Jak se projevuje břišní kýla?

Jak se pozná břišní kýla

Pupeční kýla vypadá jako bulka v pupku. Především u dětí může být patrnější při pláči, smíchu, vykonávání potřeby nebo při kašli. Naopak ve chvíli uvolnění a vleže se může bulka zmenšit nebo úplně zmizet. Z počátku bývá bulka měkká na dotek a lze ji mírným tlakem zatlačit zpět.
Archiv

Jak poznat bolest kýly

Pacient může pociťovat pálení, tlak nebo mírnou bolest v třísle po námaze, při delším stání nebo chůzi. Pokud tříselná kýla u mužů vystupuje na povrch v oblasti šourku, může se projevit i otokem v oblasti varlat. Mezi příznaky tříselné kýly u žen patří vyboulení v oblasti stydké kosti, pálení a bolest ve výduti.

Kde se nachází břišní kýla

Břišní kýla, je kýla, která může vzniknout kdekoliv v břiše (mimo pupek a tříslo) a to nejčastěji ve střední čáře břicha, kde se často nachází oslabené místo břišních svalů nebo v oblasti jizev (pak hovoříme o tzv. kýle v jizvě).

Jak se zbavit břišní kýly

Jedinou možností, jak se kýly zbavit, je operace. Neléčená kýla může skončit uskřinutím, kdy se v kýlním vaku zaškrtí tkáň.

Jak poznat kýlu u žen

Příznaky kýly

Obvykle se projevuje jako měkké, pružné vyklenutí, které může mizet v poloze vleže a znovu se objevovat vstoje. Můžete pociťovat pobolívání či tlak v místě vyklenutí. Obtíže jsou obvykle výraznější ke konci dne nebo po větší fyzické námaze, při močení či kašli.

Jak se udělá kýla

Ke vzniku kýly mohou vést stavy, kdy se zvyšuje tlak v dutině břišní – usilovný kašel, zácpa, obtížné močení při zvětšené prostatě, těhotenství, rostoucí objem tekutiny v břiše při poškození jater. Také závažnější poranění stěny břišní, kterým je i operační rána, může ve svém důsledku vést ke kýle.

Na které straně bolí kýla

Boule, která se objeví, nemusí bolet, ale stejně tak může jít o velmi bolestivou záležitost. Kýla může být doprovázena otokem, pálením, škubáním či pícháním (obtíže typicky postihují oblast třísel, šourku nebo i vnitřní stranu stehna). Obtíže se obvykle zlepší, když si lehnete.

Jak poznat kýlu v podbřišku

Příznaky kýlyBolest při námaze, při zvedání těžkých věcí, při kašli apod.Tlak či pálení v podbřišku.Bulka či vydutí v podbřišku.Pocity, že se něco trháCelková slabost.

Jak dlouho se dá žít s kýlou

Nejpravděpodobněji se stane to, že se bude kýla zvětšovat, a pokud nedojde k jejímu uskřinutí, může s ní pacient žít vcelku bez problémů řadu let.

Jak dlouho s kýlou v nemocnici

Jak dlouho budu v nemocnici a jaká jsou pooperační omezení Po operaci zůstanete v nemocnici do druhého dne. Běžné činnosti můžete vykonávat již v den operace. Větší zátěž pak asi za 10 – 14 dnů po operaci s použitím síťky.

Jak se vytvoří kýla

Ke vzniku kýly mohou vést stavy, kdy se zvyšuje tlak v dutině břišní – usilovný kašel, zácpa, obtížné močení při zvětšené prostatě, těhotenství, rostoucí objem tekutiny v břiše při poškození jater. Také závažnější poranění stěny břišní, kterým je i operační rána, může ve svém důsledku vést ke kýle.

Jak můžu dostat kýlu

Pokud se břišní stěna naruší nebo oslabí, podbřišnice se může vychlípnout a z břišní dutiny se do ní mohou dostat některé orgány. Takže kýla ze zvedání těžkých předmětů je jen pověra. Za vše může oslabená břišní stěna. Její pevnost je dána geneticky.

Jak vyšetřit kýlu

K rozpoznání kýly pak postačí prosté klinické vyšetření, tedy zjištění potíží nemocného při rozhovoru a jeho následné vyšetření zahrnující např. prohmatání břicha, tedy vyšetření pohmatem. K doplnění a zpřesnění diagnózy může napomoci ještě CT vyšetření břišní stěny nebo vyšetření ultrazvukem.

Kdo vyšetří kýlu

Pacient přichází k vyšetření nejčastěji s doporučením od praktického lékaře na naší chirurgickou ambulanci, která je v rámci úrazové ambulance. Zde přítomný lékař odebere anamnézu a pacienta fyzikálně vyšetří.

Kdy je nutná operace kýly

Ano, kýla nikdy sama nevymizí, naopak neléčená kýla se zvětšuje, nebo může dojít k uskřinutí jejího obsahu, které je závažnou komplikací projevující se velkou bolestí, zvracením, zástavou plynů atd. Tato komplikace ohrožuje pacienta a musí se co nejdříve chirurgicky řešit.

Jak bolí tříselná kýla

Tříselná kýla se projevuje jako pálivá nebo píchavá bolest, typicky v tříselné krajině, na šourku nebo na vnitřní ploše stehna. Klinický význam tříselné kýly spočívá v riziku uskřinutí jejího obsahu (inkarcerace). V takovém případě již nelze veklenutí zatlačit zpět a pohmat je velice bolestivý.

Kam zajít při podezření na kýlu

Neodkládejte konzultaci s lékařem, navštivte svého praktického lékaře, který vás v případě potřeby předá do péče odborného pracoviště. Více o kýle v rozhovoru s primářem Chirurgického oddělení Chrudimské nemocnice MUDr.

Jak se vyšetřuje kýla

Vyšetření tříselné kýly lékař vyšetřuje hmatem, nejdříve ve stoje a poté i vleže. Pohmat v oblasti třísla může být trochu nepříjemný, ale není bolestivý. Lékař také prohmatá i ostatní části břicha. Pokud je kýla klinicky zjevná, žádná další vyšetření nutná nejsou.