Jak oslovovat Veru
Domácky se jméno užívá jako Verunka, Veruna, Veru, Vera, Verča, Veronička, Veruš, Verka, Verona, také Nika, Rona, Ronka aj.
Jaké i ve jméně
Tyto podoby totiž často vycházejí ze zdrobnělin jmen a ty obsahují právě měkké I (Tomáš – Tomík – Tomi). Ani podoba s tvrdým Y však není považována za chybnou. Můžeme tedy psát Luki i Luky, Viki i Viky, Zuzi i Zuzy. Záleží i na tom, jakou podobu jména dotyčný člověk používá nebo na kterou je zvyklý.
Jak se skloňuje jméno
Při skloňování osobních jmen se primárně řídíme jejich výslovností. Podle zakončení, které má jméno ve vyslovované podobě, je přiřazujeme k příslušnému skloňovacímu typu. Tento postup je důležitý zejména u jmen cizího původu, jejichž grafická a zvuková (fonická) podoba se může výrazně lišit.
Jak oslovit Kláru
Ahoj Klári – s měkkým i. Je to ovšem hovorové a velmi důvěrné oslovení. V dopise bych použil:: Ahoj Kláro, Klárko, Klárinko.
Jak se oslovuje farář
V tomto případě se u kněze používá slovo „Pane + funkce“ (např. „Pane faráři“, „Pane děkane“, „Pane probošte“ atd.). Za společensky nepřístojné se však považuje oslovení: „Pane Páter“, „Pane Otče“ či „Pane knězi“, protože zde se nejedná o funkci, ale o stav dotyčného.
Jak se oslovuje biskup
Jeho Eminence nejdůstojnější pán (křestní jméno) kardinál (příjmení). Arcibiskupovi a biskupovi patří oslovení Excelence (Vaše Excelence nebo Vaše Excelence pane arcibiskupe), v adrese Jeho Excelence pan arcibiskup. Preláti a kanovníci se oslovují Vaše Milosti, popř. ještě dalším titulem, např.
Jak se říká Denise
Ženské křestní jméno Denisa má i svůj mužský protějšek ve jménu Denis. Staročeská podoba jména je Diviška, přejatou variantou pak Dionýzie. Jméno se domácky užívá jako Deni, Denis, Denča, Deňule, Denuš, Denda, zdrobněle pak Deniska, Denička, Deninka, Desinka, Denuška nebo Deňulka.
Jak oslovovat Ivo
Dle další teorie je jméno odvozeninou slovanských jmen Ivan a Ivana. Domáckými podobami jména jsou Ivoš, Ivouš, Ivošek, Ivka aj. Jméno Ivo se vyskytuje i ve slovenštině, také v němčině, angličtině, italštině, holandštině nebo švédštině.
Jak se skloňuje Nagy
Pokud jde o spřežku (-gy, -ty, -ny, -ly), je skloňování následující: Karácsony [karáčoň], 2. pád Karácsonye [karáčoňe]; Nagy [nať], 2. pád Nagye [naďe]; Király [kiráj], 2. pád Királye [kiráje]; přechylování Aranyová [araňová] apod.
Jaké i se píše v příjmeních
měkké -i, např.: Novákovi, Jan a Petr Novákovi, Jana a Petr Novákovi. (Pozor si však musíme dávat na 4. pád: dopis pro Jana a Petru Novákovy.) Příjmení, která se skloňují podle vzoru přídavných jmen, mají dvě možné koncovky: manželé Novotných, Veselých i manželé Novotní, Veselí.
Jak se píše Jari
Odpověď: Domácké podoby rodných jmen, které jsou předmětem Vašeho dotazu, se neskloňují, jde vlastně o pádové tvary, alternativní formy 5. pádu vzniklé nejčastěji zkrácením zdrobnělin na -inka: Šárinko – Šári.
Jak oslovovat románu
Podle Knappové – Romek, Romy, Románek, Romík, Romíček, Romouš, Romoušek, Romča, Romka, Romčík, Mánek…
Jak pozdravit kněze
Katolický lid udržuje tento zvyk: ‚Pochválen buď Ježíš Kristus,' říkají, kdykoliv přichází kněz. “ Tento pozdrav je oblíbený rovněž v dalších křesťanských denominacích, mj. mezi luterány a dalšími protestanty, stejně jako ve východním křesťanství.
Jak se oslovuje arcibiskup
Arcibiskupovi a biskupovi patří oslovení Excelence (Vaše Excelence nebo Vaše Excelence pane arcibiskupe), v adrese Jeho Excelence pan arcibiskup.
Jak říkat Natálii
Domáckými podobami jména jsou Natálka, Naty, Natka, Nasťa, Tálka, Tálie aj.
Co je to Petr
Vlastní mužské jméno Petr pochází z řečtiny (πέτρος Petros), kde femininum πέτρα petra znamená „kámen“ či „skála“ . V České republice to bylo v roce 2016 třetí nejčetnější jméno.
Co je víc Mgr nebo Ph D
Pokud má někdo u jména více titulů oslovujeme ho vždy tím nejvyšším dosaženým. Pro ukázku: profesor>docent>doktor>magistr. U žen pak před titul vždy dáváme paní, ať už je dotyčná vdaná či nikoliv.
Jak oslovit Mgr PH D
– oslovujeme „pane doktore“ nebo „paní doktorko“. Titul je psán za jménem! Je důležité mít na paměti, že dámu, která má například titul Mgr., skutečně oslovujeme „paní magistro“, i když třeba vůbec nevíme, zda je svobodná či vdaná.
Jak se skloňuje pán
Výběr koncovky závisí na zakončení tvarotvorného základu. Vzor „pán“ má v 5. p. j. č. koncovky ‑e, ‑u, vzor „muž“ ‑i, ‑e, vzor „soudce“ koncovku ‑e (bez alternace předchozí souhlásky), vzor „předseda“ koncovku ‑o.
Jak se skloňují cizí příjmení
Jména cizího původu zakončená ve výslovnosti i v písmu na ‑e skloňujeme podle toho, která souhláska koncovému ‑e předchází. Předchází‑li tvrdá nebo obojetná souhláska (kromě s, z), skloňujeme jména podle vzoru „pán“ nebo pomocí zájmenných koncovek.
Jaké i se píše na konci příjmení
Pamatujte si, že na schránku si píšeme Novákovi, Skřivánkovi, Dvořákovi či Kocourkovi s měkkým I, protože se jedná o 1. pád.
Jak správně oslovovat příjmením
Kdybyste chtěla k oslovení připojit titul, nebo oslovit příjmením i jménem, musíte použít 5. pádu: pane doktore/inženýre Nováku; Petře Nováku, apod. Pokud jde o zakončení: vzor pán není striktním předpisem, jak skloňovat, nýbrž vybraným slovem, které má případy shrnovat.
Jak se píše Sárinka
Jsou to tvary domáckých jmen vzniklé původně jako zkrácená podoba zdrobnělin utvořených příponou ‑inka, ‑ička nebo ‑ík, ‑íček: Šárinka – Šári, Stázička/Stázin(k)a – Stázi, Tomík/Tomíček – Tomi.
Jak se píše Luki
Chceme-li v e-mailu oslovit například Lukáše zkrácenou podobou jeho jména, máme napsat Luki, nebo Luky Možné je obojí, ale častěji se objevují podoby zakončené na -i.
Jak oslovovat Marcelu
Pokud jde o jméno Marcel, je situace přehlednější: skloňuje se podle vzoru pán, ale v 5. pádě připouští Internetová jazyková příručka oba nabízející se tvary – tedy jak Marcele, tak Marceli.