Jak se skladuje křen?

Jak uložit nastrouhaný křen

Jde to velmi dobře. Mražení nastrouhaného křenu: Křen lze mrazit i nastrouhaný – v tom případě ho před mražením promícháme s citronovou šťávou, aby si uchoval pěknou barvu a neztmavl. Ve sklepě v písku: Tuto metodu používaly už naše babičky.
Archiv

Jak sterilizovat křen

Křen nastrouháme úplně najemno, do nádoby ve které máme nastrouhaný křen, nalijeme vařící nálev. Směs promícháme a ihned s ní plníme zavařovací sklenice, které uzavíráme. Sterilizujeme po dobu 25 minut při 90 st. C.
Archiv

Jak vyrobit domácí křen

Očištěný křen nakrájíme na kolečka a rozmixujeme s 2 dcl převařené vody, 1 dcl oleje, lžící cukru, lžící octa a lžičkou soli. Vytvořenou kaši plníme do malých skleniček od přesnídávek (z množství jsou 3 a půl sklenky) a uložíme do lednice, kde nám tato směs vydrží až 1 rok.

Jak se strouha křen

Nejprve křen omyjte a okrájejte slupku. Poté vezměte struhadlo a nastrouhejte křen najemno. Využít můžete i robot, strouhání bude pro vás jednodušší.

Jak dlouho vydrží nastrouhaný křen

Pokud mi zbyde nastrouhaný křen, vydrží v lednici v uzavřené nádobě maximálně 14 dní.

Kdy se kope křen

Jeho sklizeň by se neměla uspěchat, čeká se na ochlazení, až rostlině zhnědnou listy. S příchodem prvních mrazíků začnou křenu odumírat listy a živiny z rostliny se stahují do kořenů. Právě v této době je ideální kořeny vyrýt, protože budou obsahovat nejvíce vitamínů a dalších prospěšných látek.

Jak se dělá Krenex

Postup:Umytý křen oškrábeme a pak nastrouháme.Do mixéru vložíme křen, zalijeme vodou, chvíli promixujeme.Přidáme cukr a sůl, přilijeme olej a opět necháme chvíli mixovat.Vytvořenou pastu pak plníme raději do menších skleniček, dobře uzavřeme a skladujeme v chladu a temnu.

Jak ochutit křen

Jemně nastrouhaný křen smíchaný s jablkem nebo hořčicí je vynikající přílohou nejen k masu. Na vařeném vejci je výtečný i samotný, pokud ho zakápneme troškou oleje nebo rozpuštěného másla. Kombinace s jablkem chuť křenu zjemní, ideální jsou jablka kyselejší, šťavnatá a co nejjemněji nastrouhaná, stejně jako křen.

Co se hodí ke křenu

Křen se skvěle hodí k masu, vejcím nebo sýrům. Asi nejznámější je křenová omáčka k hovězímu nebo uzenému masu. V hrnci rozpustíme máslo, které zaprášíme moukou, zalijeme vývarem a přidáme trochu mléka, osolíme, opepříme a za stálého míchání provaříme.

Jak uchovat jablka s křenem

Ve velké míse smíchejte jablka s křenem, a poté i s dalšími ingrediencemi. Nic není třeba zavařovat (prozatím), stačí uložit do chladničky na 2-3 dny. Poté hotový křen s jablky přendejte do dobře vymytých a vysušených sklenic. Bez konzervace vydrží na chladném místě asi 5-6 týdnů.

Co potřebuje křen

Křen pěstujeme na slunci nebo v polostínu. Potřebuje vlhkou bohatou půdu. Vhodné je ji předem dobře připravit a pohnojit správně vyzrálým kvalitním kompostem, který jsme před výsadbou zaryli do půdy. Křen se pěstuje dvěma způsoby – jednoletým a víceletým.

Proč jíst křen

Léčivé vlastnosti:

Křenu se říká "český ženšen", Celkově posiluje organismus a je vhodný při rekonvalescenci. Dále má silné antibiotické a antiseptické (desinfekční) působení, kterého se využívá při zánětech v dýchacích cestách a při zánětu močových cest. Užívá se při kašli doprovázeném zahleněním.

Co s čerstvým křenem

Křen se skvěle hodí k masu, vejcím nebo sýrům. Asi nejznámější je křenová omáčka k hovězímu nebo uzenému masu. V hrnci rozpustíme máslo, které zaprášíme moukou, zalijeme vývarem a přidáme trochu mléka, osolíme, opepříme a za stálého míchání provaříme.

Jak se dělá Křen s jablky

Křen oloupeme a nastrouháme na jemno. Jablka omyjeme, vykrájíme jadřince a nastrouháme na jemno. Obojí dáme do mísy, přidáme šťávu z jednoho citrónu a špetku soli. Důkladně promícháme a natlačíme do čistých lahviček, zavíčkujeme a skladujeme v lednici.

Proč křen pálí

Křen je cenným zdrojem celé škály vitaminů i minerálů, ovšem hlavní roli v jeho očistných účincích na trávicí i dýchací cesty hrají sirné silice. Právě z nich nás při strouhání křenu pálí oči i nos.

Jak zvýraznit chuť křenu

Jako příloha k masu se křen strouhá někdy společně s jablky – jablkům dá křen pikantní chuť a zároveň jablka jeho výraznou chuť zmírní a výsledkem je chutná osvěžující příloha.

Co udělat s křenem

Křen se skvěle hodí k masu, vejcím nebo sýrům. Asi nejznámější je křenová omáčka k hovězímu nebo uzenému masu. V hrnci rozpustíme máslo, které zaprášíme moukou, zalijeme vývarem a přidáme trochu mléka, osolíme, opepříme a za stálého míchání provaříme.

Jak uchovat křen v lednici

Křen omyjeme, zabalíme celý pevně do mokrého papíru, vložíme do mikroténového sáčku, kolem dokola sáček převážeme 1- 2 gumičkami. Křen uložíme do lednice do šuplíku na zeleninu a ukrajujeme, když potřebujeme. Křen vydrží jako čerstvý i rok, dokonce na něm začnou rašit lístečky.

Jaké účinky má křen

Léčivé účinky křenu:

Velmi účinně odhleňuje průdušky, léčí chrapot a mírní kašel, povzbuzuje k činnosti žlázy s vnitřní sekrecí a upravuje hormonální systém, detoxikuje játra a rozpouští žlučové kaménky. Povzbuzuje trávení, čistí střeva a pomáhá obnovovat střevní mikroflóru.

Kde zasadit křen

Především je to hluboká humózní půda bohatá na humus a také zadržující vodu, předem velmi dobře zpracovaná. Zcela nevhodné jsou pro křen suché půdy, v nichž se u křenu tvoří pouze úzké kořeny. V přemokřených půdách mají zase kořeny tendenci uhnívat.

Na co je zdravý křen

Křen také dokáže z našeho těla vyhnat různé infekce, je proto vhodný při nachlazení, angíně a chřipce. Dokáže zničit původce onemocnění v našem zažívacím traktu. V malých dávkách navíc křen povzbuzuje chuť k jídlu a činnost trávicí soustavy, usnadňuje odkašlávání a má mírný močopudný účinek.

Co léčí křen

Velmi účinně odhleňuje průdušky, léčí chrapot a mírní kašel, povzbuzuje k činnosti žlázy s vnitřní sekrecí a upravuje hormonální systém, detoxikuje játra a rozpouští žlučové kaménky. Povzbuzuje trávení, čistí střeva a pomáhá obnovovat střevní mikroflóru. Preventivně chrání před rakovinou trávicího ústrojí.

Kde se pěstuje křen

Je přirozeně rozšířen v Evropě a Asii. Křen selský je pěstován jako pochutina a rozšířil se i do dalších netropických oblastí Eurasie, severní Afriky, Severní Ameriky i na odlehlý Nový Zéland. V České republice roste pouze jediný druh, křen selský.

Jak hluboko se sází křen

Sázíme je na podzim nebo brzy zjara do hloubky 15 cm asi půl metru od sebe. Když se objeví výhony, zeminu odhrneme až k zasazenému řízku a odkopneme skoro všechny výhony – ponecháme jen dva. Odkopeme také postranní kořínky a zeminu zase přihrneme.

Jak se sází křen

Jednoleté pěstování křenu

Vysazujeme boční kořeny na podzim sklizených konzumních kořenů. Mají být 20-25 cm dlouhé, rovné a mohou být tenké jen jako tužka. Před výsadbou z nich ve střední části odrhneme tenké kořínky a pupeny a vysazujeme je šikmo do mělčích brázd.