Jak dlouhou smyčku na prusík
K vázání prusíků potřebujete : 1. Kulatou repku průměru 6 mm délky 1,5 m (někdo kratší), její svázání do oka doporučuji provést dvojitým rybářským uzlem. 2. Sešitou smyčku délky 60 cm nebo popruh délky min 1,8 m .
Archiv
Jak udělat prusík
Prusikování je lezení po laně za pomoci smyček, které se na lano navážou zadrhovacím uzlem, kterým lze v povoleném stavu pohybovat po laně nahoru i dolů, při zatažení se zablokuje. Do zablokovaných (zadrhnutých) smyček si může horolezec odsednout a zůstat v nich viset.
Archiv
Jakou šňůru na prusík
Jménem prusík se také obecně označují další uzly se stejnou funkcí. Chceme-li prusíkovat po laně, potřebujeme dvě smyčky z pevné šňůry. Ta nesmí být příliš silná, jinak by prusík nedržel, ani příliš tenká, aby se nepřetrhla. Pro běžné lano je vhodný průměr 5mm.
Archiv
Jak spojit dva provazy
Nejčastější využití ambulančního uzlu je při spojování dvou stejně silných provazů, obvazů. Dokáže spolehlivě spojit lana i tenké provázky. Rovněž se používá k připevňování dlahy, a to hlavně proto, že je plochý, a po uvázání dlahy netlačí. Ambulanční uzel jsou dva do sebe zavlečené ohyby – jeden sevře druhý.
Jak se leze po laně
Je-li fixní lano ukotveno ke skále někde nahoře nad lezcem, a také i dole pod lezcem, tak v případě prasknutí či nějaké jiné destrukce horního ukotvení, lezec padá dolů až pod dolní kotvení, a jeho pád pak zachytí prusík připevněný na lano. Ten ale bude namáhán právě opačným směrem, než byl při postupu vzhůru.
Jak se navázat na sedák
Lano se prováže skrz obě oka smyčky přes vůdcovský uzel, který oka spojuje. Oko smyčky procházející prsním úvazem musí být o trochu volnější než oko procházející sedákem. Při případném visu musí tíha jako první působit na sedák, prsák se má do zatížení dostat až při záklonu trupu těla dozadu.
Co je to prusík
Prusíkův uzel, nebo zkráceně prusík, je označení pro speciální uzel, který je při uvolnění posuvný a při zatížení se utáhne (zadrhne). Skládá se z dvakrát či vícekrát provlečené liščí smyčky z tenčí šňůry nebo popruhu navinutého kolem silnějšího lana.
Jak pouzivat slaňovací osmu
Před slaňováním si karabinu připneme ke jistícímu oku na sedáku; 2. skrz velké oko osmy provlékneme ohyb lana a obchvátíme jím malé oko osmy; 3. osmu odepneme z karabiny, osma drží navlečená na laně; 4. karabinu na jistícím oku sedáku připneme na malé oko osmy.
Jak šplhat na laně
Šplhání po laně není dobré jen na efektivní posílení vrchní části těla, ale také na zlepšení koordinaci a obratnosti. Uchopte lano, jednu ruku nad sebou, jednu pod sebou. Vytáhněte se maximálně na nahoru ohnutím rukou v loktech, kdy zadní ruka přeskočí vysoko před přední. Opakujte tento postup až na vrchol lana.
Jak zkratit provaz
Přehneme lano na půl a třikrát a více obtočíme, ovineme kolem klády a provlékneme delší konec. V základní variantě se zkracovačka váže ze tři ok. Prostřední oko je to, které umožňuje lano/provaz zkrátit podle potřeby. Při použití se využívá zajišťovacích kolíčků, aby se zkracovačka nepovolila a lano opět neprodloužilo.
Jak svázat dvě lana k sobě
Velmi dobře se hodí ke spojování dvou lan i nestejných průměrů. Vytvoříme ji tak, že dvě lana položíme vedle sebe konci proti sobě tak, aby přesahovaly přes sebe asi jeden metr. Potom na každém laně uvážeme dvojité očko okolo lana protějšího. Lano z očka musí směřovat proti protějšímu lanu.
Co je to Štand
Ve slangu se jistící stanoviště nazývá „štand”, toto pojmenování pochází z německého Standplatz. Na jistícím stanovišti můžeme jistit dvěma způsoby, a to buď přímo, anebo nepřímo. Přímé jištění znamená, že jistící pomůcka je pomocí karabiny s pojistkou zámku připevněna přímo k pevným částem jistícího stanoviště.
Jak jistit že Štandu
Odsednutý druholezec si vlastně sám zablokuje lano. Jistič tak na štandu nemusí permanentně držet neaktivní část lana v ruce, stačí když je dobírá nahoru ve fázích, kdy druholezec postupuje vzhůru. Jistič to ocení zvláště v zimě se zkřehlými prsty u rukou.
Jak spojit Prsak a Sedak
Pokud nechcete propojovat sedák s prsákem pomocí klasické ploché smyčky, použijte něco takového: Lanyard Y PA 25mm Ferrata. Je to jednoduché, rychlé, ale zas k tomu potřebujete karabinu, která je dalším prvkem v systému.
Jak Uvazat lano kolem stromu
Lodní uzel použijeme pro upevnění lana kolem stromů, kůlů, k uchycení lana ke karabině. Uzel lze velmi rychle navlékat na předměty stahovací smyčkou nebo vázat okolo. Široké uplatnění najde při navazování lanových překážek, neboť lze jednoduše nastavovat délka jednotlivých pramenů.
Jak uvázat vůdcovský uzel
Vůdcovský uzel můžeme využít při vybudování štandu – provázáním smyce kotevními body a následným uvázáním onoho uzle. Do vzniklého oka poté cvakneme karabinu. Vzniklý štand lze použít pro jištění shora i zdola. Dále jej můžeme využít pro fixaci lana při převazování na štandu.
Jak správně slaňovat
Slaňovat pomalu. Třením mezi lanem a slaňovací pomůckou vzniká teplo, a to nesvědčí lanu. Po skončení slanění je třeba zahřátou slaňovací pomůcku co nejrychleji sundat z lana. Alespoň jednou rukou (nejlépe svou zručnou – praváci pravačkou, leváci levačkou) držet lano pod slaňovací pomůckou.
Jak slaňovat s kyblíkem
Lezec nabere lano, oba dva prameny pro slanění, a zasune je do jistící pomůcky. Někdy to jde ztěžka, zvláště když lano visí dolů a naplno cítíme jeho váhu. A je-li lano navíc tlusté, je někdy lopotné jej nasoukat do otvorů kyblíku.
Jak vylézt na tyči
5.1 Šplh na tyči přírazem
Šplháme tak, že nejprve dohmátneme co nejvýše na tyč a buď střídmoruč nebo souruč ručkujeme po tyči tak, že kolena přitáhneme co nejvíce k hrudníku, stiskneme tyč a ručkujeme. Při spouštění nedovolujeme rychlý pohyb, aby nedošlo ke spálení dlaní. Je důležité ručkovat s využitím přírazu.
Kde trenovat splh
Trénink izolovanými prostředky je základem pro speciální trénink a měl by proto být vždy součástí dlouhodobého tréninkového cyklu (viz kapitola stavba a organizace tréninku). K izolovanému tréninku síly zaměřeného na svaly horní části těla je vhodný trénink na hrazdě, v posilovně na strojích či s činkami apod.
Jak udělat očko na laně
Vázání: 1) Konce spojovaných lan si položíme podél sebe. Konce lan jdou proti sobě. 2) Na jednom z konců uděláme smyčku, tak, aby jím procházelo druhé lano. 3) Smyčku utáhneme, jako klasické očko.
Jak se váže Lodak
Jak už sám název napovídá, „loďák“ slouží ke kotvení lana. Převedeno do života horolezce, nejčastěji ho užijeme při zajištění na jistícím stanovišti – štandu. Snadno se váže jak na konci lana provazováním, tak uprostřed složením dvou smyček. Sám se dotahuje, po odlehčení jej ale lehce rozvážeme.
Jak spojit dvě lana uzlem
Uzly, které se ke spojování lan používají, se nazývají spojkami. Jiné se hodí pro spouštění/vytahování břemen a jiné zase pro vystrojení lana na trase. Těmi nejběžnějšími jsou osmičková spojka, dvojitá rybářská spojka a motýlková spojka.
Co je Karabina HMS
Karabina HMS (typ H)
má hruškovitý tvar, je určena pro jištění a slaňování. Zámek je opatřen pojistkou (šroubovací nebo twistlock). HMS ky díky většímu průměru dovolují současné cvaknutí několika lan. Je vhodné tyto karabiny používat pro jištění nebo slaňování (poloviční lodní uzel).
Co je to top rope
Pro lezení s horním jištěním se často používá i anglického názvu „toprope. “ Lano (rope) je provlečené vrchem (topem) cesty. Lano je tedy vedeno seshora dolů k lezci. Jistící stojí na zemi a jistí (dobírá) lezce, který při případném pádu jen sedne do lana.