Jak si doma přepustit máslo
Dejte máslo do hrnce a při středním plameni nechte rozpustit. Přiveďte k varu a když začne bublat, stáhněte žár na minimum jen tak, aby lehce probublávalo. Začne se tvořit pěna a na dně hrnce sraženina bílkoviny. Takto táhněte, dokud nedocílíte krásné zlaté barvy a vůně, jako když se dělá popkorn.
ArchivPodobné
Proč se přepouští máslo
Bylo nezbytné z másla odstranit všechnu tu vodu, která způsobuje rychlou zkázu. A tomuto procesu se říká přepouštění. Výsledkem je přepuštěné máslo, které už je jen stoprocentní tuk a nic jiného. Vydrží docela dlouho i při pokojové teplotě a nezkazí se.
Archiv
Co s pěnou z přepuštěného másla
Kršna doporučuje zbylou pěnu a kousky čehosi uschovat a použít do polévek či buchet. Výhodou výsledného produktu je, že vydrží i při pokojové teplotě, což je ostatně jeden z důvodů, proč se máslo přepouští.
Archiv
Na co je dobré přepuštěné máslo
Ghí použijte při restování zeleniny, jako základ na polévku, omáčku, na jíšku, ale můžete jím hotový pokrm obohatit až na závěr na zjemnění. Mastěte jím knedlíky, brambory, kaše a nákypy. Potřete jím topinky, palačinky, na sucho opečené placky. Použijte jej při pečení cukroví, buchet, pečiva.
Jak se vyslovuje ghí
g se čte jako g před a, o, u, souhláskou a ve skupinách ghe, ghi. g se čte jako dž před e, i a ve skupinách gia [dža], gio [džo], giu [džu].
Jak dlouho vydrží přepuštěné máslo
Přepuštěné máslo se může skladovat mnohem déle, a to nejlépe ve vzduchotěsné nádobě. Při pokojové teplotě vydrží několik měsíců, v lednici až rok.
Jak chutná přepuštěné máslo
Přečištěné či přepuštěné máslo voní jako máslo, chutná jako máslo, na rozdíl od másla ale obsahuje jiné vlastnosti. „Nepřepaluje se, neobsahuje žádnou mléčnou bílkovinu, nemusí se chladit a vydrží až rok,“ sděluje Andrea Dostálová z firmy, která se na výrobu ghí specializuje.
Jaké máslo na ghí
Také ve studené kuchyni najde ghí své uplatnění.
Pokud si k snídani rádi dáváte chleba nebo opečený toust namazaný máslem, i v takovém případě můžete klasické máslo nebo margarín ghíčkem nahradit. Zajímavé je i to, že ho můžete použít zevně.
Jak dlouho vydrží ghí
Nejen v Indii se používá ghí (ghee). Jde totiž o přepuštěné máslo, které dobře znaly už naše prababičky. Je mnohem trvanlivější než běžné máslo, vydrží až několik měsíců a snese vysokou teplotu.
Jak zpěnit máslo
Jak na to:
Máslo rozkrájíme do většího hrnce a dáme na mírně rozehřátou plotnu rozpustit. Do druhého dne je uložíme na chladné místo. Nazítří obrácenou vařečkou uděláme dva otvory, kterými vylijeme uvolněnou syrovátku, máslo postavíme na mírný oheň a vaříme tak dlouho, dokud nedostane zlatavou barvu.
Jak dlouho trva Prepustit máslo
Celé přepouštění jedné kostky másla trvá cca 15 minut, při použití většího množství se čas přirozeně prodlužuje. Jakmile máslo přestane pobublávat a je tedy zbavené vody, přecedíme ho přes plátýnko a uchováme v uzavřené nádobě (např. zavařovací sklenici) v chladu.
Jak dlouho vydrží domácí máslo
Průmyslově vyrobené vydrží 24 měsíců v teplotě min. -18°C.
Jak namazat máslo
Nahřejte si misku
Máslo vyndejte na talířek, do misky nalijte horkou vodu, nechte sklo prohřát, pak ji vylijte a rychle s ní máslo přikryjte. Díky teplu, které z ní bude sálat, máslo povolí a za chvíli ho budete moci normálně namazat.
Co se starým máslem
Pokud vám žluklo máslo, na které jste nedopatřením zapomněli, zapíchněte do něj oškrábanou mrkev a uložte ho na čtyři hodiny do chladu. Pak máslo vyndejte a ochutnejte. Sice nezíská svou původní chuť, ale rozhodně bude k jídlu!
Jak vyšlehat máslo ze smetany
Smetanu a crème fraîche vložte do mixéru a šlehejte, dokud se směs nerozdělí na máslo a podmáslí.Hrudky másla sceďte a proplachujte v cedníku, dokud vám pod rukama nepoteče čistá voda.Vyprané máslo promněte a dejte vyšlehat společně se solí.Máslo skladujte v lednici a snažte se ho spotřebovat do týdne.
Jak se pozná zkažené máslo
Žluklé, tedy zkažené máslo se pozná podle nevábné vůně a natrpklé chuti. V českých průmyslových podmínkách se máslo vyrábí ze sladké smetany, zakysanou smetanu jako základní surovinu používají spíše menší zpracovatelé. Je-li použita, nese někdy máslo označení selské, které však legislativa nijak nedefinuje.
Jak rychle nechat změknout máslo
Napaříme: Do skleničky nebo skleněné misky nalijeme horkou vodu – můžeme také naplnit vodou a dát ohřát do mikrovlnné trouby. Poté horkou vodu vylijeme a skleničku/misku ihned přiklopíme na máslo. Necháme pět minut přiklopené a máslo můžeme použít.
Jak namazat ztuhlé máslo
Nahřejte si misku
Na pomoc si můžete vzít i obyčejnou skleněnou misku. Máslo vyndejte na talířek, do misky nalijte horkou vodu, nechte sklo prohřát, pak ji vylijte a rychle s ní máslo přikryjte. Díky teplu, které z ní bude sálat, máslo povolí a za chvíli ho budete moci normálně namazat.
Jak dlouho vydrží máslo
Podle trvanlivosti
Stolní máslo – už není označeno jako čerstvé a doba skladování je mnohem delší. Lze skladovat při chladírenských teplotách (2–8 °C) asi tři měsíce nebo při mrazírenských teplotách (−18 °C) více než rok. Máslo – také není označeno jako čerstvé a doba skladování je cca 35–55 dní od data výroby.
Jak se pozná čerstvé máslo
Kvalitní máslo má mít chuť mírně, lehce nasládlou a příjemnou; příjemná má být i vůně. Čerstvé máslo je česká specialita, výrobek s tímto označením se smí prodávat do 20 dnů od data výroby. Stolní máslo je z mrazírenských zásob, kde smí být skladováno nejdéle 24 měsíců od data výroby při teplotě minus 18 °C a nižších.
Jak dlouho šlehat máslo
Pokud se někomu nechce používat vidličku, či má větší množství másla, tak stačí vzít mixér a máslo s cukrem vyšlehat do "pěny" (šleháme cca 5 minut). A je to! =) Ve výsledku primitivní věc, která dokáže pěkně zamotat hlavu.
Jak dlouho vydrží máslo v pokojové teplotě
Máslo skladujte v lednici podobně jako ostatní mléčné výrobky, ovšem vězte, že za určitých okolností to není nutné. Ve speciální máslence vydrží při pokojové teplotě lahodné a svěží minimálně 14 dní!
Jak chutná zkažené máslo
žluknutí. Žluklé, tedy zkažené máslo se pozná podle nevábné vůně a natrpklé chuti.
Co je změklé máslo
Změklé máslo je označováno také jako "povolené", které svou konzistencí není tuhé a ani tekuté – rozpuštěné. Snadno do něj vmáčkneme prst. Změklé máslo využíváme na namazání čerstvého pečiva, do krémů a pomazánek a také při pečení moučníků a pečiva. Při pokojové teplotě bychom na změknutí čekali přibližně 1-1,5 hodiny.
Jak povolit máslo
Nahřejte si misku
Máslo vyndejte na talířek, do misky nalijte horkou vodu, nechte sklo prohřát, pak ji vylijte a rychle s ní máslo přikryjte. Díky teplu, které z ní bude sálat, máslo povolí a za chvíli ho budete moci normálně namazat.