Jak se vyslovuje quechua?

Jak se vyslovuje Louis Vuitton

Louis Vuitton

Rozšířená je především výslovnost "Lujs Vyton". Správně by se značka měla ale vyslovovat "Luí Vytón".

Jak se vyslovuje Zara

Španělská módní značka Zara svůj název odvozuje od chorvatského města Zadar, kterým byl na svých cestách okouzlen zakladatel značky Amancio Ortega. Outdoorová značka Timberland odkazuje k citoslovci Timbeeeeeeeeeeeer, který křičí američtí dřevorubci ve chvíli, kdy padá kácený strom.

Jak se vyslovuje Yves Saint Laurent

Výslovnost parfémů

Výrobce parfému Výslovnost parfému
Torrente torrente
Valentino valentino
Versace versáce
Yves Saint Laurent ív san lorán

Jak se vyslovuje Givenchy

G. Gale Hayman [gejl heimen] Gio [džo] Giorgio Armani [džordžo armany] Giorgio Beverly Hills [džardžo beverly hilz] Givenchy [živonši] Gloria Vanderbilt [gloria vanderbilt]H. Havana pour elle [havána pur el] Hermes [erméz]CH. Chamade [šamád] Champagne [šampaň] Chanel [šanel] Chloé [kloí] Chopard [šopár]

Jak se vyslovuje Nike

Z dvou nabízených variant výslovnosti Nike jako slovo bike (tedy "najk") nebo jako Ni-key ("naj-kí") zakroužkoval Knight jako správnou druhou variantu.

Jak se vyslovuje Yves Rocher

Yves Rocher [iːv rɔʃɛ]IPA je světová rostlinná kosmetická firma, založená v roce 1959 francouzským kosmetickým podnikatelem Yves Rocherem ve městě La Gacilly v Bretani.

Jak se vyslovuje mohito

Název je rovněž velice často špatně vyslovován. I přesto, že se španělsky čte „j" jako „ch", na Kubě, odkud mojito pochází, se „j" vyslovuje jako „h". Správně je tedy [mohito]!

Jak se vyslovuje Dior

I když vlastně daleko zlomovější byl rok 1985, kdy značku Dior spolkla obluda s názvem Louis Vuitton Moët Hennessy. Ano, jako mnoho jiných, ani Dior vlastně už není Dior, jen se využívá, či v tomto případě spíš zneužívá věhlas a historie jména Dior.

Jak se vyslovuje Versace

Donatella Versace vzkazuje: je to Versace, ne "versaci"!

Jak se vyslovuje Napapijri

narozeniny (všechno nejlepší, Domčo!), měla pár Napapijri věcí a jako první mě zaujala výslovnost. Čte se to [napapi:ri], takže prostě na papíry. Smála jsem se tomu. : ) Značka je to italská, název finský – znamená to polární kruh.

Jak se vyslovuje DKNY

DKNY je oděvní společnost založená v roce 1988 módní návrhářkou Donnou Karan. Stejný název nese i butik v New Yorku, prodávající oblečení příslušné značky.

Jak se vyslovuje Reserved

reserved [rɪˈzɜːvd]

(za)rezervovaný, zamluvený sedadlo ap.

Jak se vyslovuje Dacia

Od Angličanů nejčastěji uslyšíte „Dejsíjá”, samo anglické zastoupení radí číst jméno jako „Dača”.

Jak se vyslovuje Porsche

I v komentářích na pokus automobilky najdeme reakce ve stylu: „Stejně to budu číst, jak je to správně tady – porš,” a lze jim rozumět. My také nepřijmeme „hjondé”, „mazuda”, často ani „pežó”, „citroáñ” či „renó”, jsou to prostě „hjundaj”, „mazda”, „pežot” a „sitroen” či „citroen” nebo „renolt”.

Jak se vyslovuje Hyundai

Korejské automobilce Hyundai se v Česku odjakživa říkalo „hjundaj“, ostatně stejnou výslovnost jste mohli slyšet také v reklamních spotech v televizi. Pozornější divák si mohl v poslední době všimnout, že v poslední reklamě se název vyslovuje nově – „hjondé“.

Jak se vyslovuje Tucson

Tucson (výslovnost ˈtuːsɒn) je sídlo v okresu Pima County, Arizoně v USA. Tucson leží 188 kilometrů jihovýchodně od Phoenixu a 98 km od hranice USA a Mexika. Při posledním sčítání obyvatel v roce 2020 mělo město 542 629 obyvatel, celá metropolitní oblast pak měla 1 043 433 obyvatel.

Jak se vyslovuje Lamborghini

Lamborghini

A začneme hned tím, co občas špatně vysloví třeba i v televizi. Italská značka, která původně vyráběla traktory, se nevyslobuje „lambordžíny“, správně je to totiž „lamborghýny“.

Jak se vyslovuje Bruschetta

Začneme-li rovnou od předkrmu, dejte si pozor u slova bruschetta. Často můžeme slyšet brušeta, správná výslovnost je brusketa!

Jak se vyslovuje mozzarella

Hned v úvodu italského menu většinou najdete už zmiňovanou bruschettu /brusketu/, která je obvykle opečenou formou ciabatty /čabáty/ s rajčaty. S těmi se zase potkává mozzarella /mocarela/ v předkrmu zvaném caprese /kapreze/.

Jak se vyslovuje Halloumi

Halloumi. Halloumi (čte se chalumi) je výborný sýr, který se vyrábí z ovčího, kozího nebo směsi obou mlék. Je slanější a vrže mezi zuby.

Jak se vyslovuje prosciutto

Prosciutto

Italská šunka je prostě prošůto. Nejčastěji se setkáváme s prosciutto crudo (syrová šunka) nebo prosciutto cotto (šunka vařená). Od většiny našich šunek se liší zejména tím, že jsou z masa.

Jak se říká gnocchi

Snad nejproblematičtějším slovem je pro Čechy slovo gnocchi. Můžeme slyšet gnoči, noči a někdo radši použije slovo noky. Jediná správná výslovnost je ale ňoky!

Jak spravne rict gnocchi

Gnocchi – slavné italské noky spousta lidí nesprávně vyslovuje gnoči. Spojení hlásek GN se ale správně čte Ň a CHI zase Italové vyslovují jako KY. Správná výslovnost tedy zní ňoky. Tagliatelle – špagety nikoho nezarazí, dlouhé a placaté těstoviny jsou ale tak trochu chyták.

Jak se vyslovuje jamon

Stejně dopadá i chudák salchichón, který by se musel psát saljijón, aby se četl tak, jak se u nás často čte. Shrňme si tedy správnou výslovnost slov, v nichž se nejvíce chybuje: Jídlo: jamón = chamón.

Jak se vyslovuje Quesadillas

Hlavní jídla. Mexická placka zapečená se sýrem, quesadilla, se čte jako „kesadija“.