Jak se pozna hotová jíška?

Jak se pozna hotová jíška

Tuk s moukou začnou pěkně bublat a pěnit. Je důležité, abyste vydrželi aspoň minutu míchat, stále na zhruba středně silném plameni. Pomůžete to lepší chuti jíšky a lepšímu spojení s omáčkou nebo s polévkou. Pokud potřebujete světlou jíšku, v tuto chvíli máte hotovo.
ArchivPodobné

Jak dlouho se dělá tmavá jíška

Tuk i mouku použijte v poměru 1:1 (na 1 gram tuku 1 gram mouky) Jíšku připravíte tak, že mouku v tuku opražíte. Při krátkém pražení vznikne světlá jíška, při delším pražení tmavá Vždy pražte mouku minimálně 1 minutu.
Archiv

Jak má vypadat tmava jíška

Na tmavší jíšku se tuk do světlehněda rozpálí (nejlépe v aluminiovém kastrolku nebo na nerezu) a pak teprve se přidá mouka. Až zcela ztmavne, je dobré přidat (když jíška hnědne) trochu tlučeného cukru, aby dostala lepší barvu a dalším pražením nezhořkla. Musí se však pilně míchat na mírném ohni, aby se cukr nepřipálil.

Jak zahušťovat jíškou

Postupujeme tak, že tuk necháme pořádně rozehřát, přisypeme mouku a mícháme. Do světlých omáček stačí, když mouka začne žloutnout, do tmavších ji necháme ztmavnout za stálého míchání na ne moc prudkém ohni. Musíme jíšku hlídat, protože hodně tmavá jíška je hořká a celé jídlo by vám zkazila.

Jakou vodou se zalévá jíška

Hotovou jíšku pomalu zaléváme studeným vývarem nebo studenou vodou (někdo dává vlažnou, nebo dokonce horkou tekutinu) a za stálého míchání či rozšlehávání provařujeme zhruba 20 minut.

Jak dlouho vydrží jíška v lednici

Nastrouhaná jíška se v lednici nezkazí, kdykoliv ji máte po ruce. Dobře se rozpouští, stačí ji pořádně provařit. Není potřeba zahušťování přehánět, nikdo nestojí o moučné omáčkové blafy, které známe z některých restaurací.

Jak správně udělat jíšku

Postup přípravy jíškyJíšku připravujte z hladké mouky a tuku v poměru 1: 1.rozehřejte si v pánvi tuk a přidejte mouku. Tmavou jíšku je potřeba stále míchat, aby se nepřipálila.Omáčku nebe polévku, kterou jíškou zahustíte, je potřeba ještě alespoň 5 nebo 10 minut provařit.

Jakou vodu do jíšky

Při přidávání jíšky do tekutiny nebo tekutiny k jíšce je nutné dodržet pravidlo teplotního kontrastu, jinak se jíška srazí. Proto když se například dělá základ na polévku, připraví se třeba čerstvá cibulová jíška a pak se zalije studenou vodou. Když se taková směs rozmíchá, krásně se rozpustí.

Jak se dělá cibulová jíška

K zahuštění omáček s výraznou chutí – masových, zeleninových i luštěninových, se hodí jíška cibulová. Příprava je jednoduchá. Oloupanou a najemno nakrájenou cibuli osmažíme na rozehřátém tuku, zasypeme ji moukou a mícháme, dokud jíška nebo zásmažka nemá zlatožlutou barvu.

Jakou vodou zalít jíšku

Ve chvíli, kdy začíná omastek pěnit, nasypeme do něj mouku a stále mícháme, aby se nám jíška nespálila nebo neopražila příliš rychle. Nyní jíšku zalijeme (zředíme) horkou vodou nebo odvarem ze zeleniny (lze ale použít i vodu studenou) a mícháme až do utvoření jemné hladké masy.

Proč mi řídne omáčka

Omáčka vždy řídne, jestliže do ní přidáme kyselé součásti nebo vodnatější zeleninu, např. rajčata nebo papriku, okurky apod.

Na co je jíška

Jíška je zahušťovací prostředek do polévek a omáček vyráběný z tuku a mouky. Běžně používané tuky jsou máslo, rostlinné tuky, tuk ze slaniny nebo vepřové sádlo. Používá se k zahušťování omáček, polévek a pokrmů z dušeného masa. Starší generace pro ni používaly také pojem zásmažka či zápražka.

Jak dlouho Provařit jíšku

Stačí jen zamíchat přiměřenou dávku (1-2 lžičky strouhané jíšky) do polévky či omáčky. I v tomto případě ale platí, že vždy je třeba jíšku v pokrmu pořádně provařit – minimálně 20 až 30 minut.

Jak se dělá jíška do omáčky

Postup přípravy jíškyJíšku připravujte z hladké mouky a tuku v poměru 1: 1.rozehřejte si v pánvi tuk a přidejte mouku. Tmavou jíšku je potřeba stále míchat, aby se nepřipálila.Omáčku nebe polévku, kterou jíškou zahustíte, je potřeba ještě alespoň 5 nebo 10 minut provařit.

Jak dlouho vydrží domácí jíška

Nastrouhaná jíška se v lednici nezkazí, kdykoliv ji máte po ruce. Dobře se rozpouští, stačí ji pořádně provařit.

Z jaké mouky se dělá jíška

Jíšku se zpravidla doporučuje vyrábět z mouky hladké pro dosažení co největší jemnosti omáček. Neznamená to ale, že když nemáte zrovna doma hladkou mouku, nemůžete usmažit jíšku a rodině raději zrušíte nedělní oběd! Na jíšku lze použít i polohrubou i hrubou mouku, jen pak budou omáčky (polévky) o poznání hrubší.

Jak dlouho vydrží jíška

Jak uchovat jíšku

Hotovou jíšku necháme zchladnout. Pak ji lze přibližně na týden uschovat v chladničce bez ztráty kvality – uložíme ji ve sklenici nebo kelímku s víčkem. Z chladničky ji můžeme postupně odebírat. Další možností je jíšku zmrazit, v mrazničce vydrží asi půl roku.

Jak dlouho vařit jíšku v omáčce

Postup přípravyPoužijeme nepřilnavý hrnec, nejlépe se silnějším dnem. V něm rozpustíme tuk, vsypeme mouku a dobře rozmícháme, dohladka.Trvá to přibližně 20 minut, než hotovou jíšku sundáme z ohně a opět za častého promíchávání necháme téměř vychladnout.Při použití másla je třeba dát pozor na jeho možné přepálení.

Jak zahustit Hotovou omáčku

Čím můžete zahustit omáčky

Někdo zahušťuje na malé kousky nakrájeným chlebem, někteří sáhnou po škrobu a jiní vsadí na stejný poměr masa a cibule, která se ve výsledku rozvaří a omáčku tak zahustí. Naprosté dokonalosti však dosáhnete pouze se starou dobrou jíškou.

Jaká mouka se používá na jíšku

Jedná se o směs z hladké mouky a rostlinného tuku nebo másla, kterou se zahušťují pokrmy. Jíšku připravíme podle typu pokrmu – buď světlou, nebo tmavou. Světlá jíška se používá k zahuštění světlých zeleninových polévek a krému nebo jako základ na bešamel, kdy se do jíšky přimíchá ještě mléko.

Jak zahustit omáčku bez lepku

zahušťování, omáčky,.. může se použít jednodruhová mouka rýžová, jáhlová, luštěninová, kukuřičná, pohanková nebo i bezlepkové směsi. Je třeba myslet na to, že bezlepkové směsi při zahušťování mohou způsobit hrudky, vždy je třeba důkladně rozmíchat předem s vodou.

Jak udělat jíšku do omáčky

Postup přípravy jíškyJíšku připravujte z hladké mouky a tuku v poměru 1: 1.rozehřejte si v pánvi tuk a přidejte mouku. Tmavou jíšku je potřeba stále míchat, aby se nepřipálila.Omáčku nebe polévku, kterou jíškou zahustíte, je potřeba ještě alespoň 5 nebo 10 minut provařit.

Jak zahustit bez jíšky

Brambory, vločky i ovoce

Zelňačku, fazolačku a jiné vydatné polévky můžete zahustit místo obvyklé jíšky například najemno či nahrubo nastrouhanými bramborami. Stejně fungují brambory i při zahušťování sekané, které dodají hutnost i šťavnatost zároveň.

Co místo jíšky

Zahušťovat pokrmy jíškou už není nezbytně nutné, na trhu je řada prověřených alternativ. Zkuzte kuzu, hrašku, pohankovou kaši nebo třeba zátřepku. Zatímco ve středomořských oblastech nemají mnoho důvodů k používání zahušťovadel, česká kuchyně si o jíšku vyloženě říká.

Jak udělat jíšku bez hrudek

Na pánvičce si rozpustíme máslo (rozehřejem olej, sádlo…) Až je máslo úplně rozpuštěné, nebo jiný tuk rozehřátý, vsypeme do něj připravenou hladkou mouku. Ihned důkladně rozmícháme vařečkou nebo metličkou. Tak, aby v jíšce nebyly žádné hrudky.