Jak zasít mák
Mák sejeme do hloubky cca 10–15 mm, v případě sušší půdy až do hloubky 2 cm. Výsevek by měl být cca 1,5–1,75 kg osiva na 1 ha. Standardně se seje mák do klasických 12,5 cm širokých řádků.
Archiv
Jak se sklízí mák
Při sklizni postupujeme tak, že makovice odlamujeme rukou, a to v místě kolínka pod makovicí. Sbíráme je do nádoby, třeba kbelíku nebo košíku vystlaného plátnem či papírem nebo rovnou do pytlíku. Chceme-li postup urychlit, můžeme si nádobu zavěsit na břicho a sklízet oběma rukama.
Jak vysadit vlčí mák
Semena máku vyséváme přímo na stanoviště, a to brzy na jaře. Rostliny lze již od února předpěstovat doma. Hloubka výsevu je na povrch substrátu. Doba klíčení je 1–2 týdny při teplotě 15–20 °C.
Kdy sázet mák
Výsev máku začíná velmi brzy zjara, a pokud je příznivé počasí, pak by osivo mělo být do konce dubna zaseto. Rostliny máku vyžadují nezamokřené, spíš vápnité, hlavně humózní půdy. Dostatek živin je pro rychlý růst důležitý, ale nehodí se vysévat do půd čerstvě hnojených chlévskou mrvou.
Archiv
Kde se nesmí pěstovat mák
Další běžnou potravinou, která je v některých částech světa zakázaná, je docela obyčejný mák. Na to, že byste si upekli makové buchty nebo koláče, tak můžete zapomenout například v Singapuru, na Tchaj-wanu, v Saúdské Arábii či Spojených arabských emirátech. Příčiny tohoto zákazu se ovšem liší.
Čím hnojit mák
Mák patří mezi plodiny náročné na živiny. Při zakládání porostu by již půda měla být dostatečně zásobená živinami. V případě nedostatečného zásobení fosforem, volíme hnojivo Amofos, které aplikujeme před předseťovou přípravou.
Jak dlouho kvete mák
Období květu: Kvete od června do srpna.
Co léčí vlčí mák
Tato léčivka je charakteristická zejména svými zklidňujícími účinky na dýchací soustavu při chřipkových onemocněních a chorobách z nachlazení. Uklidňuje dráždivý kašel a zároveň usnadňuje vykašlávání. Léčbu zpříjemňuje i mírně sedativní účinek, který nemocným přivodí klidnější spánek.
Jak se mnozi vlčí mák
Rozmnožuje se pouze generativně. Kvete od května do července a jednotlivě až do podzimu. Na jedné rostlině dozrává 10 000 – 20 000 semen, s poměrně dlouhou a nepravidelnou dormancí, která mohou vzcházet během celého roku, i za nízkých teplot půdy. Vzchází dobře i z povrchu půdy.
Kdy vysévat okrasný mák
Okrasné máky sázíme brzy na jaře nebo koncem léta ve vzdálenosti 50-70 cm od sebe. Máky mají rádi kyprou a dobře hnojenou půdu, s dostatkem vápníku. Vápník je pro máky velmi důležitý, proto pokud nenajdeme půdu bohatou na vápník, doporučujeme k nim přidávat pomalu rozpustné vápence nebo rozdrcené vaječné skořápky.
Který mák je jedlý
Pro potravinářské využití pěstujeme mák setý, naše odrůdy kvetou bíle, existují však i fialově kvetoucí odrůdy. Něco jiného je barva semene máku. V České republice se na 97 % ploch pěstují modrosemenné odrůdy, např. Major, Opál, Aplaus, Opex nebo Onyx.
Jak sušit vlčí mák
Jak nasušit květy vlčího máku
Květy jsou křehké, sbíráme je proto opatrně a za suchého počasí. Sbíráme jen okvětní plátky. Sušíme je při nízké teplotě (do 35°C) ve stínu na půdě asi týden či dva dny v sušičce. Květy je potřeba pravidelně načechrávat, aby se sušily rovnoměrně a barva se zachovala.
Jak dlouho kvetou vlčí máky
Na českém území se s ním hojně setkáváme v polních kulturách, na rumištích, úhorech, navážkách a jiných obnažených půdách, především v teplejších oblastech od nížin do podhůří. V Česku kvete od května do srpna, při příznivě teplém počasí až do října.
Jak se mnozi mák
Máky se množí hlavně výsevem, vytrvalé druhy i dělením trsů nebo kořenovými řízky. Máky můžeme rozdělit na jednoleté (letničky) a vytrvalé druhy. Jednoduché rudé květy má planý mák vlčí (P. rhoeas), původem z Orientu, u nás už je však považován za náš původní druh.
Jak Ususit vlčí mák
Použití a sběr máku vlčího
Makovice se mohou usušit a semena jemně vyklepat. Poté se ukládají v těsně uzavřených nádobách. Korunní lístky se sbírají vytrháváním za sucha v letním období. Jelikož jsou choulostivé a na vlhku fialoví, ukládají se volně, aby se nezapařily.
Jak dlouho kvete vlčí mák
Na českém území se s ním hojně setkáváme v polních kulturách, na rumištích, úhorech, navážkách a jiných obnažených půdách, především v teplejších oblastech od nížin do podhůří. V Česku kvete od května do srpna, při příznivě teplém počasí až do října.