Jak se zbavit plevele na Skalce?

Jak se rychle zbavit plevele

Tou nejjednodušší variantou je použití roztoku octa s vodou v poměru 1 díl octa na 3 díly vody. Roztok nalijeme do rozprašovače a postříkáme jím veškeré plevelem zasažené spáry. Kyselina octová obsažená v kuchyňském octu se samozřejmě svými účinky nemůže srovnávat s totálními herbicidy.

Čím se zbavit plevele

Plevel se vytrhává ručně nebo pomocí speciálního ručního nářadí (nůž na plevel, motyka…). Plevel se vytrhává snadněji, a to včetně veškerých kořenů, když je půda vlhká, například po dešti. Další levnou a snadnou technikou je listy mladých nežádoucích rostlinek postříkat octem, ideálně za slunečného dne.

Jak zlikvidovat plevel v záhonů

Jak na plevel v záhonech

Neexistuje žádný herbicid, který by rozlišil plevele od zeleniny, a tak nezbývá, než vzít v pravidelných intervalech do ruky motyčku a plevele vykopnout. Práci vám ulehčí důkladné odplevelení půdy před sadbou. V tom pomůže rytí nebo kultivace.

Jak se zbavit plevele octem

Ocet, prostředek na mytí nádobí, voda

Další verzí domácího herbicidu je smíchání vody, octa a prostředku na mytí nádobí v poměru 4:3:1. Vše pořádně rozmícháme (protřepeme v láhvi s rozprašovačem) a aplikujeme pouze na rostliny, kterých se chceme zbavit. Ideální je aplikovat, když je bezvětří.

Jak se zbavit plevele v dlažbě

Na dlažbu nastříkáme jakýkoliv herbicid (například Roundup). Ten hubí plevel přes listy a dokáže zlikvidovat i vytrvalé plevele během několika dnů. Pokud však postříkáte vegetaci kolem dlažby, zahubí i ji. Tento způsob používaly již naše babičky, na plevel v dlažbě nastříkejte neředěný ocet.

Jak funguje Vypalovač plevele

Vypalovač plevele MESTO 1760 představuje zařízení, se kterým můžete úspěšně provádět biologickou likvidaci plevele a odstraňování mechu. Jak funguje Díky rychlému nárůstu teploty se roztáhne buněčná kapalina, buněčná stěna se roztrhne, bílkovina se srazí a plevel hyne.

Jak se zbavit plevele v chodníku

Tvrdý alkohol, případně líh (použít se dá technický i lékařský), také pomáhá v boji s plevelem. Obzvlášť s tím, který má dlouhé kořeny. Alkohol kořeny totiž dehydratuje a tím hubí. Postřik vytvoříte smícháním panáka alkoholu s půllitrem vody, případně můžete použít i alkohol neředěný.

Co s plevelem

Musíte se pokusit vytrhnout plevel s celým kořenovým systémem. Nejlepší je, když jej vytáhnete i s půdou. U oddenkatých a kořenových vytrvalých plevelů (bršlice, pýr, svlačec, pampeliška a podobně) musíte velmi pečlivě odstranit každý kousek kořene či oddenku, protože i z jeho malé části se vytvoří nová rostlina.

Jak se zbavit plevele ve skleníku

Pokud již máte zeleninu ve skleníku zasázenou, není možné udělat postřik a je nutné aplikovat herbicid (Dominátor) na listy plevele (např. štětečkem), který potřebujete odstranit (látka se vstřebá postupně do celé rostliny a ta odumře).

Co použít místo roundupu

V Evropě má zákaz. Na americkém trhu se jmenuje se Phydura. Je to širokospektrální herbicid, který pracuje na biologické bázi.

Jak zbavit pozemek plevele

Pokud potřebujete zkulturnit pozemek odplevelením třeba pro přípravu půdy pro záhonky na zeleninu či vysetí trávníku. Máte několik možností, můžete se plevelu zbavit ručně – mechanicky a nebo pomocí chemie-tzv. totálních herbicidů. Jsou to postřiky s účinnou látkou Glyphosate.

Jak se zbavit plevele bez chemie

Domácí roztok na hubení plevele

Pro větší plochy a urputnější plevel si připravte roztok z 30 ml octu, 30 g soli a 3 kapek saponátu na mytí nádobí. Roztok aplikujte pomocí rozprašovače. Dávejte i tady pozor a miřte přesně na plevel.

Jak udělat domácí Roundup

Smíchejte 300 ml octa 10%, 30 g soli a tři kapky saponátu na mytí nádobí. Množství si vždy poměrově upravte podle toho, zda plánujete stříkat celou zahradu nebo tři truhlíky na balkoně. Všechny ingredience dobře promíchejte, aby se sůl zcela rozpustila.

Co s Vytrhanym plevelem

Kam svytrhaným plevelem

Rostliny, které nejsou napadeny žádnými škůdci a nejsou ještě ve stadiu, kdy by se na nich tvořila semena, můžeme odhodit na kompost. Ve chvíli, kdy už semena dozrála, je lepší rostliny vytrhat, nechat uschnout a spálit.

Jak vyrobit domácí postřik na plevel

Smíchejte 300 ml octa 10%, 30 g soli a tři kapky saponátu na mytí nádobí. Množství si vždy poměrově upravte podle toho, zda plánujete stříkat celou zahradu nebo tři truhlíky na balkoně. Všechny ingredience dobře promíchejte, aby se sůl zcela rozpustila.

Jak se zbavit plevele na pozemku

Máte několik možností, můžete se plevelu zbavit ručně – mechanicky a nebo pomocí chemie-tzv. totálních herbicidů. Jsou to postřiky s účinnou látkou Glyphosate. Ten za 2 až 14 dní zničí plevele.

Jak se zbavit plevele před založením trávníku

Půdu detailně proryjte rýčem, plevel s trávou vytrhejte i s kořínky, můžete si pomoct vytrhávačem plevele. Pokud máte větší plochu, použijte travní slupovačku, která sloupne trávu po drnech. Počkejte 2 až 3 týdny, aby se ukázal případný zbylý plevel. Na ten můžete opatrně nanést herbicid.