Jak se vyhnout PFAS?

V čem je PFAS

Známé jsou především díky použití v teflonu nebo Gore-Texu, ale najdeme je i v papírových obalech na potraviny, v outdoorovém oblečení nebo v kobercích. V textilu se používá zhruba 50 % globálně vyrobených PFAS.

Co je to PFOA

Perfluorooktanová kyselina (PFOA), známá též pod označením C8 je syntetická, organická kyselina s relativně bohatou minulostí. Na trh byla PFOA uvedena společností 3M v roce 1947. Společnost DuPont začala s výrobou PFOA v roce 1951.

Jak poznat nepřilnavou pánev

2. Jak funguje nepřilnavý povrch nádobí Pokud si přiblížíte ocelovou pánev mikroskopem, uvidíte povrch plný mikro škrábanců, které se při zahřátí na sporáku ještě o kousek roztáhnou, a umožní tak jídlu se zachytit.

Co místo teflonu

Keramika je odolná, snadno se udržuje a nepoškrábate ji tak snadno jako teflon.

Co místo teflonové pánve

Na nádobí s teflonovým povrchem můžete použít buď klasické dřevěné vařečky nebo speciální nádobí rovněž vyrobené z teflonu. Ty už jsou samozřejmě o něco dražší. Nikdy však nepoužívejte kovové nástroje jako lžíce, vidličky nebo naběračky.

Z jakého materiálu je nejlepší pánev

Přestože současné nepřilnavé povrchy jsou vysoce odolné vůči oděru, doporučujeme vám používat náčiní ze silikonu nebo dřeva, pánve vám vydrží déle. Rozhodně v nich ovšem nekrájejte ani nepoužívejte žádné ostré předměty.

Jakou nepřilnavou pánev

Nepřilnavý povrch – jeden z nejznámějších nepřilnavých povrchů je teflon. Při teplotě nad 250 °C však u něj může docházet k únikům zdraví škodlivých látek. Při vaření však zpravidla takto vysokých teplot nedosáhnete. Kovové náčiní levné teflonové pánve poškodí, ty kvalitní však nikoli.

Kdy vyhodit teflonovou pánev

Pokud se teflonová vrstvička začne odlupovat opakovaně a z rýhy je najednou holá ploška až na kov, je nejlepší poškozené nádobí vyhodit.

Jakou pánev bez teflonu

Keramické pánve však mají svoje nesporné výhody. Díky vodivému hliníkovému jádru je odezva na změny teplot rychlá, díky tomu máte celý proces vaření dokonale pod kontrolou. Keramika je odolná, snadno se udržuje a nepoškrábate ji tak snadno jako teflon.

Jaká povrch pánev je nejzdravější

Litinové pánve jsou pánve na celý život. Litina dokáže mnohem lépe akumulovat teplo a zejména intenzivně a rovnoměrně teplo vyzařovat. Z tohoto hlediska je tedy vaření v litině úspornější na energii. Další výraznou předností je zdravé a ekologické vaření.