Co s bazalkou na zimu
Abychom si bazalku a především její vůni uchovali do příštího roku, musíme přistoupit k osvědčeným formám konzervace. Jako nejvhodnější se ukazuje buď zamrazení, nebo skladování v olivovém oleji. Listy bazalky nakrájíme, vložíme do sklenic a zalijeme olivovým olejem, ale aby se k lístkům nemohl dostat vzduch.
Kdy Zaštipovat bazalku
Bazalka není trvalka
Jakmile však bazalka začne nasazovat na květy, je potřeba ji zaštipovat. Tím jednak výrazně podpoříte větvení rostliny a také její vegetativní růst.
Co dělat s květy bazalky
Květy odlomte
Jelikož je bazalka rostlinka jednoletá, nemá cenu ji nechat kvést. Rostlina se tím mimo jiné vyčerpává a mění své chuťové, ale také texturní vlastnosti. Stejně tak můžete bazalku množit. Ustřihněte kousek hlavního stonku, tentokrát však těsně POD úžlabím.
Archiv
Kdy zazimovat bazalku
Levandule už dávno odkvetla, ale máta vypadá ještě svěže. Na bazalku bude za chvíli už zima a mrazíky nesnese ani rozmarýn. Nadechněte se ještě naposledy bylinkové vůně a pak rostliny zazimujte.
Jak zmrazit bazalku
Pro kuchyňské účely je vhodnějším způsobem zakonzervování zamražení. Bazalka sice velice rychle ztratí svěží zelenou barvu a zhnědne, ale její aroma je výraznější než po sušení. Bazalkové lístky přeberte, opláchněte a nechte oschnout. Poté nasekejte a zamrazte vsáčku se zipem, ze kterého vymáčknete všechen vzduch.
Jak dlouho vydrží bazalka
Bylinka, která není rychlená a pěstovaná k okamžité spotřebě vám po přesazení a správné péči vydrží na parapetu několik týdnů až měsíců (podle druhu). Pokud už bylinku v květináči v supermarketu koupíte, nejdříve ze všeho ji zbavte slídového obalu a přesaďte ji do většího květníku.
Jak zachranit uschlou bazalku
Přelité bylince uhnijí kořeny a nezalitá zase uschne. Proto zalévejte bylinky častěji, ale méně a po zalití vždy zkontrolujte, zda není vody v květináči víc, než je třeba. Pravidelnou zálivku vyžaduje hlavně máta, bazalka, petržel a pažitka.
Jak oživit bazalku
Bylinky namočte do konvice se studenou vodou, kam vymačkejte i půlku citronu. Promíchejte a nechte 15 minut stát. Pak vodu slejte a bylinky zpracujte. To znamená, že z nich třeba připravíte klasický nálev zalitím horkou vodou.
Co mi žere bazalku
Bazalka si nejvíc rozumí s rajčaty, protože oběma rostlinám vyhovují stejné podmínky pěstování. Prospívá jí společnost okurek, paprik a cibule. Bazalka vylepšuje chuť rajčat a paprik, ale hlavně přirozeně odpuzuje housenky a mšice.
Jak připravit pažitku na zimu
Nejčastěji si lidé pažitku na zimu zamrazí. Lze to provést dvěma způsoby. Někdo si pažitku nejprve najemno naseká a poté dá do sáčku zamrazit. Ještě jednodušší je snopky pažitky napevno zabalit vcelku do mikrotenového sáčku a ten pak nechat zmrazit.
Jak pěstovat mátu v zimě
Máta peprná
Pro svoji nenáročnost a odolnost je přezimování máty peprné možné i na záhonku. Pouze je nutné chránit kořenový systém, například přikrytím chvojí. Pokud se rozhodnete pro domácí pěstování, například pro její svěží vůni, která provoní byt, je nutné jí vyhradit samostatný květináč nebo truhlík.
Jak sušit domácí bazalku
Tip první – nasušit
Celou nať sbíráme kdykoliv od července do září, ale nejlépe vdobě květu, kdy rostlina obsahuje nejvíce účinných látek. Sušíme vtenkých vrstvách ve stínu při teplotách do 35 ºC. Suchou a rozdrcenou bazalku dobře uzavřeme do sklenice a skladujeme v temnu.
Jak se starat o koupenou bazalku
Důležité je, aby měla dostatek světla a tepla. Při vysazení na zahradě se vyvarujte větrným místům, přímému slunci a přímému dešti. Doporučuje se bazalku přesadit do blízkosti rajčat, které potřebují podobné podmínky pro zálivku. Rajčatový keř navíc ochrání choulostivou bylinku před změnami počasí.
Jak často zalévat bazalku
Bazalku zaléváme do odtokové misky zhruba každé tři dny, zemina nesmí nikdy vyschnout. Bazalka má ráda slunce, hodně světla a teplo, nesnáší průvan, změny teplot a vlhkosti. Při dorůstání rostlinu postupně zaštipujeme, podpoříme tak její větvení a oddálíme kvetení.
Co potřebuje bazalka
Kromě zahrádky se bazalce bude dařit i v truhlících na oknech a balkoně či v bytě, ale v tom případě potřebuje dostatek světla a tepla. Předpěstování zahajte v březnu či dubnu. Nádoby na semínka naplňte organickým kompostem, do něho zamíchejte trochu perlitu, aby zajistil provzdušňování a tím i lepší růst rostlinky.
Co s pažitkou na zimu
Běžné byliny, které u nás pěstujeme na záhonech, jako jsou máta, meduňka, levandule, pažitka, libeček, zimu bez větších obtíží přežívají. Poskytneme jim jen běžnou přikrývku například z chvojí. Ještě před zimováním je všechny zastřihneme, ideálně na výšku 10 cm od země.
Jak uchovat pažitku na zimu
Opláchnutou pažitku nechejte okapat a pak ji nadrobno pokrájejte. Nasypejte pažitku do skleničky, mírně upěchujte a zalijte olejem. Nechejte chvíli odležet, aby se olej dobře vsákl do pažitky, a potom dolijte olej až po okraj. Nakonec zavíčkujte a skladujte v lednici.
Jak stříhat Máťu na zimu
Před prvními mrazíky stříháme celé stonky, které svážeme a zavěsíme na vzdušné místo. Usušenou uložíme do tmavých, dobře utěsněných nádob. Sušená bylinka se hodí na čaj nebo k ochucení teplých pokrmů. Svou jedinečnou chuť si máta dobře uchová v sirupu, z kterého si připravíme osvěžující nápoj kdykoli.
Jak zachránit bazalku
Některé bylinky, třeba právě bazalka a další středomořské rostliny, chlad přímo nesnášejí, takže je pro ně nejlepší uchovávat je v pokojové teplotě. Pokud vidíte, že bazalka už uvadá a vy ji nestačíte sníst, nevyhazujte ji – vyrobte třeba pesto nebo lístky zamrazte.
Jak často se zalévá bazalka
Bazalku zaléváme do odtokové misky zhruba každé tři dny, zemina nesmí nikdy vyschnout. Bazalka má ráda slunce, hodně světla a teplo, nesnáší průvan, změny teplot a vlhkosti. Při dorůstání rostlinu postupně zaštipujeme, podpoříme tak její větvení a oddálíme kvetení.
Proč neroste pažitka
Přelité bylince uhnijí kořeny a nezalitá zase uschne. Proto zalévejte bylinky častěji, ale méně a po zalití vždy zkontrolujte, zda není vody v květináči víc, než je třeba. Pravidelnou zálivku vyžaduje hlavně máta, bazalka, petržel a pažitka.
Co pěstovat v zimě za oknem
Mrazuvzdorné bývají především vytrvalé zeleniny. Díky hlízám a kořenům schovaným pod zemí přežijí zimu a na jaře znovu obrazí. Jedná se například o křen, chřest, či topinambur. Mezi prvním a druhým rokem pěstování dokážou vzdorovat nízkým teplotám i dvouleté zeleniny – například černý kořen, petržel, pastinák a další.
Co udělat s Pazitkou
V kuchyni – teplé i studené–má pažitka široké uplatnění: báječně se hodí do salátů, polévek, omáček i pomazánek. Zvýrazní míchaná vajíčka, jídla z ryb, brambory i houby. Tip na jeden rybí chod pak kromě receptu v boxu přidává i Roman Paulus.
Kdy stříhat bylinky na zimu
Srpnová péče o víceleté bylinky se vrátí s prvními podzimními plískanicemi – správným řezem v srpnu docílíte toho, že do podzimu a příchodu prvních mrazíků stihnou ještě dostatečně obrazit a rozkošatět se, keříky bylinek pak snáze přečkají zimu.
Co sázet na zimu
Na podzim a za příznivého počasí i na začátku zimy můžeme vysévat mrkev, kořenovou i naťovou petržel, cibuli a včetně šalotky, zimní odrůdy česneku (paličák i nepaličák), košťálovin (např. květák Arktur a hlávková kapusta Arkta) a také přezimující špičaté zelí.