Jak se zkapalní kyslík
kaskádní metoda, při níž se teplota postupně snižuje tím, že se ve vakuu vypařuje zkapalněný plyn, čímž se docílí snížení teploty. Při této teplotě se zkapalní plyn, který má nižší kritickou teplotu. Tak byly zkapalněny plyny etylen –103 °C, kyslík –183 °C, dusík –196 °C a vodík –253 °C.
Archiv
Jak se zkapalňuje vzduch
Při kontinuálním zkapalňování vzduchu je teplota primárního proudu plynu před ventilem asi 170 K při tlaku asi 20 MPa, za ventilem asi 80 K při tlaku 0,1 MPa. Při zkapalňování vodíku nebo helia je nutno primární proud ochladit před vstupem do chladiče C2 pod inverzní teplotu těchto plynů.
Které plyny se Zkapalňují
Některé plyny za normální teploty pod tlakem zkapalňují, např. zkapalněné ropné plyny, chlor, čpavek. Ale některé, trvalé plyny, se budou zkapalňovat, pouze pokud jsou také chlazeny na velmi nízké (kritické) teploty, např. již od – 269 ° C pro kapalné hélium.
Jak se ziskava dusík ze vzduchu
Dusík se dnes prakticky výlučně vyrábí nízkoteplotní rektifikací zkapalněného vzduchu a tvoří přitom spíše přebytky při výrobě více žádaného kyslíku. Při postupném ochlazování nejprve dochází k oddělení kapalného CO2. Dále dochází ke zkapalnění kyslíku s dusíkem, případně ještě argonem.
Co to je zkapalnění
Kapalnění neboli kondenzace je skupenská přeměna, při které se plyn mění na kapalinu. Kondenzace (kapalnění) je děj, který je opakem vypařování.
Z jakých plynů se skládá vzduch
Alveolární a atmosférický vzduch, složení78 % dusík.21 % kyslík.0,04 % oxid uhličitý1 % vzácné plyny.
Proč nevidíme vzduch
Vzduch nevidíme a pokud nezafouká vítr, ani ho nevnímáme. Dýcháme vlastně směs plynů. Úplně suchý vzduch tvoří ze 78% dusík a z 21% kyslík, na kterém je závislí náš život. Zbývající jedno procento tvoří oxid uhličitý a některé další plyny.
Z jakých látek se skládá vzduch
Ve vzduchu je 21 objemových % kyslíku, 78 % dusíku a 1 % jiných plynných látek (zejména oxid uhličitý a argon), dále i vodní pára, částečky prachu, mikroorganismy a různé průmyslové látky. Vzduch je důležitou průmyslovou surovinou, ze které se získává hlavně kyslík, dusík a argon.
Jak se zkapalňuje plyn
Jak proces zkapalnění probíhá Vytěžený zemní plyn je v plynném skupenství přiveden do zkapalňovacích stanic. Zde dochází ke stlačování a ochlazování plynu. Po dosažení požadované teploty se surovina již v kapalné podobě odčerpává do tankerů.
Jaká pára může zkapalnit
Pokud se v páře nevyskytují kondenzační jádra, dochází ke srážení páry až při vyšších tlacích (u vodních par až čtyřikrát větších), než by odpovídalo kondenzaci. Takové páry se nacházejí v nestabilním stavu a nazývají se přesycené páry.
Jak se vyrábí kyslík
Průmyslově se kyslík vyrábí destilací vzduchu zkapalněného stlačením a ochlazením. Jednotlivé složky vzduchu se liší teplotou varu. Dusík, který má lehčí molekuly, má teplotu varu -195,8 °C, zatímco kyslík s těžšími molekulami má teplotu varu -183 °C. Při zkapalňování vzduchu tedy nejdřív zkapalní kyslík.
Jak si vyrobit kyslík
Kyslík se prakticky výlučně vyrábí destilací zkapalněného vzduchu. Vyrobený kyslík se uchovává buď ve zkapalněném stavu ve speciálních Dewarových nádobách (viz obrázek) nebo plynný v ocelových tlakových lahvích.
Jaký je rozdíl mezi CNG a LNG
zkapalněný zemní plyn. Stlačený zemní plyn nebo CNG a zkapalněný zemní plyn , neboli LNG, jsou stejné látky. CNG byl přijat a skladován tank vozidla je plynná forma. Pro získání LNG je zemní plyn stlačován a chlazen na extrémně nízké teploty, a v tom okamžiku se změní na kapalinu.
Co je lehčí než vzduch
Helium je vzácný plyn s vynikajícími vlastnostmi – je stálý, lehčí než vzduch a vůbec není výbušný. To předvedeme na pouťových balóncích. Významné využití však má zkapalněná forma hélia.
Jak těžký je vzduch
Jeden litr vzduchu (1 dm3) má hmotnost přibližně 1,25 g. Hustota vzduchu je tedy přibližně 1,25 kg/m3.
Jaký je rozdíl mezi LPG a LNG
Jaký je rozdíl mezi LPG, CNG a LNG LPG je propan-butan neboli zkapalněný ropný plyn, který je stlačen v zásobnících, cisternách nebo i v lahvích. LNG je zkapalněný CNG (zemní plyn – metan), který je nejprve extrémně podchlazen, čímž se mění jeho forma na kapalnou. Proto ho při tankování potřebujete méně (resp.
Za jakých podmínek dochází ke Kapalnění
Pokud má předmět, který je obklopován vzduchem o určité teplotě a relativní vlhkosti teplotu nižší než je teplota rosného bodu, dochází na jeho povrchu ke kondenzaci vodní páry.
Jak se voda mění v páru
Kapalina při vypařování odebírá teplo z okolí. Podle kinetické teorie se z kapaliny vypařují ty molekuly, jejichž energie je dostatečná k překonání kohezních sil, a jejichž pohyb směřuje k volnému povrchu kapaliny, takže projdou povrchovou vrstvou a opustí kapalinu. Kapalinu tedy opouštějí molekuly s největší energií.
Kdy je kyslík škodlivý
Vdechování dalšího kyslíku má naopak na tělo negativní vliv, a to zejména v plicních sklípcích, kde kyslík vstupuje do krve a odkud rovněž uniká oxid uhličitý. S přílišným přílivem čistého kyslíku však oxid uhličitý nemůže opustit tělo a může nastat trvalé poškození jednotlivých sklípků.
Jak si doma vyrobit kyslík
Smícháním chlorového bělidla a peroxidu vodíku dojde k reakci, při které vzniká voda, sůl a také kyslík. Přiblížením žhavé špejle provedeme důkaz přítomnosti kyslíku, který je nezbytný pro hoření.
Kdy je kyslík jed
Je biogenním prvkem a jeho přítomnost je nezbytná pro existenci většiny živých organismů na této planetě. Autorem jeho českého názvu je Jan Svatopluk Presl. Při dýchání vzduchu o obsahu kyslíku větším než 75 % (za normálního atmosférického tlaku) však dochází k většinou nenávratnému poškození plic.
Co je lepší LPG nebo CNG
CNG dosahuje vyšší kvality i výkonu
Princip fungování plynového pohonu vozidla na LPG a CNG se mírně liší. Zatímco auto po přestavbě na LPG ztratí část svého výkonu a spotřeba vzroste o přibližně 10–20 %, CNG může být naopak ještě účinnější než benzinový motor.
Co je to LPG
LPG = zkapalněné ropné plyny (Liquefied Petroleum Gas) – propan, butan a jejich směsi. Chemický vzorec propanu je C3H8, chemický vzorec butanu je C4H10. Za normálních podmínek je LPG v plynném skupenství, snadno lze však převést do kapalného skupenství, kde zaujímá pouze 1/260 plynného objemu.
CO je těžší CO2 nebo vzduch
Oxid uhličitý je těžší než vzduch, a proto se drží zejména při zemi. V domácnostech se jeho koncentrace nebezpečně zvyšuje obvykle při nedostatečném větrání malých místností s vyšším počtem lidí, zvířat a rostlin (tzv. vydýchaný vzduch).
Proč je CO jedovatý
Oxid uhelnatý je značně jedovatý; jeho jedovatost je způsobena silnou afinitou k hemoglobinu (krevnímu barvivu), s nímž vytváří karboxyhemoglobin (COHb), čímž znemožňuje přenos kyslíku v podobě oxyhemoglobinu z plic do tkání.