Jak postupovat při poruše příjmu potravy
Pokud vás trápí některá z forem poruch příjmu potravy, doporučujeme vyhledat odbornou pomoc. Pomoci může například psychoterapeut, který vás vyslechne a bude vás provázet a pomáhat v cestě k vaší větší spokojenosti.
Archiv
Jak pracovat s poruchou příjmu potravy
Obstarejte si pomoc sami pro sebe. Někdy je toho na člověka prostě moc, v takovém případě neváhejte sami vyhledat pomoc odborníka (klinický psycholog, psychoterapeut apod.). Nezapomínejte na zbytek rodiny ani na svůj vlastní život. Porucha příjmu potravy je zátěží pro celou rodinu.
Archiv
Kde se léčí poruchy příjmu potravy
Úprava stavu výživy (realimentace) je nutným předpokladem pro umožnění základní léčby poruch příjmu potravy, kterou je psychoterapie. Psychiatrická klinika FN Brno zajišťuje jako jediné pracoviště v České republice takovouto komplexní zdravotní péči o pacienty s poruchou příjmu potravy od dětství až do dospělosti.
Jak mluvit s lidmi s PPP
Jídelní chování nemocného není třeba příliš komentovat, hledejte neutrální témata (důležitější než to, co říkáte je vaše chování, nezapomínejte, že pro nemocného jste vzor), nesnažte se za každou cenu nemocného léčit.
Jak zjistit jestli mám poruchu příjmu potravy
Nápadné chování při jídleúplné vyřazení konkrétního typu potraviny z jídelníčku, např.čím dál větší omezování konzumace i zdravých potravin; již silně omezený výběr „přijatelných“ potravin je omezován ještě více; potraviny jsou rozlišovány na „správné“ a „špatné“;vynechávání jídel, nepravidelnost v jídle;
Jak zjistit jestli mám PPP
Čeho si můžete všimnoutVýrazný váhový úbytek či naopak neobvyklý nárůst hmotnosti.Zastavení růstu a nárůstu hmotnosti u dětíStěžování si na opakující se bolesti břicha, potíže s vyprazdňováním či polykáním jako důvodu, proč nemohou jíst.Strach z tloušťky a jídla.
Jak se dostat z PPP
Možnosti léčby
Je důležité u jedince najít a odstranit příčinu vzniku PPP, pracovat s jeho sebevědomím, učit ho zvládat krizové situace i prosazovat své potřeby. Důležité je, aby nemocný správně pochopil roli jídla, získal nad ním kontrolu a vybudoval si jiné priority v životě.
Jak na záchvatovité přejídání
Léčba je složitá a vyžaduje spolupráci mnoha odborníků
i psychologem), během které se společně snaží rozpoznat spouštěč onemocnění, zlepšit vnímání sama sebe a pokusit se zabránit dalším záchvatům přejídání. Součástí léčby je často i farmakoterapie (antidepresiva, antiobezitika, antikonvulziva).
Co zpusobuje PPP
Jsme pořád v kalorickém deficitu: U lidí, kteří mají dlouhodobě vyšší energetický výdej, než je příjem, se rovněž zvyšuje riziko vzniku PPP. To se může objevit i v období intenzivního růstu (puberta), jiného onemocnění či nadměrného cvičení. Jídlo v nich může vyvolávat strach z nechtěného přibírání.
Jak řešit PPP
Jaká léčba funguje PPP jsou specifická onemocnění, neexistuje univerzální rada pro každého. Někomu stačí konzultace s psychologem, jiný musí projít složitou hlubinnou terapií. Vždy záleží na konkrétním pacientovi i na jeho odhodlání se nemoci postavit.
Jak zacina PPP
Na začátku lze vypozorovat určité rizikové chování – držení diet (rozvinuté zejména u žen), rostoucí nespokojenost s vlastním tělem, přání zhubnout, vynechávání hlavního jídla aj.
Jak poznat že má nekdo PPP
Tomu, že někdo trpí poruchou příjmu potravy, mohou nasvědčovat různé projevy nápadného chování při jídle, jako je např. zvýšená konzumace dietních výrobků, velmi pomalé jedení, extrémně důkladné rozžvýkání každého sousta nebo krájení jídla na velmi malé kousky.
Jaké jsou druhy poruch příjmu potravy
Psychogenní přejídání, bulimie, anorexie
Mezi nejčastější poruchy příjmu potravy patří bulimie, anorexie, psychogenní přejídání, drunkorexie a ortorexie.
Jak se vyléčit z přejídání
Léčba je složitá a vyžaduje spolupráci mnoha odborníků
i psychologem), během které se společně snaží rozpoznat spouštěč onemocnění, zlepšit vnímání sama sebe a pokusit se zabránit dalším záchvatům přejídání. Součástí léčby je často i farmakoterapie (antidepresiva, antiobezitika, antikonvulziva).
Co může způsobit přejídání
Záchvatovité přejídání je často spojeno s negativními emocemi, stresem, nespokojeností se sebou samým nebo celkově se svým životem. Tyto pocity jsou pak kompenzovány nárazovou konzumací velkého množství jídla, při kterém částečně a dočasně ustupují.
Co dělat když se člověk přeji
Určitě se nesnažte kompenzovat přejedení vyvoláním zvracení nebo užíváním laxativ, protože nejde o fyziologické procesy a pro tělo mohou být mnohem horší než to, že je potřeba strávit o něco více jídla. Zkrátka a dobře, jediné, co pomůže, je odlehčení jídelníčku a pohybová aktivita.
Jak se vyléčit z PPP
Z psychoterapeutických přístupů se nejčastěji používá kognitivně-behaviorální terapie (KBT). Pomáhá změnit nežádoucí jídelní chování (záchvaty přejídání, zvracení a nadužívání diuretik, laxativ, restrikci příjmu potravy, vyhýbavé chování) a navodit normální jídelní režim.
Jak poznám že mám poruchu příjmu potravy
Čeho si můžete všimnoutVýrazný váhový úbytek či naopak neobvyklý nárůst hmotnosti.Zastavení růstu a nárůstu hmotnosti u dětíStěžování si na opakující se bolesti břicha, potíže s vyprazdňováním či polykáním jako důvodu, proč nemohou jíst.Strach z tloušťky a jídla.
Jak se projevuje záchvatovité přejídání
postižený jí výrazně rychleji než obvykle, s jídlem pokračuje až do nepříjemného pocitu přejedení, a to nezávisle na pocitu hladu (tzn. jí i v případě, že nemá hlad), pocit znechucení nad sebou samým, sklíčenost a pocity viny po záchvatu přejídání.
Co se děje v těle po jídle
Z látek, které přijaly z potravy tvoří ty látky, které naše tělo potřebuje a takto upravené živiny posílají dále do krevního řečiště. Naopak látky, které tělo nezužitkuje, či jsou dokonce škodlivé, játra přeměňují v jiné látky, probíhá tedy proces detoxikace a tyto látky jsou pak z těla odstraněny.
Jak si ulevit od přejedení
Bylinné čaje
Bylinné čaje jsou rychlou a skvělou první pomocí při přejedení se. Umí ulevit od pocitu těžkého žaludku, ale i nadýmání. Sáhnout byste měli po mátovém, heřmánkovém nebo fenyklovém čaji.
Jak řešit záchvatovité přejídání
Plánujte jídlo, zaměstnejte se
procházka, krátké cvičení, hluboké dýchání, meditace. Uvědomme si, že jídlo nám s naší situací nepomůže, jen na chvíli zapomeneme na naše problémy. Plánujme si jídlo dopředu – můžeme si zapisovat naše jídelníčky do aplikací (MyFitnessPal, Kalorické tabulky atd.).
Jak dlouho po jídle pít
3) Voda po jídle – 1- 2 hodiny
Proto, stejně jako při jídle, pijte i po jídle po malých doušcích a více se napijte až minimálně půl hodiny po jídle.
Proč se po jídle chce spát
Po konzumaci zdrojů sacharidů mozek vysílá signál k produkci hormonu inzulínu, který pomáhá buňkám přijmout glukózu a pomáhá regulovat hladinu krevního cukru. Pokud je výkyv hladin krevního cukru příliš rychlý, což může způsobit třeba vysoký příjem jednoduchých cukrů, dojde k rychlé únavě.
Jak udělat aby mi Slehlo
Aby vám rychle slehlo, dejte si hrnek hořkého černého, zeleného nebo bylinkového čaje, například Leros Zažívání bylinného čaje Natur (koupit v e-shopu). Vhodné jsou také heřmánkový, zázvorový či mátový čaj, které příznivě působí na tvorbu žaludečních šťáv, a tím urychlují trávení.