Jak dlouho vydrží bazalka
Bylinka, která není rychlená a pěstovaná k okamžité spotřebě vám po přesazení a správné péči vydrží na parapetu několik týdnů až měsíců (podle druhu). Pokud už bylinku v květináči v supermarketu koupíte, nejdříve ze všeho ji zbavte slídového obalu a přesaďte ji do většího květníku.
Archiv
Co s bazalkou když kvete
Pokud bazalka začne nasazovat ke květu, rukou květ odlomte. Jelikož je bazalka rostlinka jednoletá, nemá cenu ji nechat kvést. Rostlina se tím mimo jiné vyčerpává a mění své chuťové, ale také texturní vlastnosti.
Archiv
Jak oživit bazalku
Bylinky namočte do konvice se studenou vodou, kam vymačkejte i půlku citronu. Promíchejte a nechte 15 minut stát. Pak vodu slejte a bylinky zpracujte. To znamená, že z nich třeba připravíte klasický nálev zalitím horkou vodou.
Co potřebuje bazalka
Kromě zahrádky se bazalce bude dařit i v truhlících na oknech a balkoně či v bytě, ale v tom případě potřebuje dostatek světla a tepla. Předpěstování zahajte v březnu či dubnu. Nádoby na semínka naplňte organickým kompostem, do něho zamíchejte trochu perlitu, aby zajistil provzdušňování a tím i lepší růst rostlinky.
Archiv
Jak správně Zaštipovat bazalku
Pokud se bylinka „chytne,“ pravidelně jí zaštipujte svrchní lístky. To proto, aby nezačala kvést. Květy totiž rostlinu zbytečně vysilují a dávají jí znamení, že je její vegetační cyklus u konce. Zaštipování květů bazalky má na rostlinu navíc velmi pozitivní vliv.
Co mi žere bazalku
Bazalka pravá
Bazalka si skvěle rozumí s rajčaty a pomáhá je chránit před plísněmi. Na každé dvě sazenice rajčat zasaďte jednu bazalku. Podobně příznivě působí také na cukety a okurky. Tato velmi chutná a aromatická bylina také významně zlepšuje růst i chuť plodů zmíněných zelenin.
Kdy Zaštipovat bazalku
Bazalka není trvalka
Jakmile však bazalka začne nasazovat na květy, je potřeba ji zaštipovat. Tím jednak výrazně podpoříte větvení rostliny a také její vegetativní růst.
Jak sušit domácí bazalku
Tip první – nasušit
Celou nať sbíráme kdykoliv od července do září, ale nejlépe vdobě květu, kdy rostlina obsahuje nejvíce účinných látek. Sušíme vtenkých vrstvách ve stínu při teplotách do 35 ºC. Suchou a rozdrcenou bazalku dobře uzavřeme do sklenice a skladujeme v temnu.
Jak zachranit uschlou bazalku
Přelité bylince uhnijí kořeny a nezalitá zase uschne. Proto zalévejte bylinky častěji, ale méně a po zalití vždy zkontrolujte, zda není vody v květináči víc, než je třeba. Pravidelnou zálivku vyžaduje hlavně máta, bazalka, petržel a pažitka.
Co napadá bazalku
Bazalka je náchylná na zamoření roztoči. Použijeme proti nim ekopřípravek, abychom listy mohli kdykoliv používat. Bazalku vysadíme mezi zeleninu, kde působí jako přirozený odpuzovač mšic.
Kdy přesazovat bazalku
Bazalka se každoročně na jaře vysévá a lze ji pěstovat ve skleníku, v květináčku za oknem. Můžeme ji také přesadit v květnu na záhon u po zmrzlých mužích kolem 15. května – pozor na pozdnější mrazíky, je velmi háklivá, nebo ji rovnou lze vysévat do venkovní půdy.
Co s přebytkem bazalky
Přebytek bazalky snadno zmrazíme, a to buď lístky nakrájíme nebo je ponecháme celé. Budou se nám hodit na doplnění mnoha pokrmů. Bazalku také můžeme zpracovat na bazalkové pesto, které je výborné k těstovinám, na topinky, do pomazánek i na dochucení různých jídel.
Jak nejlepe uchovat bazalku
Rozhodně bazalku nikdy nedávejte do lednice. Je to křehká bylinka, která obsahuje hodně vody, a proto se jí nedaří v chladu. V lednici by mohly její listy seschnout a zčernat. Místo toho ji nechte na kuchyňské lince při pokojové teplotě ve sklenici vody nebo ve váze jako řezané květiny.
Proč žloutne bazalka
Málo živin v zemině poznáte tak, že bazalce začnou žloutnout listy. Zkuste třeba žížalí čaj z vermikompostéru. Přezimování: Většinou se jedná o letničky.
Co odpuzuje bazalka
Bazalka má ráda slunce, hodně světla a teplo, nesnáší průvan, změny teplot a vlhkosti. Při dorůstání rostlinu postupně zaštipujeme, podpoříme tak její větvení a oddálíme kvetení.
V čem pěstovat bylinky na balkoně
Při dodržení několika základních pravidel budou bylinky bujaře růst i na balkoně v květináči. Dno nádoby vystelte drenážní vrstvou, kterou mohou tvořit kamínky, štěrk nebo hliněné střepy. Pro výplň poté použijte speciální substrát pro bylinky, ale stačit vám bude i běžná zemina s pískem a kvalitním kompostem.
Proč žloutnou bylinky
Žluté listy jsou běžným příznakem toho, že rostlina potřebuje vodu. Často k tomu není potřeba ani sucho. Stačí několik horkých dnů, kdy rostlina ztrácí více vláhy prostřednictvím listů, než jsou schopny absorbovat její kořeny, a žloutnutí je na světě.
Které byliny se nesmí kombinovat
Těhotenství bez maliníku, šalvěje a pelyňku
Sice své miminko jedním šálkem lipového nebo šípkového odvaru určitě neohrozíte, ale některým bylinám se raději vyhněte obloukem, protože mohou vést k překrvení pánevních orgánů. Mezi ně patří maliník, šalvěj a pelyněk.
Které bylinky se nesnesou
Bylinky, které se vyplatí pěstovat společně
Majoránka – podobně jako tymián je vhodná ke všem druhům bylinek i ostatních rostlin. Dobromysl + kopr a fenykl – všechny tyto bylinky se podporují v růstu navzájem a nekonkurují si. Kopr + pažitka – vedle sebe na vlhkém a slunném stanovišti, nekonkurují si.
Co zasadit vedle bazalky
Dává je smysl sázet do společenství s ostatními užitkovými plodinami. Tady jsou důvody: Bazalka chrání před padlím rajčat, okurek, paprik i cuket.
Co se nesmí na antidepresiva
V případě, že užíváte antidepresiva, neměli byste do svého jídelníčku zařazovat plísňové a zrající sýry, protože zvyšují nežádoucí účinky přípravku.
Jaké bylinky zasadit spolu
Středomořské druhy jako rozmarýn, tymián, oregano, yzop, estragon a saturejka zase milují slunce a suchou, propustnou půdu. Nezapomeňte také na to, že máta a meduňka mají rozpínavé kořeny, proto je nikdy nesesazujte s jinými bylinami dohromady. Dopřejte jim raději samostatný květináč.
Kdy můžu dát bylinky ven
Bylinky si můžete předsadit doma. S předsazováním začněte v březnu nebo na začátku dubna. Ven se mohou přesadit až tehdy, jakmile nejsou venku mrazy. Bezpečná doba je přibližně v polovině května.
Které rostliny se nesnáší
Kromě rajčat jí vadí také ředkvičky, brambory, jahody, kapusta, zelí, česnek. Pokud někoho kolem sebe snese, jsou to především: hrách, fazole, kopr, salát, pórek, cibule, celer, červená řepa, petržel, kedlubny nebo zelí. Okurky špatně porostou i jako následná plodina po rajčatech nebo květáku.
Jaká antidepresiva na úzkost
Jako nejúčinnější se jevil mirtazapin, escitalopram, venlafaxin a sertralin. Zdaleka nejméně účinný byl reboxetin. Nejméně nežádoucích účinků měl escitalopram a sertralin, jejichž užívání také nemocní nejméně často přerušovali.