Co je potřeba k výrobě skla
Základem pro výrobu skla je směs surovin, ze kterých se sklo vyrábí. Tato směs se nazývá kmen. Základní surovinou pro výrobu skla jsou sklářské písky s obsahem 60 – 80% oxidu křemičitého. Dalšími základními složkami běžných skel jsou oxid vápenatý, sodný a draselný.
Archiv
Jak si vyrobit sklo
Vyrábí se tavením sklářského písku se sodou a vápencem. Měkne již při teplotě od 500 do 600 °C. Křemenné sklo – slouží pro výrobu halogenových žárovek, zářivek a fluorescenčních mikroskopů. Vyrábí se tavením čistého křišťálu, nebo žilného křemene.
Jak vzniklo sklo
Nejstarší dochované popisy výroby skla jsou zachyceny na tabuli z knihovny asyrského krále Ashurbanipala z roku 650 př. n.l " vezmi 60 dílů písku, 180 dílů popela z mořských rostlin, 5 dílů křídy a dostaneš sklo". Teprve vynalezením sklářské píšťaly, kterou se sklo fouká, nastal netušený rozmach ve výrobě skla.
Jak se vyrábí sklo do oken
Hlavní složkou skla je oxid křemičitý (SiO2) a vyrábí se tavením křemičitého sklářského písku s přísadou uhličitanu draselného (potaše) a následným poměrně rychlým ochlazením taveniny, která tak nestačí vytvořit krystalovou mřížku.
Kde se v ČR vyrabi sklo
Jediným výrobcem velkoformátového plochého skla v České republice je společnost AGC Flat Glass Czech, a.s., člen AGC Group se sídlem v Teplicích. Tato společnost je v současnosti největším výrobcem plochého skla a jeho aplikací ve střední a východní Evropě.
Jak se vyrábí skleničky
Sklovina se taví v sklářské peci při teplotě 1200°C až 1500 °C, boritokřemičité sklo při teplotě až 16300C a křemenné sklo okolo 20000C. Po roztavení se dále vyčeří, případně odbarví, obarví, zakalí. Neroztavené části se na hladině skloviny sbírají v podobě sklářské pěny (sklářská žluč).
Jak se říká přírodnímu sklu
Lidé znají sklo už od pradávna. Blesk například zanechával na písečných pouštích zvláštní rourovité útvary, kterým se říká fulgurity. Je to obyčejný ztavený písek. Ztuhnutím žhavé sopečné lávy vzniká také přírodní sklo – obsidián, z kterého si lidé už v pravěku vybrušovali nástroje a figurky.
Jak se zdobí sklo
Sklářské barvy se nanášejí na povrch skla štětcem, postřikem přes šablonu nebo protlačováním sítem (síťový tisk). Aby malba dobře držela, zataví se sklo opět v peci. Lazurování se provádí pomocí soli mědi, které zbarvují sklo žlutozeleně, černě a červeně a soli stříbra, které zbarvují sklo žlutě.
Kdy vzniklo první sklo
Sklo bylo objeveno v polovině 3. tisíciletí př. n. l. v Mezopotámii. Zpočátku bylo velmi nečisté a používalo se především na výrobu ozdob (korálků).
Kde v Česku se vyrábí sklo
Jediným výrobcem velkoformátového plochého skla v České republice je společnost AGC Flat Glass Czech, a.s., člen AGC Group se sídlem v Teplicích. Tato společnost je v současnosti největším výrobcem plochého skla a jeho aplikací ve střední a východní Evropě.
Kdy se taví sklo
Sklovina se taví v sklářské peci při teplotě 1200°C až 1500 °C, boritokřemičité sklo při teplotě až 1630°C a křemenné sklo okolo 2000°C. Po roztavení se dále vyčeří, případně odbarví, obarví, zakalí.