Jak se pumpuje kolo?

Jak foukat kolo na kole

„Tím základním je to, na jakém kole jezdíme. Obecně platí, že nejvíce se foukají silniční kola – kolem 8 barů a výjimečně až 10 barů. Naopak horská kola se hustí pouze na 1,4 až 2,5 baru. Mezi tím se pohybují krosová a trekingová kola, která se foukají zhruba na 4 bary,“ vysvětlil cyklistický expert Pavel Čábelický.
Archiv

Jak nafouknout kolo bez pumpy

Buď má univerzální hlavici pro auto a galuskový ventil, případně má dvě samostatné díry nebo má oboustrannou vložku, kterou lze otáčet. Pokud ale takovou pumpu nemáte, existuje elegantní řešení, jak z galuskového ventilku udělat klasický auto ventilek. Slouží k tomu drobná redukce, která stojí běžně cca 20 Kč.

Jak foukat elektrokolo

Na asfaltu, tvrdém šotolinovém podkladu (zde se pohybuje nejvíce i velká většina majitelů mtb kol) se fouká na maximální možné hranici dané výrobcem, aby pláště kladly co možná nejmenší odpor. Do ryzího terénu se naopak fouká mnohem, mnohem méně, někde kolem hranice 2,6 – 2,8 baru (platí pro jezdce okolo 80 kg).
Archiv

Jak se nafukuje kolo u auta

Huštění pneumatik není nic složitého. Nejjednodušší je využít kompresor na nejbližší čerpací stanici. Pneumatiky je vhodné hustit za studena. Jízdou se totiž zahřívají, čímž se tlak v nich zvyšuje.

Jak vyfouknout kolo

Postačí vložit nástroj do dříku ventilu, zajistit jej na vnitřním ventilu, trochu odšroubovat ventil a vzduch bude pomalu a tiše unikat, dokud nebude pneumatika úplně plochá. Pokud úplně odšroubujete vnitřní ventil, bude tlakem vzduchu vytlačen ven a pneumatika se vyfoukne velmi rychle a hlučně.

Jak dlouho vydrží pláště na kole

Pláště se sjíždějí cca po 2000-4000 km, záleží přitom na váze cyklisty a stylu jízdy. Především zadní plášť je nutné hlídat, neboť se sjíždí dříve než přední.

Jak zjistit velikost duše

Průměr duše musí odpovídat průměru ráfku kola. V praxi je díky pružnosti duše možné jednu duši použít pro více průměrů ráfku, jejich rozpětí je vždy na duši uvedeno. Šířka duše musí odpovídat použitému plášti.

Jak funguje ventilek

Uvnitř ventilku najdeme pružinový kolík, který funguje jako zpětný ventil. Po jeho stlačení lze z duše vyfouknout vzduch. A na stejném principu funguje i nafukování. Hlava pumpy vyvine na kolík tlak, čímž umožní, aby do duše proudil vzduch.

Jak nafouknout kolo kompresorem

Rozbalujeme třímetrový kabel a připojujeme hadici. Kompresor skáče po nerovném povrchu sem a tam. Kolo se evidentně nafukuje a přístroj se viditelně zahřívá. Musíme dát pozor – podle návodu nesmí běžet v kuse déle než deset minut, pak musí následovat minimálně půlhodinová přestávka.

Jak dohustit pneu

Pokud chcete správně nahustit pneumatiku, ideální je udělat to zastudena. To znamená, že vozidlo alespoň 3 hodiny předtím nepoužíváte, nebo ujedete vzdálenost kratší než 1,6 km. Pokud jsou vaše pneumatiky zahřáté provozem, při huštění připočtěte k doporučenému tlaku 0,3 baru.

Jak poznat Podhustenou pneumatiku

Pokud ale patříte k řidičům, kteří neustále sledují chování svého vozu, mohou vás na podhuštěné pneumatiky upozornit zhoršené jízdní vlastnosti. Auto může více táhnout ke straně, zpomalí se jeho reakce a někdy můžete cítit i vibrace.

Jak zjistit jestli mám píchlé kolo

Pokud na bočnici objevíte náznaky drážek (řezů) a prasklin může se jednat o špatné utěsnění. Hrozí, že se pneumatika vyfoukne. Pokud budete mít na cestě komplikace, je dobré mít po ruce sadu na opravu defektů a jistě využijete i povinnou výbavu. Praskliny na bočnici odhalíte pouhým okem.

Jak správně nasadit plášť na kolo

Při nasazování nového pláště je potřeba zkontrolovat, zda odpovídá rotace pláště otáčení kola. Značku najdete na bočnici pláště. Nejdříve se přetáhne na ráfek jedna patka, poté se do pláště vloží duše a následuje přetažení druhé patky přes okraj ráfku. To už ke konci půjde ztuha a přijdou vhod opět montpáky.

Jak často měnit duši na kole

Při běžném použití do 1000 km budete vyměňovat zpravidla drobnější součástky, jako jsou duše a pláště, lanka brzd a měničů, brzdové špalíky, apod.

Kdy vyměnit řetěz na kole

A protože u jízdního kola neexistuje žádný předepsaný interval výměny, je nutné pravidelně sledovat opotřebení. Na životnost mají zásadní vliv kvalita materiálu řetězu, hmotnost jezdce, jízdní styl, typ pohonu nebo provozní podmínky. V závislosti na těchto proměnných najedete na řetězu 500–5000 km.

Jakou dusi na kolo

Velikost duše: zaměřte se na průměr a šířku

U té je potřeba sledovat dva faktory: průměr a šířku (tloušťku). Průměr duše – měl by být stejný, případně podobný jako průměr ráfku kola. Výhoda je, že jedna duše se dá použít i na více rozměrů kol. Šířka duše – u šířky duše záleží na použitém plášti.

Co znamenají čísla na duši

Rozměry duše se udávají v několika standardech. Nejpřesnější a nejjednoznačnější je označení ETRTO (European Tire and Rim Technical Organisation), které udává šířku a vnitřní průměr pláště v milimetrech, např. 37-662, což znamená šířku 37 mm a vnitřní průměr 622 mm.

Co je Schrader

Ventilek Schrader má závitovou horní část, která umožňuje připojení hlavy pumpy. Tyto ventilky mají uprostřed pružinový kolík, který funguje jako zpětný ventil pro řízení průtoku vzduchu. Tento typ ventilku vyžaduje tlak na kolík, aby se zajistilo napumpování vzduchu do duše nebo pláště.

Jak poznám že mám TPMS

Auto s TPMS poznáte tak, že v palubním počítači ukazuje přesné hodnoty tlaku. Starosti přijdou při koupi a přezouvání kol. Čidla je třeba pomocí diagnostického počítače spárovat s řídicí jednotkou ve vozidle. Ta by jinak nevěděla, ve kterém "rohu" je který snímač.

Jak moc nafouknout kolo u auta

Při běžných podmínkách mají osobní automobily doporučený tlak pneumatik kolem 2,3 barů. Jiné nahuštění je doporučováno při vyšším zatížení vozu.

Jak nahustit pneu na benzínce

Odšroubujte čepičku, která chrání ventil. K ventilku připevněte koncovku hadice od kompresoru, dokud neuslyšíte zasyčení vzduchu vycházejícího z pneumatiky. Poté kompresor na čerpací stanici začne dofoukávat vzduch. Jakmile tlak v pneumatikách dosáhne správné hodnoty, kompresor se vypne.

Jak často hustit pneumatiky

Jeden údaj informuje o správném tlaku při běžné jízdě, druhý o hodnotě vhodné při větším zatížení. Tlak je dobré kontrolovat pravidelně jednou za tři až čtyři týdny, ideálně při teplotě vzduchu pneumatik 20 °C.

Kdy se zjišťuje tlak v pneumatikách

Měření tlaku doporučujeme provádět jednou měsíčně. Nejlépe před jízdou, za studena. Ideální teplota vzduchu pro měření tlaku je 20 °C.

Jak opravit píchlé kolo

Při opravě defektu je třeba nejprve sundat kolo z kola. Poté mezi ráfek a pneumatiku kola vložte odstraňovač pneumatik, abyste ji mohli odlepit, a poté s ním obejděte celé kolo, než opatrně vytáhnete duši. Pokud jste na cestách, nejjednodušší způsob, jak opravit píchlou pneumatiku, je jednoduše vyměnit duši.

Jak dlouho se dá jezdit na rezervu

Při jízdě bez tlaku je maximální rychlost jízdy omezena na 80 km/h a dojezd pouze na 80 km.