Jak se prezdiva Sardinii?

Čím se platí na Sardinii

Stejně jako v celé Itálii i na Sardinii se platí eurem, i proto je Sardinie považována za poměrně drahou destinaci.
Archiv

Co navštívit na severu Sardinie

Pokud se chystáte navštívit severní Sardinii, pak snad ani nelze vynechat túru po mysu Capo Testa. Tento kousek pevniny propojený se zbytkem ostrova jen úzkou šíjí mezi nádhernými plážemi oplývá přírodními úkazy i stopami dávné historie. Po příjezdu vás cesta zavede na pláž jménem Zia Culumba.

Co si přivézt ze Sardinie

Chcete-li si přivézt ze Sardinie typický suvenýr či dárek, nevynechejte originální výrobky sardského řemeslnictví – tkalcovství koberců (tappeti sardi), řezbářství, šperkařství (filigrán, šperky z červeného korálu, ručně vyráběný prsten Fede Sarda), výrobky z korku, sardské nože (coltelli sardi)…

Jak draho je na Sardinii

Průměrné ceny v Itálie jsou vyšší než v Česko. Pokud nakupujete v Itálie, musíte za ni platit 1.24 krát víc než v Česko. Průměrná ubytovací cena v Sardinie se pohybuje od: 797 CZK (34 EUR) v hostelu po 1,800 CZK (80 EUR) v 3 hvězdičkovém hotelu. Cena za noc v luxusním hotelu v Sardinie je asi 6,000 CZK (256 EUR).

Jak draho je v Itálii

Zahraniční láci nebo drahotu vyjádříme procentuálně, vůči průměrným cenám v České republice. V Itálii stojí hotely a restaurace 153,4 %, potraviny 122,3 % a nealkoholické nápoje 84,6 % toho, co platíme za stejné produkty a služby v tuzemsku.

Co ochutnat na Sardinii

Speciality sardinské kuchyně

Acciughe ripiene Čerstvé sardelky s pikantní náplní, zapečené se sýrem a chlebovými drobky.
Kordula Klobásy nebo špízy z ovčích nebo kůzlečích vnitřností.
Crabiddu Kůzle.
Fregula Polévka z pšeničné krupice.
Maccarones furriaos Těstoviny s čerstvým sýrem, pokrm pastevců.

Kdy nejlepe na Sardinii

Nejlepší doba k návštěvě Sardinie jsou měsíce od dubna do června, tedy od Velikonoc.

Jaká část Sardinie je nejlepší

Severní pobřeží je známé svými vysněnými plážemi a je velmi oblíbené u turistů. Jižní pobřeží je méně členité a má krásné dlouhé písečné pláže. Je to méně turistické pobřeží, méně frekventované, a proto autentičtější než severní pobřeží.

Co se nesmí vyvážet ze Sardinie

Na plážích v národním parku nenajdete bary, toaletu, a můžete narazit i na horskou policii, která chrání park od vandalů nebo přestupků. Ze Sardínie se nesmí (pod obrovskou pokutou) vyvážet proslulé bílé oblázky, které se nachází v národním parku u každé pláže.

Co je typické pro Sardinii

Sardinie je zemí s dobrými podmínkami pro pěstování zeleniny a ovoce, i proto jsou součástí místní kuchyně nejen rajčata, ale také cukety, lilky nebo fazole. Nebyla by to však Itálie, kdyby hlavní složkou jídla nebyly těstoviny. Na Sardinii se jedí zejména velmi známé špagety nebo makarony.

Kde Snorchlovat na Sardinii

Cala Domestica se nachází na jihozápadním pobřeží Sardinie a řadí se mezi nejlepší lokality pro šnorchlování. Zdejší podmořský život je velmi rozmanitý a najdete zde i několik jeskyň. Pláž není přístupná hromadnou dopravou, a tak sem budete muset vyrazit půjčeným autem.

Co je levné v Itálii

Levnější jsou lokální produkty (zelenina, ovoce, těstoviny, …), o něco dražší jsou sýry a uzeniny, které jsou ovšem kvalitní. V supermarketech se dívejte po akcích, dobré víno můžete v akci koupit za 3–4 eura. Drahé jsou cigarety. Na trzích se prodávají místní kvalitní potraviny a oproti cenám u nás jsou dražší.

Co se vyplatí v Itálii

Při návštěvě Itálie nelze zapomenout na sýry – tak dobrý parmezán či mozzarellu z buvolího mléka u nás jen tak někde nekoupíte. Už jen samotný Parmigiano Reggiano (pravý vyzrálý parmezán) zde nakoupíte výrazně levněji než v Česku. Úspora může být klidně i víc než 50%!

Co se pije na Sardinii

Co se týče nápojů, nejznámějším a zároveň nejvíce konzumovaným je víno. Každá oblast ostrova je proslavená jiným druhem vína, obecně jsou zde ale vína červená, těžká a silná. To však nemění nic na jejich výtečnosti. Známou lihovinou je taktéž likér z myrty, v italštině zvaný licòre de murta.

Kde fouká na Sardinii

Jižní pobřeží

Jih Sardinie nabízí dlouhé písčité pláže zasazené do nádherné přírody. Můžete se nechat zlákat například plážemi ležícími na západ od městečka Chia. Táhnou se dlouhé kilometry a od západu je chrání mys Capo Teulada. Písek tu často tvoří rozsáhlé duny a občas i jezírka, kde můžete spatřit plameňáky.

Kde se koupat na Sardinii

21 nejkrásnějších pláží na SardiniiCosta Smeralda. Písčitá plážLa Maddalena. Ostrov, Písčitá plážPláž Piscinas. Písčitá plážChia. Letovisko.Cala Mariolu. Oblázková plážCala Brandinchi. Písčitá plážCala Luna. Písčitá plážCala Gonone. Letovisko.

Co se nesmí vozit do Švédska

„nebezpečné předměty“ (slzný plyn, pepřový sprej, výbušniny, vystřelovací nože, vrhací hvězdice, obušky, kolty, hole s hroty, radioaktivní, explodující a hořlavé látky, atd.).

Co se nesmí vozit do Řecka

Vývozní a dovozní předpisy se liší• ŘECKO – Bez povolení je zakázáno dovážet a vyvážet starožitnosti a umělecké předměty. Zcela zakázáno je vozit do Řecka pokojové rostliny. V kanystru se také nesmí převážet více než 10 litrů pohonných hmot.

Jak se mluví na Sardínii

Region má rozlohu 24 100 km² a přes 1,6 miliónu obyvatel. V regionu se mluví kromě italštiny také sardinštinou a ve městě Alghero katalánštinou.

Jak nejlépe na Sardinii

Nejrychleji a nejpohodlněji se na Sardinii dopravíte letecky. Dostat se sem můžete ale i trajekty, které vyplouvají z velkých italských měst, Korsiky i Francie. Možnost plavby trajektem je oblíbená především pro ty, kteří na Sardinii vyrážejí vlastním autem.

Jak nejlépe platit v Itálii

eurozóny, tedy se zde platí eurem. Kromě těchto moderních bankovek můžete použít také platební karty Visa, MasterCard, Diners a American Express. Kolik peněz v Itálii ponecháte, záleží také na místu a na době, kdy tuto přátelskou zemi navštívíte. K nejdražším městům patří Benátky a Řím.

Jak jsou drahe potraviny v Itálii

Oproti České republice jsou ceny potravin v Itálii dražší o 22 %. Ušetříme tam jenom výjimečně, například za oleje, tuky a nápoje. Vyrazíme do zahraničí, abychom změnili prostředí, protáhli tělo a osvěžili hlavu.

Co je typické pro Itálii

Kultura a zvyky v Itálii jsou ovlivněné polohou tohoto státu. Italové jsou typickými jižany – jsou spontánní, hlasití, velmi živě gestikulující, trochu líní a milující posezení s přátely. U takových posezení nikdy nechybí dobré jídlo, víno a zábava. Smyslem všeho je dolce vita aneb sladký život.

Kdy se dá koupat na Sardinii

Moře je na koupání od června do října, kdy je teplota vody nejvyšší, a to mezi 20 a 25 °C.

Na co si dát pozor ve Švédsku

Švédsko je obecně bezpečnou zemí. Tamní obyvatelé jsou velice mírumilovní, poctiví a důvěřiví, takže z jejich strany se kriminálních činností dočkáte jenom výjimečně. To spíše mezi zahraničními turisty si dávejte větší pozor na to, aby při větší koncentraci osob nedošlo k odcizení vašich osobních věcí.