Jak se zjistí Legionella?

Jak se pozná Legionella

Jaké jsou příznaky Legionářské nemoci Období mezi nakažení se bakterií a prvními příznaků onemocnění (inkubační doba) je přibližně dva až deset dní. Onemocnění začíná rychlým nástupem bolesti hlavy, bolesti svalů a přichází i pocit celkové nevolnosti. Následuje zápal plic s vysokou horečkou nad 39 stupňů Celsia.

Jak zničit bakterie legionelly

Metody zamezující množení legionellvyregulování systému tak, aby neumožňoval stagnaci vody.zamezit tvorbě řas, slizu a sedimentů ve kterých jsou bakterie chráněny.provozovat TUV při teplotě nad 60 °C s možností přehřátí na 70 °C.rozvody studené vody udržovat pod 20 °C.

Jak se nakazit Legionelou

Člověk se nakazí vdechnutím kontaminovaného vodního aerosolu, respektive vodní tříště, která vznikne z teplé vody obsahující legionely. Více vnímaví k rozvoji infekce jsou jedinci s porušenou či oslabenou imunitou, senioři, osoby trpící chronickou plicní chorobou a také kuřáci.

Jak se šíří Legionella

Obvykle se šíří vdechováním kontaminovaného aerosolu (vodní párou), ale při polknutí kontaminované vody se riziko nákazy výrazně snižuje.
Archiv

Kdy hrozí Legionella

Ideální rozmezí teplot pro legionellu je 20-45°C. Při vyšších teplotách než cca 72°C legionella nepřežívá. Pokud je teplota vody nižší než 20°C, bakterie se prakticky nerozmnožuje, ale může se ponořit do „spánku“ ve kterém přetrvá tak dlouho, než je teplota voda opět vyšší.

Kdy se ničí Legionella

Životnost legionelly v závislosti od teploty

do 15 °C Přežije, ale jen ve spacím stádiu.
při 55 °C Umírá za 5 – 6 hodin.
při 60 °C Umírá přibližně za 30 minut.
při 66 °C Umírá za 2 minuty.
nad 70 °C Úplné dezinfekční prostředí

Jak dezinfikovat bojler

Do sprch nebo před sprchy je pro jistotu lepší namontovat speciální antibakteriální filtry. Vhodné je též provést dezinfekci obsah zásobníku bojlerů a to buď chemickou nebo termální cestou (zahřátím cca na 70 stupňů Celsia. Kontrola bojlerů by se měla dělat alespoň jednou ročně.

Jak často dělat termickou dezinfekci

Předehřívací systémy nutno jedenkrát denně ohřát na 60 °C, periodicky (např. týdně) je třeba termicky dezinfikovat, tj. nastavit ohřívače přes 70 °C tak, aby na výtocích ze sítě minimálně 3 min.

Jak rychle se tvoří Legionella

Byla pojmenována podle města Pontiac v Michiganu, kde byla poprvé diagnostikována. Projevuje se horečkou, zimnicí, bolestí svalů a hlavy. Má velmi krátkou inkubační dobu 1–3 dny. Pro její rychlý průběh nebývá často vůbec identifikována.

Jak často dezinfikovat bojler

Vhodné je též provést dezinfekci obsah zásobníku bojlerů a to buď chemickou nebo termální cestou (zahřátím cca na 70 stupňů Celsia. Kontrola bojlerů by se měla dělat alespoň jednou ročně.

Kdy umírá Legionella

Při teplotě 55°C umírá bakterie do 5-6 hodin. Při teplotě 60°C je to cca 30 minut. Při teplotě nad 66°C umírá do 2 minut. Při teplotách vyšších než 72°C již není schopna bakterie přežít a ihned umírá.

Jak se dostane Legionella do bojleru

"Legionella se velmi rychle množí ve vodě o teplotě 20 °C až 45 °C, ale její ohřev nad 70 °C nepřežije. Výskyt této bakterie může podpořit také nedostatečná cirkulace teplé vody v rozvodech a vrstva usazenin v teplovodním potrubí, ohřívačích vody nebo klimatizacích.

Jaká teplota zabije Legionellu

Jak se chránit

teplota vody vliv na legionellu
20°C < t < 40°C množí se
t = 55°C umírá do 6 hod
t = 60°C umírá do 0,5 hod
t > 70°C umírá ihned

Jak dlouho vydrží teplá voda v bojleru

Dnešní bojlery však mají pokročilé izolační vlastnosti a ani během 48 hodin voda úplně nevychladne (to závisí na mnoha faktorech). Když se pak vrátíte domů a zapnete ho, voda se musí nahřát opět na požadovanou teplotu.

Jak rychle se množí Legionella

Při vyšších teplotách než cca 72°C legionella nepřežívá. Pokud je teplota vody nižší než 20°C, bakterie se prakticky nerozmnožuje, ale může se ponořit do „spánku“ ve kterém přetrvá tak dlouho, než je teplota voda opět vyšší. Rozmnožovací perioda bakterie je 4 hodiny za které se rozdělí na dvě nové bakterie.

Jak se množí Legionella

Bakterie Legionella se množí v umělém prostředí: ledničky, klimatizační zařízení, ohřívače vody a zásobní nádrže a lékařské přístroje, jejichž povrchy přicházejí do styku s vodou.