Jak se zbavit svlačce?

Kdy roste svlačec rolní

Kvetou od května do září, opylovány jsou létajícím hmyzem hledajícím na dně květu nektar. V případě neopylení hmyzem se květy při zavírání obvykle opylí autogamně.

Jak zasadit svlačec

Svlačec sázejte do truhlíku spolu s dalšími jednoletými květinami. Pokud jste si koupili sazenice svlačce, tak ty sázejte na záhon do sponu 40 x 40 centimetrů. Svlačec pěstujte do zahradní dobře propustné zásadité hlíny, která je dostatečně bohatá na vápník.

Jak vypada Svlacec

Svlačce jsou jednoleté nebo vytrvalé poléhavé, popínavé nebo přímé byliny s jednoduchými listy, řidčeji polštářovité nebo vzpřímené keře. Popínavé druhy mají ovíjivou lodyhu a nemají úponky. Listy jsou řapíkaté nebo přisedlé, střídavé, celokrajné nebo na okraji laločnaté.

Co je to Svlacec

Svlačec je vytrvalá bylina s plazivým oddenkem z čeledi svlačcovitých (Convolvulaceae) dorůstající délky 0,3-3 m. Jeho listy vyrůstají spirálovitě, jsou řapíkaté, střídavé. Květy jsou jednotlivé, úžlabní a koruna nálevkovitá. Svlačec kvete od května do října.

Kdy sázet svlačec

Nenáročný krasavec, který potřebuje slunce. Svlačec trojbarevný vám na zahrádce poroste prakticky sám. Semínka stačí vysít v březnu na zkypřený záhon, a to rovnou nejlépe k nějaké opoře. Může jít o plot, drátěnou konstrukci nebo třeba zahradní branku.

Co proti Svlacci

Pro hubení svlačce je důležité, abychom jej co nejčastěji z pozemku odstraňovali v průběhu celé vegetační sezóny. Průběžné odstraňování nových výhonků rostliny výrazně oslabí, ale konečná likvidace může trvat i několik let. Při podzimním či zimním rytí není dobré nechávat v půdě zbytky kořenového systému.

Co to je svlačec

Svlačec je vytrvalá bylina s plazivým oddenkem z čeledi svlačcovitých (Convolvulaceae) dorůstající délky 0,3-3 m. Jeho listy vyrůstají spirálovitě, jsou řapíkaté, střídavé. Květy jsou jednotlivé, úžlabní a koruna nálevkovitá. Svlačec kvete od května do října.

Co je to sázení do sponu

Spon tvoří vzdálenost mezi rostlinami z jedné i druhé strany. Jedná se o rostliny, jež se potřebují roztahovat do všech stran, zatímco v řádku rostou rostliny, které jsou na prostor skromnější. Sazeničky, které jsme předpěstovali doma, zpravidla vysazujeme do sponu.

Jak vyrobit domácí postřik na plevel

Smíchejte 300 ml octa 10%, 30 g soli a tři kapky saponátu na mytí nádobí. Množství si vždy poměrově upravte podle toho, zda plánujete stříkat celou zahradu nebo tři truhlíky na balkoně. Všechny ingredience dobře promíchejte, aby se sůl zcela rozpustila.

Jak se zbavit plevele na trávníku

Pro hubení plevelů v trávníků můžete také použít jednotlivé selektivní herbicidy, např. Bofix, Banvel 480 S, Lontrel 300, Starane Forte. Pro hubení kopřiv, bodláků a dalších odolných plevelů je vhodný selektivní herbicid PROTI plevelům a dřevinám (Garlon) nebo Garlon New.

Co to je Trojspon

Trojspon je často používaný pro výsadbu, protože umožňuje při minimální vzdálenosti efektivní využití prostoru. Trojspon umožňuje snadnější zapojení porostu. Pro jednotlivé pěstované druhy jsou doporučeny dané vzdálenosti dané vzrůstem rostlin a doporučenou vzdáleností pro zdravotní stav rostlin.

Jak se počítá spon

Spon zjistíme pomocí plochy zalesnění a počtu sazenic na tuto plochu. Počty jsou uváděny v plánu lesní výroby dle vyhlášky a jedná se o minimální možné množství. Orientační spon našich hlavních dřevin je smrk (SM) 2 x 1m (5 000 ks/ha), borovice (BO) 1 x 1m (10 000 ks/ha).

Jak použít ocet na plevel

Nejjednodušší způsob, jak se zbavit otravného plevele, je přelít si ocet do rozprašovače a postříkat jím veškerý plevel, kterého se chcete zbavit. Jednoduše a přírodním způsobem se tak zbavíte trávy vykukující mezi dlaždicemi na terase i otravného plevele v záhonech.

Co použít místo roundupu

V Evropě má zákaz. Na americkém trhu se jmenuje se Phydura. Je to širokospektrální herbicid, který pracuje na biologické bázi.

Co je nejlepší na plevel v trávníku

Likvidace plevelů v trávníku

Pokud i přes všechnu péči před výsevem Vám v trávníku začnou plevele růst, je dobré je zahubit postřiky. Mezi ty nejznámější patří například Bofix, Travin nebo Dicotex. Tyto přípravky mají ale vždy nějaká omezení, která se dočtete na obalu nebo příbalovém letáku.

Jak daleko od sebe sázet

Obecně je doporučováno vysazovat rostliny ve vzdálenosti 30 cm od sebe. Na jeden metr délky tedy 3ks. Sázíme tedy v jedné řadě nebo můžeme rostliny vysazovat do tzv. Trojsponu (viz obrázek).

Jak daleko od plotu sazet keře

V případě, že si na svém pozemku chceme vysadit živý plot, měli bychom dodržovat minimální vzdálenost 1,5 m. Pokud plánujete porost větší než 3 m, vzdálenost od plotu bude rovněž 3 m. Nicméně zákon pamatuje i na to, že ve vhodné době může soused šetrným způsobem ošetřit tu část keře, která přesahuje na jeho pozemek.

Jak daleko od sebe sázet lípy

Sázíme-li stromy jednotlivě a nepředpokládáme-li probírkové hospodaření (tzn. postupné prořeďování porostu prořezávkou), vzdálenosti by měly odpovídat průměru koruny dospělého stromu. U velkých stromů, jako jsou např. duby nebo lípy, můžeme uvažovat o 15-20 m.

Co znamená vysazovat do sponu

Spon výsadby rostlin je vzdálenost a směr jednotlivých rostlin mezi sebou ve výsadbě v ploše. Spon v řadě mezi rostlinami může být čtvercový, obdélníkový, nebo trojúhelníkový, trojspon. Trojspon je často používaný pro výsadbu, protože umožňuje při minimální vzdálenosti efektivní využití prostoru.

Co zlikviduje plevel

Na zarostlé spáry s octem i solí

Tipů na zalévání či postřik plevele octem najdete spoustu. Můžete použít neředěný kvasný, ale i jablečný (ten si můžete vyrobit i doma). Zálivka se pak udělá z jednoho šálku octa, půl šálku soli a lžičky prostředku na mytí nádobí.

Jak se rychle zbavit plevele

Tou nejjednodušší variantou je použití roztoku octa s vodou v poměru 1 díl octa na 3 díly vody. Roztok nalijeme do rozprašovače a postříkáme jím veškeré plevelem zasažené spáry. Kyselina octová obsažená v kuchyňském octu se samozřejmě svými účinky nemůže srovnávat s totálními herbicidy.

Jak se zbavit svízele

Nejspolehlivější účinek na svízel přítulu a nejvyšší selektivitu vykazuje stále Starane 250 EC. Vedle spolehlivosti se tento herbicid vyznačuje i rychlostí účinku.

Jak udělat domácí Roundup

Smíchejte 300 ml octa 10%, 30 g soli a tři kapky saponátu na mytí nádobí. Množství si vždy poměrově upravte podle toho, zda plánujete stříkat celou zahradu nebo tři truhlíky na balkoně. Všechny ingredience dobře promíchejte, aby se sůl zcela rozpustila.

Jak blizko sázet rajcata

Pěstování na záhonech

Nepodceňujte to, jinak se dobré úrody nedočkáte. Rajčata se pěstují ve sponu 60 × 60 až 80 × 80 centimetrů, papriky sázejte do řádků vzdálených od sebe 60 centimetrů, mezi rostlinami nechte místo 25 až 40 centimetrů.

Proč se sází papriky po dvou

Dvě rostliny si tak poskytnou navzájem oporu. Ač je paprika světlomilující rostlina, dvě koruny lépe ochrání plody před úžehem v období intenzívního slunečního svitu a ty se tak nepřehřívají a mohou pokračovat v růstu.