Jak se pozná porcelán?

Jak poznat porcelán od keramiky

Porcelán má oproti keramice hladkou strukturu, krásný lesk a je poměrně lehčí. Keramické hrnky mají větší tloušťku, jsou vždy neprůhledné a poměrně těžké a robustní. Keramické hrnky jsou obecně ideální na "lidové dekorace".
Archiv

Jak poznat porcelán

O tom, jaký porcelán máme před sebou, budeme mít jasno, pokud otočíme výrobek dnem vzhůru a k tomu si otevřeme nějakou literaturu, ve které lze pátrat. Značka na spodní straně nám prozrazuje, odkud porcelánový kousek pochází a případně v kterém období byl vyroben, vystopovat se dá i rok.
Archiv

Jak se značí porcelán

Tradiční značkou jsou písmena TK. Továrna založená v roce 1814 byla od roku 1823 ve vlastnictví A. Nowotného. Vyráběla jak kameninu,tak porcelán.

Jak se značí Míšeňský porcelán

Míšeňský porcelán je značen dvěma zkříženými meči. Ty jsou vyryté do barvy pod glazurou. Značka však prošla jistým vývojem. Na počátku výroby se porcelán značil písmeny "AR" Augustus Rex, což byl monogram krále.

Kde ocenit porcelán

Osobně například můžete navštívit veletrh Antique, kde probíhá poradenství zdarma přímo ve stánku asociace. Na veletrhu se můžete zároveň zeptat více prodejců, jakou cenu by vám nabídli v případě přímého výkupu či komisního prodeje. Prodejce starožitností také můžete kontaktovat prostřednictvím našich stránek.

Co je to porcelán

Porcelán (zastarale též porculán) je keramická hmota, vzniklá vypálením keramického těsta tvořeného směsí kaolinu, ostřiva a taviva. Používá se pro výrobu nádobí, ozdobných předmětů, sanitární keramiky, elektrických izolátorů, dlaždic, v dentální keramice a mnoha dalších předmětů (hlavičky panenek aj.).

Jak poznat pravý růžový porcelán

V bazarech často můžete sehnat i původní starý růžový porcelán, který poznáte třeba podle již zmiňované značky manufaktury v Chodově, nebo podle jiných značek certifikvaných (dřívějších) výrobců. Pravý růžový porcelán je také křehký, tenký a jeho barva je jednolitá.

Co znamenají čísla na porcelánu

Výrobní značky se razítkují na každý kus porcelánu, zpravidla pod glazuru. Užitkový porcelán se značkuje zapsanou ochrannou známkou, číslem dekorační třídy a číslem tvaru a dekoru.

Jak se pozná čínský porcelán pravý

Originální čínský porcelán

Mezi hlavní znaky patří: Originální čínský porcelán při lehkém poklepání dřevem vydává melodický zvuk nebo zvonění. Proti světlu by měl originální porcelán lehce prosvítat. Porcelán musí mít bílou nebo mléčnou barvu bez známek zašednutí.

Co je to Živcový porcelán

– živcové – živcový porcelán obsahuje ve své surovinové směsi jako plastickou surovinu plavený kaolín, někdy s přídavkem bentonitu, jako suroviny tvořící skelnou fázi slouží pegmatit (vnášející křemen a živec) a dolomit a jako plnivo oxid hlinitý. Vypaluje se jednožárovým způsobem na teploty 1160 – 1180 oC.

Co je lepší porcelán nebo keramika

Porcelán má oproti keramice hladkou strukturu, krásný lesk a je poměrně lehčí. Keramické hrnky mají větší tloušťku, jsou vždy neprůhledné a poměrně těžké a robustní. Keramické hrnky jsou obecně ideální na "lidové dekorace". Keramika pak díky silným stěnám dobře drží teplotu horkých nápojů a jídel.

Co to je keramika

Keramika (řecky „pro hrnčířství“) je směs anorganických nekovových materiálů nebo uhlíkový materiál, vyrobený pálením v peci za vysokých teplot. Keramika se využívá pro výrobu nádobí, nástrojů, šperků, v sochařství, ve stavebnictví a kamnářství.

Co je to fajáns

Fajáns (z franc. faïence, it. Faenza) je proslavený druh hrnčířských výrobků nažloutlé nebo načervenalé barvy, které jsou pokryty bílou neprůhlednou glazurou. Jsou považovány za jemnou keramiku, proto vzhledem často připomínají porcelán.

Co to je kamenina

Kamenina opravdu je vlastně keramika, ale s výrazně vyššími užitnými vlastnostmi . Je složena z více komponentů (kaolin, taviva, ostřiva, barvící kysličníky). Kamenina se pálí na 1200°C, někdy i víc, podle toho, jaký druh jílu je k její výrobě použit.

Jaký je rozdíl mezi Kameninou a keramikou

Kamenina je keramika s podstatně vyššími užitnými vlastnostmi než běžně vyráběná keramika. Hmota je složená z více komponentů, přidává se kaolin, taviva, ostřiva, eventuálně barvící kysličníky. Kamenina se obvykle pálí nad 1200°C, snese i vyšší teploty podle druhu použitých jílů. Barva střepu po výpalu je bělavá.