Jak se vyrábí prosciutto crudo?

Jak se dělá prosciutto

Vyrábí se z vepřového masa, které je nejprve několik týdnů až měsíců naloženo v soli, nebo směsi soli a koření a pak se po dobu několika měsíců až let suší na dobře větraném místě. Italské slovo prosciutto pochází z latinského slova perexsuctum, které znamená „důkladně vysušený“.

Z jakého masa je prosciutto

Prosciutto crudo neboli pršut je sušená vepřová kýta. Prosciutto cotto je vařená vepřová šunka z kýty. Parmská šunka se jmenuje podle provincie Parma a je druhem prosciutta. Culatello není tak slavné jako parmská šunka, ale říká se, že je královnou mezi sušenými šunkami.

Odkud je prosciutto crudo

Výroba prosciutta cruda má v Itálii dlouhou historii. Tato pouchoutka byla známa již v dobách antického Říma.
Archiv

Co to je prosciutto crudo

Tradiční vepřová zrající sušená šunka, pocházející z Pádské nížiny, vyrobena z té nejkvalitnější části vepřové. Osolená a okořeněná zraje nezbytnou dobu 18 měsíců. Má velmi intenzivní a vyváženou chuť s mírně pikantní dozvukem.

Jak dlouho vydrží prosciutto

TIP: Prosciutto skladujte v lednici, otevřené balení vydrží necelý týden. Pršut můžete i do větších jídel, hlavně do těstovin nebo k bílému masu, vyzkoušejte plněná kuřecí prsa parmskou šunkou nebo lanýžové těstoviny.

Jak se suší šunka

V mase uděláme díru na provázek. Dále smícháme sádlo s pepřem a maso v tom celé obalíme, abychom zpomalili proces sušení a získali tím typickou chuť Prosciutta. Maso zavěsíme na hák a dáme na 3 měsíce do lednice. Po třech měsících maso vyndáme a očistíme ho od sádla, ve kterém bylo celou dobu obalené.

Jak jíst prosciutto

Pršut můžete i do větších jídel, hlavně do těstovin nebo k bílému masu, vyzkoušejte plněná kuřecí prsa parmskou šunkou nebo lanýžové těstoviny. Prosciutto nakrájené na plátky a opečené v pánvi do křupava zase výborně dochutí pizzu nebo salát.

Jak se vyslovuje prosciutto

Prosciutto

Italská šunka je prostě prošůto. Nejčastěji se setkáváme s prosciutto crudo (syrová šunka) nebo prosciutto cotto (šunka vařená). Od většiny našich šunek se liší zejména tím, že jsou z masa.

Jak dlouho zraje prosciutto

Nejznámější parmská šunka s ochrannou známkou prosciutto di Parma zraje průměrně jeden rok. Mezi další vyhlášené druhy patří San Daniele nebo Bresaola, která je ale z hovězího masa.

Jak poznat Zkazene prosciutto

Šunky a salámy začnou pouštět nakyslou tekutinu, párky nevhodné ke konzumaci zase bývají scvrklé. Stejné to bude s divným zápachem, který by uzeniny a maso mít neměly. Zkažené salámy zase poznáte podle toho, že se na nich zvenku začne objevovat plíseň. Maso, které se kazí, má tmavší barvu, než je obvyklé.

Proč se dává do šunky cukr

Cukr se do šunky dává kvůli vůni. Pak maso hněte rukama a nebo si pomocí kuchyňského robota. Hnětací fázi nepodceňujte, jinak se vám vaše šunka nemusí spojit. Pár kostek můžete úplně rozsekat a následně vmíchat do směsi.

Jak dlouho vydrzi otevrene prosciutto

TIP: Prosciutto skladujte v lednici, otevřené balení vydrží necelý týden. Pršut můžete i do větších jídel, hlavně do těstovin nebo k bílému masu, vyzkoušejte plněná kuřecí prsa parmskou šunkou nebo lanýžové těstoviny.

Jak chutna prosciutto

Prosciutto crudo

Známá italská šunka se vyznačuje specifickou jemnou chutí a zajímavou nasládlou vůní, kterou jí dodává sušení. Připravuje se z celých vepřových kýt (může být ale i zvěřinová nebo třeba jehněčí), které se neudí, ale jen suší na vzduchu.

Jak se čte aglio olio

Jediná správná výslovnost je ale ňoky! Často se chybuje také u slov tagliatelle nebo třeba aglio olio. Gl se totiž vyslovuje jako lj. Vyslovuje se tedy taljatele a aljo oljo.

Jak číst macchiato

POZOR: Slovo macchiato se, stejně jako u Latte Macchiato, čte správně makjáto.

Co se stane když člověk sní zkažené maso

Co hrozí z konzumace zkaženého masa Pokud sníte zkažené maso, hrozí vám velmi nepříjemné obtíže. Jedná se zejména o salmonelózu, kampylobakteriózu, E. coli a Shigelózu.

Kdo vymyslel Pragandu

Když už jsme povídání o šunce začali ze široka, sluší se zmínit, že se nejedná o nějaká „éčka“ jedenadvacátého století, ale že Pragandu vymyslel pražský uzenář Ladislav Nachmüllner už roku 1935.

Co je to Rychlosůl

Popis produktu. Sůl na výrobu masných výrobků, solící dusitanová směs (tzv. rychlosůl, praganda, nakládací sůl) z vakuové soli. Zajišťuje stabilitu vybarvení a chuťové vlastnosti masných výrobků.

Jak se čte stracciatella

Smetanová zmrzlina s kousky čokolády, tedy stracciatella, se vyslovuje jednoduše „stračatela“. Vaječný krém s cukrovou krustou crème brûlée objednávejte jako „krem brüle“.

Jak se říká gnocchi

Snad nejproblematičtějším slovem je pro Čechy slovo gnocchi. Můžeme slyšet gnoči, noči a někdo radši použije slovo noky. Jediná správná výslovnost je ale ňoky!

Co je to Mocha

S názvem mokka či moccaccino se pojí ne typ samotné kávy, ale oblíbený nápoj, který je kombinovaný z kávy, mléka a čokolády či kakaa. V základu jde vždy o espresso, případně dvojité espresso – doppio, našlehané teplé mléko a přídavek nějaké formy čokolády. Káva mocha je teď stálicí v nápojových lístcích kaváren.

Co je to cappuccino

Cappuccino. Jeden z nejpopulárnějších kávových nápojů také pochází z Itálie. Skládá se z espressa, mléka a mléčné pěny. Správně připravené cappuccino poznáte podle povrchu s krémově mléčnou pěnou bez viditelných bublinek.

Proč je kuře žluté

Zlaté kuře je kombinací kohouta s bílým peřím se žlutým zbarvením kůže a slepice s červeným peřím a žlutou kůží, jenž je předávána na potomstvo. Výsledkem je Zlaté kuře, které má bílé peří a žlutě zbarvenou kůži.

Kam vyhodit zkažené maso

Zkažené maso nebo uzeniny (stejně jako uhynulá zvířata) ale mohou likvidovat jen veterinární a sanační zařízení.

Jak funguje Rychlosul

Rychlosůl totiž obsahuje dusitan sodný (E250), což je sodná sůl kyseliny dusité, nažloutlá krystalická látka, která dodává potravinám uzenou chuť, reaguje s molekulami myoglobinu, a tak dodává i krvavě červenou barvu, výrobek chrání před bakterií Clostridium Botulinum a zabraňuje oxidaci tuků a tím prodlužuje i jejich …