Co pomáhá na šilhání
Strabismus, jako všechny oční vady, je nezbytné začít léčit ihned. Léčba spočívá v odstranění oční vady, zachování zrakové ostrosti a obnovu spolupráce obou očí (binokulární vidění). Postup léčby je zcela individuální, ale nejčastěji se používají speciální dioptrické brýle a ortoptická cvičení.
Archiv
Co způsobuje šilhání
Vzniká u dioptrických vad, především vysoké dalekozrakosti, astigmatismu a rozdílných dioptrických hodnot obou očí. Další příčinou jsou vrozené a získané poruchy zrakové dráhy, okohybných svalů a jejich nervů, vrozený šedý zákal nebo poruchy vyšších mozkových center, která řídí koordinaci očí.
Archiv
Jak vidí člověk s tupozrakosti
Tupozrakost je oční vada, která postihuje % dětské populace. Jedná se o sníženou schopnost vidění levého nebo pravého oka. Na jedno oko vidí dítě velmi dobře, ale druhým okem o mnoho hůře, obyčejně bez viditelných změn, které byste mohli na tomto zrakovém orgánu pozorovat.
ArchivPodobné
Čím si vypláchnout očí
Do lékárničky bych Vám doporučila zdravotnický prostředek Phyteneo Occusept aqua. Balení obsahuje 2 lahvičky a vaničku pro případný výplach. Vhodné pro výplachy očí při zasažení dráždivými látkami a pro odstranění cizích těles. Případně je dostupný Ophthalmo-septonec ve formě očních kapek.
Proč se dělá šedý zákal
Šedý zákal vzniká při zakalení čočky. To pak zhoršuje kvalitu a jasnost obrazu, který se promítá na sítnici. Zhoršení zraku pak způsobuje obtíže při čtení či řízení, a dokonce i při sledování výrazu obličeje jiných lidí. V časném stádiu není mnohdy šedý zákal zjevný a onemocnění se proto vyvíjí postupně.
Jak se projevuje šeroslepost
Diagnóza šerosleposti
Postižený člověk si nemusí hned všimnout, že je šeroslepý. Případné potíže je potřeba popsat očnímu lékaři, který navíc může provést různé testy a vyšetření. Aby mohl lékař zjistit příčinu obtíží a zároveň vyloučit jiné onemocnění, vyšetří zejména zorné pole a oční pozadí.
Jak dlouho se nosí okluzor
Celkovou denní dobu nošení okluzoru je možné rozdělit, např. při pokynu nosit okluzor dvě hodiny denně je efektivnější mít oko zalepené 4 krát 30 minut při současné činnosti do blízka než dvě hodiny při vycházce po venku. Tupozraké oko se posiluje zejména při činnosti do blízka.
Jak vidí šilhající lidi
O šilhání (nebo také šilhavosti, odborně strabismu) mluvíme, když oči nedokáží pracovat synchronizovaně. Působí pak, jako by se každé dívalo jiným směrem. Při šilhavosti se jedno oko dívá přímo dopředu a druhé do strany, ať už do vnitřní nebo vnější.
Jak se projevuje syndrom suchého oka
Syndrom se projevuje řezáním a pálením očí, pocitem cizího tělesa, tlaku, přítomností lepkavého hlenu ve spojivkovém vaku i pocitem unavených očí, světloplachostí, bolestí při aplikaci kapek, pocitem přilnutí víčka k povrchu oka a potíže s pohybem víček, zhoršeným viděním, bolestí hlavy, zhoršením v přítomnosti …
Čím vypláchnout oko babské rady
„Očím uleví odvar ze světlíku lékařského, který lze pít anebo použít jako obklad či jako kapky k vyplachování očí. Také obklad z odvaru listů řepíku lékařského povzbudí unavené oči, a navíc působí protizánětlivě.
Jak se pozná šedý zákal
Jak poznat šedý zákal
Šedý zákal se projevuje neostrým viděním, které připomíná pohled přes mléčné sklo. Objevuje se změna vnímání barev (barvy nejsou syté) nebo větší citlivost očí na světlo. Dalším příznakem může být narůstání krátkozrakosti či zkreslení sledovaného obrazu (různé stíny).
Jak začíná šedý zákal
Mezi typické projevy šedého zákalu patří porucha průhlednosti čočky. Protože ke zhoršování dochází postupně, zprvu si nemusíte rozmazaného a neostrého obrazu nebo zkreslení vnímání barev vůbec všimnout. Špatné vidění přitom může přinést mnoho nebezpečných situací, například při řízení vozidla nebo přecházení vozovky.
Jak vidí Šeroslepý
'Šeroslepý člověk v šeru opravdu vidí výrazně hůře nebo nevidí vůbec a při těžším postižení by neměl dostat řidičský průkaz. Příčinou šerosleposti může být vrozené dědičné onemocnění (například retinitis pigmentosa), které se nedá korigovat ani léčit.
Jak se pozná tupozrakost
Tupozrakost dost často dítě samo nepozná, chová se normálně, jedno oko mu zpravidla pořádně nezaostřuje, ale má přece to druhé oko, které ty informace do mozku doplní. Sice pak špatně odhaduje vzdálenost, hůř se orientuje, ale fakt to hned nepoznáte. Pro tupozraké bývá typické naklánění hlavy na stranu, mžourání.
Proč se nosí okluzor
Okluzor se lepí na zdravé oko. Pomáhá tím šilhajícímu oku, aby se mohlo vrátit do své přirozené pozice. Jak dlouho se oko má zakrývat určuje lékař. Velkou pomocí jsou ortoptické sestry, které pak dětem ukazují hry při kterých si děti ani neuvědomují, že šilhající oko posilují.
Jak poznat že dítě Silha
Typické zjevné šilhání je stejné při pohledu do dálky i do blízka. Někdy se jedná o intermitentní (přerušované, s přestávkami) šilhání, kdy dítě šilhá například jen při pohledu na blízko nebo jen do dálky.
Co na Vysusene oči
U většiny pacientů s mírnými až středními příznaky syndromu suchého oka stačí několikrát denně zvlhčit oči vhodnými očními kapkami, tzv. umělými slzami. Tyto zvlhčující oční kapky také dobře fungují u osob, trpících suchým okem jen v určitých situacích, např. při práci s počítačem nebo ve větrných podmínkách.
Co dělat s řasou v oku
Menší cizí tělísko: můžete je zkusit odstranit cípem čistého kapesníku nebo navlhčenou vatovou tyčinkou. V každém případě si však počínejte velmi opatrně. Pokud se nepodaří cizí těleso odstranit, vyhledejte očního lékaře. Vyvarujte se mnutí oka.
Jak rychle postupuje šedý zákal
K zamlžení čočky dochází pomalu a obvykle trvá několik let. Právě proto pacienti k doktorovi jdou až, když je příliš pozdě. Pokud je šedý zákal dědičný, operace za účelem co nejrychlejší obnovy pacientova vidění se doporučuje bez prodlení, aby nedošlo k trvalému poškození zraku pacienta.
Jak zastavit šedý zákal
Operace šedého zákalu
Jedinou možností léčby je tedy operace, při níž se zkalená oční čočka odstraní a nahradí umělou. Umělá nitrooční čočka zůstává v oku natrvalo. Dokonale kompenzuje dioptrickou sílu původní čočky, takže volbou vhodného typu umělé čočky lze odstranit krátkozrakost i dalekozrakost.
Čím je způsoben šedý zákal
Šedý zákal je nejčastěji způsoben stárnutím, tzv. senilní katarakta. Tento typ tvoří naprostou většinu operovaných šedých zákalů. Následkem nejen věku, ale i přidružených onemocnění může docházet k degenerativním změnám ve tkáních čočky, které vytvářejí drobné shluky uvnitř čočky.
Čím je způsobena šeroslepost
Šeroslepost může být vrozená nebo získaná. Často je jedním z prvních projevů nedostatku vitaminu A, který může být důsledkem podvýživy, poruchy vstřebávání ve střevě nebo jaterní cirhózy. Kromě toho může být šeroslepost časným příznakem dědičného onemocnění, které se odborně označuje jako retinitis pigmentosa.
Jak casto se nosi okluzor
Jak často a jak dlouho musí dítě okluzor nosit Toto je, myslím, jedna z nejdůležitějších otázek. U těžké tupozrakosti musí dítě okluzi nosit zpočátku v intervalu 6+1, což znamená šest dnů od rána do večera a jeden den pauza. Při lehčích stupních tupozrakosti postačí okluze ½ denně každý den nebo jen např.
Kde vyzvednout okluzor
Okluzory předepisuje lékař na poukaz, vyzvednete si je v oční optice. Některé jsou bez doplatku, u některých je třeba doplácet.
Kdy řešit šilhání u dětí
Jak lze šilhání u dětí řešit
Lékaře navštivte okamžitě v případě, kdy šilhání u dítěte zaregistrujete či máte jakoukoli pochybnost. Nepodceňujte ani preventivní prohlídky u dětského lékaře, jejich součástí je i orientační vyšetření zraku.