Jak se zbavit plevele na trávníku?

Jak se rychle zbavit plevele

Tou nejjednodušší variantou je použití roztoku octa s vodou v poměru 1 díl octa na 3 díly vody. Roztok nalijeme do rozprašovače a postříkáme jím veškeré plevelem zasažené spáry. Kyselina octová obsažená v kuchyňském octu se samozřejmě svými účinky nemůže srovnávat s totálními herbicidy.

Jak se zbavit plevele v trávníku bez chemie

Domácí roztok na hubení plevele

Jemnější forma je roztok 1 díl octu na 3 díly vody. Tento postřik je méně agresivní a bude potřeba více aplikací. Oba roztoky likvidují vrchní část rostliny, ne přímo kořeny. Je potřeba víc aplikací, než se kořeny rostliny bez horní části zadusí a uhynou.

Jak se zbavit plevele v dlažbě

Na dlažbu nastříkáme jakýkoliv herbicid (například Roundup). Ten hubí plevel přes listy a dokáže zlikvidovat i vytrvalé plevele během několika dnů. Pokud však postříkáte vegetaci kolem dlažby, zahubí i ji. Tento způsob používaly již naše babičky, na plevel v dlažbě nastříkejte neředěný ocet.
Archiv

Jak se zbavit plevele octem

Ocet, prostředek na mytí nádobí, voda

Další verzí domácího herbicidu je smíchání vody, octa a prostředku na mytí nádobí v poměru 4:3:1. Vše pořádně rozmícháme (protřepeme v láhvi s rozprašovačem) a aplikujeme pouze na rostliny, kterých se chceme zbavit. Ideální je aplikovat, když je bezvětří.

Čím se zbavit plevele

Plevel se vytrhává ručně nebo pomocí speciálního ručního nářadí (nůž na plevel, motyka…). Plevel se vytrhává snadněji, a to včetně veškerých kořenů, když je půda vlhká, například po dešti. Další levnou a snadnou technikou je listy mladých nežádoucích rostlinek postříkat octem, ideálně za slunečného dne.

Jak se zbavit plevele na chodníku

Tvrdý alkohol, případně líh (použít se dá technický i lékařský), také pomáhá v boji s plevelem. Obzvlášť s tím, který má dlouhé kořeny. Alkohol kořeny totiž dehydratuje a tím hubí. Postřik vytvoříte smícháním panáka alkoholu s půllitrem vody, případně můžete použít i alkohol neředěný.

Jak se zbavit plevele v chodníku

Horká voda a pára

Jednoduchou a každému dostupnou alternativou proti plevelu je horká voda. Stačí zalít vroucí vodou a počkat. Pára a horká voda mají na plevel devastační účinek. Pokud se vroucí voda ovšem nedostane ke všem částem rostlin nebo jsou kořeny chráněné a dlouhé, účinek bude omezený.

Co zlikviduje plevel

Na zarostlé spáry s octem i solí

Tipů na zalévání či postřik plevele octem najdete spoustu. Můžete použít neředěný kvasný, ale i jablečný (ten si můžete vyrobit i doma). Zálivka se pak udělá z jednoho šálku octa, půl šálku soli a lžičky prostředku na mytí nádobí.

Jak funguje Vypalovač plevele

Vypalovač plevele MESTO 1760 představuje zařízení, se kterým můžete úspěšně provádět biologickou likvidaci plevele a odstraňování mechu. Jak funguje Díky rychlému nárůstu teploty se roztáhne buněčná kapalina, buněčná stěna se roztrhne, bílkovina se srazí a plevel hyne.

Jak se zbavit plevele ve Sterku

Mezi chemické metody patří i použití soli. Plevel ve spárách můžeme hubit také vodou z uvařených brambor. Nedostatkem je potom přítomnost soli – zasolení podloží, půdy nebo záhonů okolo. Podobné nedostatky a ne příliš velkou účinnost pak skýtají saponáty – jarová nebo mýdlová voda, nebo roztok modré skalice.

Co je nejlepší na plevel

Nejlepší postřiky na plevel

Názov Detail
Roundup Klasik PRO 1 l ✔ NEJPRODÁVANĚJŠÍ Zobrazit produkt
Floraservis Dicpur M750 500 ml ✔ LIDOVÁ VOLBA Zobrazit produkt
AgroBio Bofix 500 ml ✔ DOBRÉ RECENZE Zobrazit produkt
Nohel Garden Herbicid BOFIX 250 ml ✔ DNES V AKCI Zobrazit produkt

Jak se zbavit plevele

Lihový nebo vinný ocet – Smíchejte 1 díl octa se 3 díly vody a vzniklý roztok přelijte do rozprašovače. Poté jím důkladně postříkejte plevel v chodníku. Použít můžete také Jelen Octový čistič malina (koupit v e-shopu). Když se plevele nezbavíte napoprvé, postup ještě zopakujte.

Co s plevelem

Musíte se pokusit vytrhnout plevel s celým kořenovým systémem. Nejlepší je, když jej vytáhnete i s půdou. U oddenkatých a kořenových vytrvalých plevelů (bršlice, pýr, svlačec, pampeliška a podobně) musíte velmi pečlivě odstranit každý kousek kořene či oddenku, protože i z jeho malé části se vytvoří nová rostlina.