Co na Vrtalku
Účinný je například přípravek Decis Mega v dávce 1,5 ml přípravku v zálivce na každý pěstitelský ar nebo přípravek Decis 15 W v dávce 5 ml přípravku v zálivce na ar pozemku.
Jak chránit cibuli před škůdci
Doporučuje se moření česneku a cibule před výsadbou. Při moření použijte přípravek Sulka. Mořením předcházíte napadení háďátky i houbovitým hnilobám. Také chrání před trouchnivěním česneku při špatném uskladnění.
Kdy postřik cibule
Chemická ochrana. S ochranou cibule je třeba začít včas, to znamená již před výskytem prvních příznaků, a to většinou již v červnu. Podle průběhu počasí je třeba ošetření opakovat v 7 až 14 denních intervalech v závislosti na průběhu počasí a podle druhu přípravku až do fyziologické zralosti rostlin.
Kdy zakrýt pórek
Účinnou ochranou je zakrytí póru netkanou textilií, pod kterou se moucha nedostane. Tkanina musí být zahrnutá po celém obvodu záhonu a dostatečně volná, aby neomezovala rostliny v růstu. Je třeba zakrýt výsadbu s předstihem v dubnu a červenci.
Co je Vrtalka
Vrtalka pórová (Napomyza gymnostoma) je patogen poškozující rostliny cibulovin. Vrtalky jsou členovci z řádu dvoukřídlí (Diptera) a čeledě vrtalkovití Agromyzidae.
Jaký postřik na česnek
Nejčastěji se využívá postřik nebo zálivka. Nejoblíbenějším přípravkem je Karate Zeon 5 CS. Jedná se o postřikový insekticid na ochranu plodin proti savým a žravým škůdcům. Hmyz usmrcuje jako dotykový a požerový jed.
Jak na padlí bez chemie
Mléko zničí padlí bez chemie
Mléko při boji proti padlí používejte plnotučné a nařeďte je v poměru 4 díly mléka na 6 dílů vody. Aplikaci provádějte postřikovačem. Postřik aplikujte 1x týdně. Pokud by bylo nutné účinek postřiku zvýšit, můžete použít i mléko neředěné.
Jaký postřik na cibuli
V místech s pravidelným výskytem se neobejdete bez chemické ochrany, kterou je třeba dělat od června a to nejlépe třikrát, tedy na začátku, v polovině a na konci měsíce. Pro tato ošetření se doporučujeme přípravek Ortiva.
Proč se kroutí listy cibule
Kroucení cibulové natě způsobují larvy květilky cibulové (Delia antiqua). Květilky patří mezi dvoukřídlý hmyz a jsou podobné mouše. Přezimuje kukla, z které se v květnu líhnou dospělci. Dospělci dorůstají délky 7 mm, larvy asi 8 mm.
Co dělat když se kroutí cibule
Jak se bránit Když se začne kroutit a polehávat nať, je už většinou pozdě, cibule je z valné většiny „na odpis“. Začněte s ochranou hned při výsadbě sazečky – zakryjte záhon s cibulí, pórem či česnekem netkanou textilií.
Čím nahradit pórek
Čím pórek nahraditjarní cibulkou,šalotkou,obyčejnou cibulí (použijte však menší množství, než vyžaduje recept, protože cibule má silnejší chuť než pórek).
Co sázet po pórku
Pórku se skvěle daří v sousedství brokolice, zelí a celeru. Mezi vyšší zeleninou má tendenci se pěkně vytáhnout a vybělit. Dobře roste také mezi jahodami a saláty.
Co napadá pórek
Vrtalka pórová (Napomyza gymnostoma) je druh mouchy, která se specializuje na napadání rostlin rodu Allium, nejvíce tedy pórek, ale také cibuli kuchyňskou, která se pěstuje ze sazečky nebo z podzimních výsevů. Dospělé mouchy jsou velké přibližně 3-4 mm a mají štíhlé tělo s tmavým zbarvením.
Co je Sanium Ultra
Sanium Ultra (dříve Decis Protech) je insekticidní přípravek typu emulze oleje ve vodě. Postřik je určen k ochraně okrasných rostlin, ovoce a zeleniny, brambor, révy vinné, luskovin, zeleniny, jahodníku, okrasných a ovocný dřevin proti savým a žravým škůdcům.
Čím se stříká česnek
Používat můžeme pouze schválené přípravky (např. Karate se Zeon technologií 5 CS) a to vždy v souladu s návodem. V době, kdy se na porostu česneku objeví příznaky napadení houbomilkou už je na použití postřiku pozdě.
Co žere listy česneku
Mezi nejobávanějšími škůdce patří háďátko zhoubné, houbomilka česneková, květilka cibulová, vrtalka pórová a řada dalších. Rostlinná pletiva houbovatí a následně dochází k deformacím celých rostlin. Napadení se vyskytuje v ohniscích. Řapíky listů a lodyhy jsou ztlustlé a popraskané.
Kdy se stříká proti padlí
Postřiky proti padlí u révy i ostatních rostlin
Začíná se před kvetením a něm se provádí ošetření v závislosti na podmínkách šíření a náchylnosti odrůd v intervalech 7 až 14 dnů až do fáze zaměkání. Z postřiků na padlí se používá se například Kumulus, Dynali, Discus, Topaz či biologický VitiSan.
Čím nahradit smáčedlo
Smáčedlo se dá pochopitelně také pořídit, ale nahradit ho můžete obyčejným jarem.
Kdy hnojit cibuli
Zalévání, mulčování, hnojení
Až se budou cibule zvětšovat, mulč odstraňte, nebo ponechejte ve velmi tenké a lehké vrstvě, aby cibulím nic nebránilo v narůstání. Tekutým organickým hnojivem můžete sazeničkám přilepšit tři týdny po výsadbě, a poté každé další tři týdny.
Čím se stříká cibule
Do cibule a póru jsou proti některým škůdcům (např. vrtalka pórová, třásněnka, ostatní saví a žraví škůdci) povolený přípravky pro profesionální použití Calypso (pouze 1 litrové balení) nebo Danadim Progress (5 l balení), malospotřebitelská balení Decis Protech, Decis AL aj.
Jak zakořenit cibuli
Jednotlivé cibulky sázejte do řádků vzdálených od sebe asi 20-30 cm. Mezi jednotlivými cibulkami udržujte vzdálenost asi 15 cm. Cibulky zasaďte do půdy tak, aby jejich vrcholky byly mírně nad povrchem půdy. Přikryjte je zeminou a dobře je zhutněte, aby rostliny rychle zakořenily a nebyly vytlačovány kořeny.
Jak dlouho vydrží pórek
Při skladování dělá pórku dobře chladno. Při teplotě 0°C by měl vydržet i 2 měsíce a dělá mu dobře i relativně vlhké prostředí 90 až 95%.
Odkud je pórek
Původ. Pór byl vypěstován z divokého druhu Allium ampeloprasum, který má domovinu v jižní Evropě a jihozápadní Asii, ale také v jižní Anglii a v Persii. Byl pěstován již Egypťany, Řeky a Římany ve starověku.
Jak daleko pórek
Sadbu vysazujeme do řádků vzdálených 30 cm, v řádku 15 cm pro letní pórek a 15–20 cm pro pór zimní. Zkrátíme kořeny i nadzemní zelenou část a sazeničky vysadíme hlouběji do nejméně 10 centimetrů hlubokých rýh nebo kolíkem vyhloubených důlků.
Které plodiny se nesnášejí
Kromě rajčat jí vadí také ředkvičky, brambory, jahody, kapusta, zelí, česnek. Pokud někoho kolem sebe snese, jsou to především: hrách, fazole, kopr, salát, pórek, cibule, celer, červená řepa, petržel, kedlubny nebo zelí. Okurky špatně porostou i jako následná plodina po rajčatech nebo květáku.