Jak se vyrábí papír?

Jak se vyrábí papír postup

Buničina se mele ve vodě na menší vlákna (dochází ke strukturní a rozměrové změně vláken) a odbarví. Mletí probíhá v mlecích zařízeních nazývaných holandry. Pro lepší vlastnosti papíru se do směsi přidává řada chemických látek. Vzniklý produkt – papírovina – se dále zpracovává na papírenském stroji.
Archiv

Jak se dříve vyráběl papír

Nejblíže k vynálezu papíru měli staří Egypťané, kteří vynalezli papyrus, a to přibližně před 5000 lety. Papyrus se vyráběl ze stébel šáchoru papírodárného, který dorůstal do výšky až 5 m. Stébla se zbavila vrchní vrstvy a následně se obnažená dřeň, která byla poměrně křehká, nařezala na tenké proužky o síle 1 až 2 mm.

Z jakého dřeva se vyrábí papír

Nejobvyklejší materiál je buničina vyrobená ze dřeva (většinou smrku), či ze sekundárních vláken (sběrový papír), ale mohou být použity i jiné rostlinné vláknité materiály jako bavlna, a konopí, vlákna živočišná, ale i jiné alternativní suroviny, výjimečně (třeba na Srí Lance) sloní trus.

Kde se vyrábí papír v ČR

Ruční papírna Velké Losiny – Muzeum papíru

Původně žerotínská manufaktura na výrobu papíru pracuje ve Velkých Losinách nepřetržitě od konce 16. století až do dnešních dnů. Je jedním z posledních evropských svědků starého papírnického řemesla, jediná svého druhu v České republice.
Archiv

Jak se třídí papír

PapírPapír se obvykle třídí do modrých kontejnerů.V domácnosti můžeme třídit papír i do barevných tašek, ve kterých jej pohodlně doneseme až ke kontejneru.V kancelářích je vhodné mít nádobu na papír u každého pracovního místa.Již doma je vhodné papír umisťovat do nádob v takovém stavu, aby zabíral minimum objemu.

Kdo vynalezl první papír

Cchaj LunPapír / VynálezceCchaj Lun byl vysoký čínský úředník a ministr, který je v čínské tradici považován za vynálezce papíru.
Cchaj Lun byl eunuch, který vstoupil do služeb císařského paláce v roce 75. Roku 89 se stal hlavním eunuchem a ministrem orby pod císařem Che z dynastie Chan. Wikipedie

Kdo vymyslel papír

Cchaj LunPapír / VynálezceCchaj Lun byl vysoký čínský úředník a ministr, který je v čínské tradici považován za vynálezce papíru.
Cchaj Lun byl eunuch, který vstoupil do služeb císařského paláce v roce 75. Roku 89 se stal hlavním eunuchem a ministrem orby pod císařem Che z dynastie Chan. Wikipedie

Co je potřeba k výrobě papíru

Papír se vyrábí zhutněním celulózy, která se získává především z jehličnatých stromů. Z jednoho smrku se vyrobí okolo 80 000 archů kancelářského papíru. K výrobě jedné tuny papíru je zapotřebí 2 až 3 tun dřeva, okolo 85 m³ vody a velké množství elektřiny.

Čím se Belí papír

Bělení je proces, který spočívá v aplikaci chemikálií, které reagují převážně s ligninem a poškozují co možná nejméně vlákna buničiny. Sem patří především kyslík, oxid chloričitý a peroxid vodíku.

Kde se vyrábí papír

asijské země, například jen Čína uvádí kolem 2000 manufaktur, Thajsko má přes 400, Indie kolem 350 a v Evropě je jen kolem 5 výrobců. Ruční papír se vyrábí u nás z bavlněného odpadu, kterému se říká linters. V některých zemích se vyrábí i z lněných vláken, případně se oba druhy kombinují.

Co se dává do papíru

Do modrého kontejneru můžeme vhodit časopisy, noviny, sešity, krabice, papírové obaly, cokoliv z lepenky, nebo knihy. Obálky s fóliovými okénky sem můžeme také vhazovat. Nevadí ani papír s kancelářskými sponkami nebo obaly od vajec a ruličky od toaletního papíru.

Kdy byl vyroben papír

V literatuře se uvádí jako počátek papíru rok 105, kdy dvorní úředník Cchaj Lun oficiálně oznámil císaři, že byl vyroben první papír. Životopis Cchaj Luna byl ovšem sepsán až 300 let po jeho smrti. Není tak zcela jisté, že by byl přímým vynálezcem.

Z jakého stromů se vyrábí papír

K jeho výrobě potřebujeme organickou dužinu. Jedná se o typ vodní kaše obsahující takové látky, jako je celulózová buničina, získávaná především z jehličnatých stromů, jako je borovice nebo smrk. Výrobci papíru také horlivě využívají některé druhy listnatých stromů, jako je topol nebo bříza.

Jak si doma vyrobit papír

Na výrobu domácího ručního papíru si připravte především staré noviny a jinak nepotřebné papírové kusy. Mezi vhodný materiál patří i balicí papír, (nezašpiněné) ubrousky nebo dopisy, které nestojí za to schovávat. Naopak určitě vynechejte voskované a lakované papíry, které lze jen těžko rozmělnit.

Jak vznikl papír

Papír byl vynalezen právě v Číně. Čínský ministr Tsai Lun z provincie Hunan informuje v roce 105 n. l., že se mu podařilo z lýka větví moruše vyrobit novou surovinu, tj. papírovou hmotu. Během času se do ní experimentálně přidávala také kůra stromů, konopí, sláma nebo vysloužilé rybářské sítě.

Jak zničit papír

Papírový odpad odevzdejte k recyklaci do speciálních modrých kontejnerů. Pracovníci na home office je najdou v okolí svého bydliště. Místní samosprávy totiž mají zákonnou povinnost likvidovat odpad tak, aby jej bylo možné případně znovu využít. Stejně musí postupovat i firmy a další organizace.

Jaké máme druhy papíru

Druhy papíruRepro, ofsetový nebo potiskovací papír. Jedná se o nejoblíbenější papír, který můžete mít doma nebo v kanceláři, a také ten, který se vyrábí nejvíce.Saténový nebo lesklý papír.Lepicí papír.Potahovaný nebo křídový papír.Rostlinný nebo samopropisovací papír.Řemeslný papír.Karton.Lepenka.