Jak se pozná zvětšená slezina?

Jak poznat onemocnění sleziny

Mezi nejčastější příznaky poranění sleziny patří: silné bolesti levého nadbřišku. zrychlený puls – tachykardie. snížený krevní tlak – hypotenze.
Archiv

Jak bolí zvětšená slezina

Za normálních okolností je slezina skryta pod žeberním obloukem, nehmatná a poměrně dobře chráněná. Za jistých okolností ovšem dochází k jejímu zvětšení, což může být doprovázeno nepříjemnými pocity tlaku a plnosti a někdy i bolestí břicha, která je lokalizována do levého boku a do levého podžebří.
Archiv

Jak se léčí zvětšená slezina

pokud vyšetření nezjistilo žádnou příčinu zvětšení jater a sleziny, léčba spočívá hlavně ve změně životního stylu. Doporučuje se vynechat alkohol a kouření, dbát na pestrou zdravou stravu. Prospěšná je pravidelná strava, složená z raději menších porcí, které se podávají vícekrát denně (5-6x).
Archiv

Co způsobuje zvětšení sleziny

Příčiny zvětšení sleziny

Za nežádoucí zvětšení sleziny může například přebytek jejího obsahu, tedy poškozených krvinek spolu s bakteriemi. Toto se děje v důsledku mnoha krevních chorob či infekcí. V jiném případě může jít o stav, kdy ze sleziny nemůže volně odtékat krev a ta se v ní hromadí.
Archiv

Co vadi slezině

Slezina nám z krve odstraňuje nečistoty a vůbec má velký vliv na obranný systém našeho organismu. Vytváří se v ní také důležité protilátky a lymfocyty (typ bílé krvinky), rozkládá staré červené krvinky a tvoří a hromadí se v ní krev.

Jak vyšetřit slezinu

Pohmatem vyšetřujeme slezinu, kdy pacient leží na zádech a má pokrčené nohy v kolenou. Normální slezina není hmatná. Slezinu nejčastěji vyšetřujeme pomocí levé hrany pravé ruky, kterou přikládáme z levé strany pod levý žeberní oblouk. Při nádechu slezina sestupuje dolů, takže při nádechu narazí na prsty vyšetřujícího.

Co škodí slezině

Slezinu oslabují studené nápoje, především rajčatové a citrusové, ořechy, pšenice, káva. Prospívá í petržel, celer, skořice, mrkev, dýně. Společně se žaludkem slezinu vyživují také med a mléko.

Jak obnovit funkci sleziny

Jak podpořit správnou funkci sleziny a slinivky:

Zařaďte do svého jídelníčku dýně, mrkev, celer, vlašské ořechy, červené fazole, kvalitní kuřecí maso, skořici, zázvor, ženšen, slzovku. Vhodné jsou vývary a úprava masa i zeleniny dušením a vařením.

Jak ulevit slezině

Skořice má uklidňující účinky nejen na slezinu ale i slinivku, dodává tělu energii. Povzbuzuje prokrvení orgánů a celkově krevní oběh a přispívá k lepšímu trávení. Je prevencí nachlazení či bronchitidy.

Jak dlouho se dá žít bez sleziny

Slezina. Slezina není pro život nezbytně nutná. Je jedním z článků imunitní obrany našeho těla, proto jsou lidé bez sleziny náchylnější k různým infekcím – jejich imunitní systém je bez ní oslaben. Jinak ale lidé bez sleziny nemusí dodržovat žádný speciální režim.

Co zatěžuje slezinu

Co slezině neprospívá

Oslabují ji starosti, úzkost a dlouhotrvající tlak, při kterém probíhají pod vlivem stresových hormonů biochemické změny v buňkách sleziny a bílých krvinkách. Neprospívá jí také nepravidelná strava, příliš velké množství jídla, nadměrná konzumace mléčných výrobků.

Jak se vyšetřuje slezina

Pohmatem vyšetřujeme slezinu, kdy pacient leží na zádech a má pokrčené nohy v kolenou. Normální slezina není hmatná. Slezinu nejčastěji vyšetřujeme pomocí levé hrany pravé ruky, kterou přikládáme z levé strany pod levý žeberní oblouk. Při nádechu slezina sestupuje dolů, takže při nádechu narazí na prsty vyšetřujícího.

Na které straně je slezina

Slezina je uložena intraperitoneálně v levé klenbě brániční (rg. hypochondriaca sinistra), v rozmezí 9. až 11. žebra, kopíruje průběh 10.

Co dělá dobře slezině

Slezina napomáhá trávení. Spolu se slinivkou břišní pomáhají žaludku v trávicím procesu, kdy rozkládají potravu a část z ní pak přeměňují na jemnou esenci. Tu roznáší do celého těla, především do plic. Všechny orgány je ale třeba brát jako celek, protože každý orgán ovlivňuje jiné orgány a zároveň je jimi ovlivněn.