Jak se pozná kyberšikana?

Jak poznat kyberšikanu

Jak poznat oběti

Na rozdíl od obětí klasické šikany na sobě nemají jizvy, a navíc se stydí o svém problému někomu říct. Zejména pro dnešní teenagery je zničení jejich online identity často závažnější, než kdyby je někdo šikanoval naživo. Kyberšikana se totiž děje nonstop a nejde ji zastavit.
Archiv

Co se považuje za kyberšikanu

Kyberšikana (též kybernetická šikana, počítačová šikana či cyberbullying) je kolektivní označení forem šikany prostřednictvím elektronických médií, jako je internet a mobilní telefony, které slouží k agresivnímu a záměrnému poškození uživatele těchto médií.

Jak zastavit kyberšikanu

Obětí se může stát kdokoliv – v online prostředí se může stát obětí kyberšikany kdokoli z nás a je těžké se účinně bránit. Stačí jeden podnět – jen jedna fotka, kterou si všichni přepošlou. Rychlost online sdílení informací způsobí, že se podnět kyberšikany velmi rychle šíří a není možné toto šíření zastavit.
Archiv

Jaký je rozdíl mezi šikanou a kyberšikanou

Rozdíl mezi šikanou a kyberšikanou vychází už ze samotného názvu. Je zřejmé, že se jedná o specifický druh šikany. Na rozdíl od klasické šikany ( tváři v tvář), má agresor kyberšikany jiné nástroje na ubližování. Specifika virtuální reality mění charakter procesu šikanování a to i v rolích agresora a oběti.

Jak reagovat na kyberšikanu

Snažte se u dětí rozvíjet empatii. snadněji tak mohou rozpoznat, že se jejich kamarád trápí a pomoci mu. Velkou pomocí pro oběti bývá i to, když se jich někdo zastane – stačí v soukromé zprávě nebo osobně říci takovému dítěti něco hezkého, nebo vyjádřit podporu. Kyberšikana mezi dětmi začíná často jako hloupý žertík.

Na koho se obrátit při kyberšikaně

Nonstop linka 116 006 nabízí pomoc obětem domácího násilí a kriminality. Více můžeš zjistit na: https://www.donalinka.cz/.

Co dělat když jsem oběti kyberšikany

Svěřit se. Oběti obtěžování v kyberprostoru se často bojí něco říct nejen kvůli tomu, že se stydí, ale často i proto, aby nepřišly o přístup na internet. Pokud se vám zrovna nechce mluvit s někým z očí do očí, zavolejte třeba na Linku bezpečí — Telefonní číslo je 116 111, email [email protected].

Jaký je trest za kyberšikanu

Některé trestné činy se mohou opakovat ve všech pojmech. „Kyberšikana“ – je šikanování osoby za použití internetu. Pro trestný zákon neznámý pojem, ale pachatel se tímto jednáním může dopouštět například následujících trestných činů uvedených v tabulce. Za tyto trestné činy může být potrestán odnětím svobody až 4 roky.

Jaká je nejúčinnější forma prevence kyberšikany

Projděte a případně upravte Vnitřní řád školy (Školní řád) i předpisy, týkající se počítačových učeben. S těmito předpisy seznamte také rodiče. Uschovávejte pokud možno kvalitní nahrávky jakýchkoliv případů týkajících se kyberšikany. Kontrolujte, k jakým účelům žáci ve škole používají internet.

Jak řešit kyberšikanu ve škole

Kontaktujte školu a specializované instituce (PPP, policii, SVP, LD, intervenční služby specializující se na řešení kyberšikany, psychology apod.). Zvolte takové opatření a řešení, které je odpovídající závažnosti prohřešku a důsledkům, které agresor způsobil.

Kdo řeší kyberšikanu

Kontaktujte školu a specializované instituce (PPP, policii, intervenční služby specializující se na řešení kyberšikany, psychology apod.). Uchovala důkazy – vystopujte veškeré důkazy kyberšikany (SMS zprávy, e-mailové zprávy, zprávy z chatu, uložte www stránky apod.).