Jak se pokládá paropropustná fólie?

Kdy použít parotěsnou fólií

Dobrý den, dává se všude tam kde je předpoklad možné kondenzace vody z důvodu rozdílné teploty. Ve Vašem případě bych rozhodně neriskoval a dal jí tam, pozor pokud budete do podlhledu dávat nějaké bodovky nebo něco – ta folie má smysl pouze pokud je utěsněná!

Jak nalepit parotěsnou fólií

Parozábrana se na podklad přichytí pomocí sponkovačky. Některé typy parotěsných fólií jsou také vybaveny samolepicí vrstvou pro pohodlnější aplikaci na podklad. Důležité je, aby každá sponka v parotěsné fólii byla přelepena speciální lepicí páskou dle pokynů výrobce fólie.
Archiv

Jakou stranou dát parotěsnou fólií

Jak tomu zabránit Použitím parotěsné fólie v konstrukci! Používají se jako podstřešní fólie, ale také do konstrukcí stěn. K zabránění nechtěné kondenzace vodních par v izolaci domu, umisťujeme parotěsnou fólii na interiérovou stranu.

Jak Prichytit stresni fólií

Fólie se připevňují ke spodní konstrukci hřebíky, kterými jsou zároveň připevněné kontralatě. Tento spoj není vodotěsný, a proto může při delších deštích, v případě že není položená krytina, provlhnout spodní dřevěná konstrukce, což však při dočasném provlhnutí neovlivní její životnost.
ArchivPodobné

Kam umístit Paropropustnou fólii

Fólie se aplikuji horizontálně nebo vertikálně, potištěnou stranou směrem ke střešní kryti ně (exteriéru). Pokládka začíná u okapu a postupuje směrem k hřebeni. Horizontálni i vertikál ni překrytí je min. 10 cm (podle sklonu střechy).

Jak funguje paropropustná fólie

Funkce parozábrany

Parozábrana zabraňuje pronikání vodní páry obsažené ve vzduchu a musí spolehlivě vyloučit jakoukoliv difuzi, aby se zabránilo vlhnutí konstrukce. Parotěsná zábrana (fólie) je umístěna v konstrukci před tepelnou izolací směrem z interiéru.

Na co je parotěsná fólie

Parotěsné fólie se používají jako ochrana tepelné izolace proti pronikání vodních par z interiéru do konstrukce a nadměrné kondenzaci.

Jak utěsnit parozábranu

Parotěsná zábrana by měla dosahovat až k podlaze a zde být utěsněna lepící páskou nebo tmelem . Místo spoje je ideální trvale stlačit buď součástí konstrukce obkladu nebo samostatným prvkem. Jakékoliv prvky nosné konstrukce obkladu prostupující skrze parotěsnou zábranu je nutné dokonale utěsnit lepící páskou.

Kam umístit Paropropustnou fólií

Fólie se aplikuji horizontálně nebo vertikálně, potištěnou stranou směrem ke střešní kryti ně (exteriéru). Pokládka začíná u okapu a postupuje směrem k hřebeni. Horizontálni i vertikál ni překrytí je min. 10 cm (podle sklonu střechy).

Co jsou latě a kontralatě

Když se řekne „střešní latě“, každému by se měly vybavit latě, na které se pokládají střešní tašky. To je správně. Kromě těch jsou pak ve střešní konstrukci použity také latě, které zajišťují odvětrání střechy. Ty jsou přibité na krokvích a jsou tedy kolmo na střešní latě, a proto se tyto nazývají kontralatě.

Proč se dává parozábrana

Parozábrana zabraňuje pronikání vodní páry obsažené ve vzduchu a musí spolehlivě vyloučit jakoukoliv difuzi, aby se zabránilo vlhnutí konstrukce. Parotěsná zábrana (fólie) je umístěna v konstrukci před tepelnou izolací směrem z interiéru.

Jakou zvolit parozábranu

Jako parozábrany se používají fólie s vysokým difúzním odporem (sd > 100 až 150). Prodávají je stavebniny, nebo je lépe vhodný typ pořídit přímo od technického zástupce výrobce těchto fólii (Nicofol, Jutafol, Isocell apod.). Rozhodně nezaměnit s difúzními podstřešními foliemi!

Jak napojit parozábranu

K dosažení souvislé parozábranové vrstvy použijeme na napojení fólie na zdivo těsnicí pásky. Těsnicí pásku se silnější vrstvou lepicí vrstvy je dobré nalepit souvisle na omítku po obvodu šikmé střechy ještě před aplikací parozábrany. Pro její celistvost je potřebné přelepit i vzájemné styky.

Jak daleko od sebe kontralatě

Kontralatě, které určují tloušťku vzduchové mezery se používají s průřezy 30 x 50 mm až 40 x 60 mm. Rozteče kontralatí jsou určeny vzdáleností jednotlivých krokví, do kterých jsou kontralatě upevňovány. Osová vzdálenost krokví by nikdy neměla činit více než 120 cm.

Jak srovnat střechu

Na nárožích a v úžlabích řežeme latě až k jejich středu. Na štítech latě zkrátíme až po rozměření plochy střechy před pokládkou tašek. Při dokončování střechy se lze zaměřit na vikýře. Z pohledu na ořezané nárožní hrany je vidět, že na valbu vikýře je třeba ještě připevnit latě.

Kdy davat parozábranu

Parozábrana se zřizuje v případech, kdy je konstrukce Rigips součástí obvodového pláště budovy a ve skladbě konstrukce je vrstva tepelné izolace (podkroví, předsazené stěny). Aplikací parozábrany se předchází vnikání interiérové vzdušné vlhkosti do konstrukce a její případné kondenzaci.

Čím připevnit kontralatě

Doporučuji pro kontralatě použít kotvící prvky dlouhé o min. 50 mm delší než je výška kontralatě. U kontralatí je navíc vhodnější je připevňovat vruty , nikoliv hřebíky. U střešní latí Vás stačí hřebíky dlouhé 100 mm.

Jak daleko od sebe střešní latě

Rozteč střešních latí se pohybuje dle konkrétních výrobců a typů střešní krytiny od 320 do 360 mm. Běžně se průřez 40×60 mm používá do rozpětí do 1,2 m (vzdálenosti dvou krokví).

Jak dlouho trvá pokrytí střechy

To závisí na velikosti a složitosti střechy a na materiálu krytiny: pokrývačské práce na malé, jednoduché střeše mohou být dokončeny za dva dny; zatímco velký, komplexní projekt může trvat třeba týden.

Jak spravne Latovat strechu

Vzdálenost mezi latěmi musí být stejná a řady vodorovné. Horizontální označení zajišťuje rovnoběžnost laťování – používáme při něm šňůru s barvou. Dobře vyznačené šňůrování znamená poloviční práci s montáží latí. Vzdálenost prvních dvou latí u okapu je zpravidla kratší než vzdálenost latí v poli.

Čím zalepit střechu

V domě nebo chalupě se nejčastěji potřebuje silikonový a akrylový tmel pro použití v interiéru, s netěsnostmi v oplechování střechy, opravou tašek nebo okapů si poradí střešní tmely. Tyto typy tmelů je možné nahradit i jediným, ač dražším, univerzálním.

Jak se chodí po střeše

Chůze po střeše

Pro usnadnění chůze po střeše nadzdvihneme jednu tašku a tu, co je pod ní, posuneme nahoru. Objeví se otvor, takže po taškách můžeme chodit jako po schodech. Nezapomeňme na bezpečnost a zajištění proti pádu!

Jak dlouho trvá udělat střechu

Vždy záleží na velikosti a typu střechy a rozsahu prací. Průměrně výstavba nové střechy trvá 3 týdny.

Čím natřít lepenku na střeše

Asfaltohliníková reflexoizolační nátěrová hmota RENOLAST je určená na povrchovou úpravu střech (plech, IPA, térový papír a ostatní střešní izolační lepenky), dřeva, některých plastických hmot, betonu apod., kde se kromě izolačního a konzervačního účinku požaduje, aby nátěr účinně odrážel světelné a tepelné paprsky.

Jak správně položit lepenku na střechu

Pokládka asfaltových pásů podle druhu izolace

Asfaltová střešní krytina je nejčastěji pokládána ve dvou vrstvách – nejprve podkladní asfaltový pás a na něj vrchní finální pás. Podkladní pásy pokládejte rovnoběžně s okapovou hranou nebo kolmo na ni. Od sklonu střech 5° a výše je nutné pokládat pouze kolmo.