyséváme přímo na stanoviště, a to brzy na jaře. Rostliny lze již od února předpěstovat doma. Hloubka výsevu je na povrch substrátu. Doba klíčení je 1–2 týdny při teplotě 15–20 °C.
Archiv

Jak se pěstuje mák

Vyséváme do rýhy hluboké maximálně 50 mm. Semena mají být na dně rýhy a nad nimi má být vrstva půdy maximálně 5 až 20 mm. Takto zasetý mák má dostatek vzduchu i kapilární vody potřebné ke klíčení. Po vzejití a vytvoření listové růžice ze čtyř až pěti pravých listů mák jednotíme na vzdálenost 5 až 10 cm.

Jak pěstovat okrasný mák

Okrasné máky sázíme brzy na jaře nebo koncem léta ve vzdálenosti 50-70 cm od sebe. Máky mají rádi kyprou a dobře hnojenou půdu, s dostatkem vápníku. Vápník je pro máky velmi důležitý, proto pokud nenajdeme půdu bohatou na vápník, doporučujeme k nim přidávat pomalu rozpustné vápence nebo rozdrcené vaječné skořápky.
Archiv

Kdy se sklízí makovice

Mák vykvétá během června a července, makovice postupně dorůstají a zrají do poloviny září. Pro sklizeň je vhodná doba, jsou-li makovice suché a semena jdou lehce vysypat.

Co léčí vlčí mák

Tato léčivka je charakteristická zejména svými zklidňujícími účinky na dýchací soustavu při chřipkových onemocněních a chorobách z nachlazení. Uklidňuje dráždivý kašel a zároveň usnadňuje vykašlávání. Léčbu zpříjemňuje i mírně sedativní účinek, který nemocným přivodí klidnější spánek.

Jak dlouho klíčí mák

Při teplotě 10°C klíčí semena během 5 – 6 dnů a při teplotě 18 – 20°C během 3 – 4 dnů. Další zvyšování teploty klíčení naopak zpomaluje a při 30°C semena klíčí jen málo. Vzcházející rostliny hynou až při –6 až –8°C, a proto je možné mák vysévat i na podzim, nebo v zimě.

Kde se nesmí pěstovat mák

Další běžnou potravinou, která je v některých částech světa zakázaná, je docela obyčejný mák. Na to, že byste si upekli makové buchty nebo koláče, tak můžete zapomenout například v Singapuru, na Tchaj-wanu, v Saúdské Arábii či Spojených arabských emirátech. Příčiny tohoto zákazu se ovšem liší.

Jak správně Jednotit mák

Mák je důležité včas jednotit, už při vytvoření 2 až 4 pravých lístků. Jednotíme na vzdálenost 10 až 15 cm, na 1 m2 by mělo být asi 40 rostlin. Při jednocení nezapomeneme k rostlinkám přihrnout půdu a okopat je.

Jak Ususit vlčí mák

Použití a sběr máku vlčího

Makovice se mohou usušit a semena jemně vyklepat. Poté se ukládají v těsně uzavřených nádobách. Korunní lístky se sbírají vytrháváním za sucha v letním období. Jelikož jsou choulostivé a na vlhku fialoví, ukládají se volně, aby se nezapařily.

Jak dlouho kvetou vlčí máky

Na českém území se s ním hojně setkáváme v polních kulturách, na rumištích, úhorech, navážkách a jiných obnažených půdách, především v teplejších oblastech od nížin do podhůří. V Česku kvete od května do srpna, při příznivě teplém počasí až do října.

Který mák je jedlý

Pro potravinářské využití pěstujeme mák setý, naše odrůdy kvetou bíle, existují však i fialově kvetoucí odrůdy. Něco jiného je barva semene máku. V České republice se na 97 % ploch pěstují modrosemenné odrůdy, např. Major, Opál, Aplaus, Opex nebo Onyx.

Jak sušit vlčí mák

Jak nasušit květy vlčího máku

Květy jsou křehké, sbíráme je proto opatrně a za suchého počasí. Sbíráme jen okvětní plátky. Sušíme je při nízké teplotě (do 35°C) ve stínu na půdě asi týden či dva dny v sušičce. Květy je potřeba pravidelně načechrávat, aby se sušily rovnoměrně a barva se zachovala.

Čím hnojit mák

Mák patří mezi plodiny náročné na živiny. Při zakládání porostu by již půda měla být dostatečně zásobená živinami. V případě nedostatečného zásobení fosforem, volíme hnojivo Amofos, které aplikujeme před předseťovou přípravou.

Jak dlouho kvete vlčí mák

Na českém území se s ním hojně setkáváme v polních kulturách, na rumištích, úhorech, navážkách a jiných obnažených půdách, především v teplejších oblastech od nížin do podhůří. V Česku kvete od května do srpna, při příznivě teplém počasí až do října.

Proč vlčí mák

Červené květy v té době pokrývaly hroby padlých na západní frontě. Připnutím symbolického květu si lidé připomínají hrdinství vojáků a vzdávají jim úctu. Vlčí mák je i symbolem plodnosti, hojnosti, nadbytku, sebeobětování, vzpomínek, krve, spánku a nového života.

Co znamená květ máku

Květ vlčího máku je v dnešní době neodmyslitelným symbolem oslav Dne válečných veteránů. Proč právě vlčí mák Každého jedenáctého dne jedenáctého měsíce v roce přesně v jedenáct hodin se ve Velké Británii na dvě minuty zastaví život.