Jak se počítají hlasy ve volbách?

Jak se pocitaji hlasy v komunalnich volbach

Hlasy, které obdrží každá strana jako celek, se sčítají s těmi, které byly dány jednotlivým kandidátům v rámci každé strany. Poté se vyřadí politické strany a uskupení, které mají méně než 5 % podílu přidělených hlasů. Stejná hranice platí i pro koalice.

Kdy se budou sčítat hlasy

Termín volby vyhlásil předseda Senátu 27. června 2022, kandidátní listiny byly potvrzeny Ministerstvem vnitra 25. listopadu 2022. Vítězem volby se ve druhém kole se ziskem 58,32 % hlasů stal Petr Pavel.

Kdy končí komunalni volby

Volby do zastupitelstev obcí se v Česku uskutečnily v pátek 23. září a v sobotu 24. září 2022. Termín těchto voleb byl spojen s prvním kolem voleb do třetiny Senátu.

Co se stane s mým hlasem když nepůjdu k volbám

Obvykle je považováno za žádoucí, aby volební systém počet možných propadlých hlasů minimalizoval. Volič, jehož hlas se neprojeví, může ztrácet důvěru v daný volební systém, potažmo ztrácet zájem o účast na politickém dění a ztrácet důvěru v demokracii jako takovou.

Jak často se volí

Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky se konají tajným hlasováním na základě všeobecného, rovného a přímého volebního práva, a to každé čtyři roky podle zásad poměrného zastoupení.

Co znamená kroužkování ve volbách

Kroužkování v hlasovacím lístku

V Česku se ve volbách používá tzv. kroužkování jednotlivých kandidátů na hlasovacím lístku: Kandidát, který získal jisté procento těchto preferenčních hlasů, postupuje na vyšší nebo první místo kandidátky (tzv. „kumulování“).

Jak dlouho trvaji volby

Pro vstup do Poslanecké sněmovny musí strana získat alespoň 5 % hlasů – uzavírací klauzule. Česko je jedna z málo zemí na světě, ve které volby probíhají během dvou dní.

Kdo nemůže volit

Aktivní volební právo je stejné jako u všech ostatních voleb – věková hranice je 18 let, vyloučeny jsou osoby, které byly soudně omezeny ve svéprávnosti nebo kterým bylo volební právo omezeno z důvodu omezení osobní svobody z důvodu ochrany zdraví lidu.

Kdo může jít k volbám

Aktivní volební právo mají všichni občané od 18 let, pasivní se liší podle orgánu (viz tabulka níže).

Jak volit Když je člověk nemocný

Pokud nemůžete přijít do volební místnosti třeba kvůli nemoci, můžete si zavolat volební okrskové komisi o přenosnou schránku, a to i přímo v den voleb. Musíte být ale na území svého volebního obvodu a a v případě, že jste v době voleb v nemocnici nebo jiném zdravotnickém zařízení, můžete volit přímo tam.

Jaké budou volby v roce 2024

Příští volby do Evropského parlamentu se mají konat od 6. do 9. června 2024 v souladu s Lisabonskou smlouvou. V důsledku brexitu bylo v lednu 2020 rozděleno 27 křesel britské delegace ostatním zemím.

Kdy je možné volit

Aktivní volební právo mají všichni občané od 18 let, pasivní se liší podle orgánu (viz tabulka níže).

Kdo připravuje volby

Volby vyhlašuje prezident republiky (zákon stanoví, že tak učiní nejpozději 90 dnů před konáním těchto voleb). Podrobněji pak volby do Poslanecké sněmovny upravuje zákon o volbách do Parlamentu ČR (č. 247/1995 Sb.).

Kdo muze být zvolen

Kandidáti musejí splňovat podmínky pro výkon funkce, které jsou obdobné jako do senátu PČR, tedy občanství ČR a věk nejméně 40 let, musí mít svéprávnost a nesmí jít o stávajícího (posledního) prezidenta, pokud je ve funkci již druhé volební období po sobě.

Jak dlouho trva volebni obdobi

Prezidentem republiky může být zvolen občan, který má právo volit a dosáhl věku 40 let. V České republice je funkční období prezidenta 5 let.

Kdo může vyzvednout voličský průkaz

Průkaz si pak oprávněný volič také může vyzvednout osobně, skrze třetí osobu pověřenou plnou mocí, případně lze požádat úřad o zaslání průkazu na konkrétní adresu nebo do datové schránky. Voličský průkaz lze zařídit i ze zahraničí.

Kdy budou další volby

Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky

Volby Datum Počet stran
Volby do Poslanecké sněmovny 2010 29. května – 30. května 2010 27
Volby do Poslanecké sněmovny 2013 25. října – 26. října 2013 24
Volby do Poslanecké sněmovny 2017 20. října – 21. října 2017 31
Volby do Poslanecké sněmovny 2021 8. října – 9. října 2021 22

Kdy končí funkční období prezidenta

Mezi lety 1993 a 2012 byl prezident ČR volen nepřímo Parlamentem. Prezidentem republiky může být zvolen občan, který má právo volit a dosáhl věku 40 let. V České republice je funkční období prezidenta 5 let.

Kdo potřebuje voličský průkaz

O voličský průkaz k volbám do Evropského parlamentu lze stejně jako v případě voleb do Poslanecké sněmovny nebo prezidenta České republiky požádat osobně na obecním úřadě v místě svého trvalého bydliště nebo písemně.

Kdy zaniká mandát poslance

Mandát zaniká především uplynutím volebního období či rozpuštěním Poslanecké sněmovny. Kromě toho také tehdy, pokud poslanec či senátor odepře po zvolení složit slib nebo jej složí s výhradou, pokud pozbude státní občanství, pokud bude zvolen prezidentem či jmenován soudcem nebo pokud zemře.

Jak se sbírají podpisy na prezidenta

V první řadě ověřujeme celkový počet petentů na petici. Je-li na petici alespoň 50 000 validních podpisů, následuje kontrola náhodně vybraného vzorku s 8 500 podpisy. Ten je určen na základě matematického klíče, který Ministerstvo vnitra vylosuje 7. listopadu za účasti notáře.

Kdy se mění starosta

Funkční období zastupitelstva včetně starosty je dle čl. 102 odst. 2 Ústavy ČR zásadně čtyřleté. Žádná další omezení aktuálně neexistují, takže doba působení je neomezená.

Kde si zažádat o voličský průkaz

O voličský průkaz k volbám do Evropského parlamentu lze stejně jako v případě voleb do Poslanecké sněmovny nebo prezidenta České republiky požádat osobně na obecním úřadě v místě svého trvalého bydliště nebo písemně.

Která strana vyhrála volby

Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky 2021
Počet kandidátů 22
Výsledky
strana % SPOLU 27,79 ANO 27,12 Piráti+STAN 15,62 SPD 9,56 Přísaha 4,68 ČSSD 4,65 KSČM 3,60 TSS 2,76 strany, které dosáhly na státní příspěvek (alespoň 1,5 %).
Premiér

Co je Potus

Prezident Spojených států amerických (anglicky President of the United States of America, POTUS) je hlavou Spojených států amerických. Podle Ústavy je vedoucí osobou výkonné moci federální vlády a vrchním velitelem ozbrojených sil.