Co je tvoření nových slov
Tvořením nových slov: derivace – odvozování pomocí afixů (předpon, přípon, koncovek): les – les-ní, pra-les, kompozice – skládání: velko-město, vysoko-školský, konverze – převod slov mezi slovními druhy beze změny tvaru: nemocný (z adjektiva vzniká substantivum), panečku (ze substantiva vznikne interjekce); běžné např.
Jak vznikají nová slova v češtině
3 způsoby, jak vytvořit slovo
A jsou to: odvozování zkracování skládání
ArchivPodobné
Co je Slovotvorný základ slova
Slovotvorný základ – část společná slovu základovému a slovu nově utvořenému. Společný pouze pro dvě slova – základové a nově utvořené! Slovotvorný prostředek – část tvořící nové slovo: konkrétní předpona, přípona nebo koncovka, spojovací vokál nebo jejich kombinace.
Jak poznat slovo složené
Složená slova (složeniny) mají více než jeden slovní základ, například pravděpodobný je podobný pravdě. Složeniny ze tří nebo čtyř slov jsou spíše výjimkou (červenomodrobílý, namoutěduši aj.). Složeniny můžeme třídit do různých skupin.
Jak se skládají slova
Předponová část – část slova před kořenem obsahující předponu, někdy i více předpon. Příponová část – část slova za kořenem obsahující příponu, často i více přípon. Koncovka – část slova, jejímiž obměnami vznikají různé tvary ohebných slov. Jde především o tvarotvorný prostředek.
Co je to stavba slova
Slovo je sestavené z předpony, kořenu, přípony a koncovky. Ne vždy se ale skládá z těchto všech částí. V každém slově se nachází pouze kořen.
Co vzniká skládáním
Jedná se o tvoření slova ze dvou nebo tří základových slov. Skládáním vznikají složeniny. Místo, kde se základy setkávají, označujeme jako morfogolický šev.
Jak se pozná sousloví
Sousloví v češtině
V češtině jsou sousloví tvořena nejčastěji ve větě jako podstatné jméno, rozvité přívlastkem shodným, tvořeným přídavným jménem; přívlastek stojí zpravidla před jménem (v antepozici) – vysoká pec, hroší kůže, v odborných výrazech za jménem (v postpozici) – hraboš polní, kyselina mravenčí.
Jak se pozná kořen slova
Jak postupovat při určování kořeneŘekneme si několik slov příbuzných k danému slovu (výstavba – stavět, stavebnice, postavit).Podíváme se, kterou největší část mají všechna slova společnou (stav). A máme kořen slova.
Co je to Slovotvorný základ příklady
V ↗OTS při segmentaci odvozeného slova ta jeho část, k níž se připojuje ↗slovotvorný formant. Reprezentuje význam výchozího, základového slova, např.: soud‑ce, výchozím, základovým slovem je soudit; analogicky skl‑árna: sklo, krás‑a: krásný, dřív‑í: dřevo, pa‑hor‑ek: hora, z‑běl‑at: bílý atd.
Co je to hybridní slovo
Hybridní složeninou se rozumí složenina prvků různého původu: typicky slov domácích a přejatých, ale též například slov přejatých z různých jazyků (například jeden základ z latiny, druhý z řečtiny). Za skladebné prvky složeniny se v tomto případě považují nejen slovní základy, ale i předpony a přípony.
Co je to slovo příbuzné
Slova příbuzná jsou slova, která mají společnou část (kořen) a jsou si významově blízká (letec, vyletět, odlet, letiště; lékař, lék, vyléčit, lékárna; ohrada, Hradec, zahradit, hrad; nový, noviny, obnovit, novinka; slovník, vyslovit, slovní, slova).
Jak poznat příponu
Nejdřív musíme znát kořen slova.Poté zjistíme, zda je ve slově koncovka a případně ji určíme.Zbude-li něco mezi kořenem a koncovkou, je to přípona. Ve slově může být přípon více (knih-ař-sk-ý).
Co je to Kompozitum
Kompozitem je každý materiál, který se skládá z minimálně dvou hlavních komponent s výrazně se lišícími fyzikálními vlastnostmi. PREFA KOMPOZITY, a.s. vyrábí kompozitní prvky z materiálu o složení pojivo / vláknová výztuha. Nejčastěji se jedná o kompozit z organické polymerní pryskyřice a skleněných vláken.
Jaký je rozdíl mezi souslovím a volné
Budí-li v nás spojení slov jedinou představu, je to sousloví; jestliže však každá jeho část v nás vzbuzuje zvláštní představu, je to volné spojení slov.
Co je to sousloví příklad
Sousloví v češtině
V češtině jsou sousloví tvořena nejčastěji ve větě jako podstatné jméno, rozvité přívlastkem shodným, tvořeným přídavným jménem; přívlastek stojí zpravidla před jménem (v antepozici) – vysoká pec, hroší kůže, v odborných výrazech za jménem (v postpozici) – hraboš polní, kyselina mravenčí.
Co to je koncovka
Koncovka je zakončení ohebných slov (tzv. flexivní sufix), které se při skloňování nebo časování slova mění. Na rozdíl od předpony nebo přípony nevytváří nové slovo, ale vytváří různé tvary téhož slova.
Jak určit předpony
Jedno slovo může mít více předpon než jednu (nej-ne-pravděpodobnější, ne-vy-plněný, po-po-strčit). Jak postupovat při určování předpony ve slově Určíme si kořen slova. Vše, co se nachází před kořenem slova je předpona, případně jich může být více (příkop – kop je kořen slova, pří je předpona).
Co je to nevlastní složenina
Nepravé (neboli nevlastní) složeniny lze rozdělit na samostatná slova beze změny jejich podoby a zpravidla i beze změny významu: žáruvzdorný, chvályhodný; zvláštním druhem jsou tzv. příslovečné spřežky, tedy příslovce, vzniklá splynutím předložky se jménem: nahoru, dokonce, vtom.
Co to jsou tvary
Tvar je celková vizuální podoba, vzhled, obrys nebo povrch rovinného nebo prostorového útvaru, rozložení a rozvržení jeho hmoty bez ohledu na materiál a další vlastnosti. Označování jednotlivých tvarů je často odvozeno z geometrie.
Co to je kořen slova
Kořen slova
Je to největší společná část všech slov příbuzných (průlet, letiště, letadlo, zálet). Je to jádro slova, na které se věší předpony a přípony, které zužují nebo upřesňují význam slova (hra, vý-hra, hra-vý, hra-čk-a, vy-hra-n-ý). Na rozdíl od předpony, přípony a koncovky je přítomen v každém slově.
Co je to předpona a přípona
Část slova, která stojí před kořenem, nazýváme PŘEDPONOVÁ ČÁST. Předponová část se může skládat z jedné nebo více předpon, ale ve slově taky nemusí být přítomná vůbec. Část slova, která stojí za kořenem, nazýváme PŘÍPONOVÁ ČÁST.
Co je to Frazém
Frazém je ustálené slovní spojení s vlastním významem. Význam frazému nemusí být možné odvodit z běžných významů jednotlivých slov (např. ztratit hlavu), takový frazém se označuje také jako idiom.
Co je to Multiverbizace
Multiverbizace (z latinského multus – mnohý, verbum – sloveso) je typ sousloví, které je utvořeno z jediného slova.
Jaký je rozdíl mezi souslovím a volným spojením slov
Budí-li v nás spojení slov jedinou představu, je to sousloví; jestliže však každá jeho část v nás vzbuzuje zvláštní představu, je to volné spojení slov.