Jak seřídit kotoučové brzdy?

Jak se starat o kotoučové brzdy

Kotoučové brzdy je nutné důkladně chránit před kontaktem s mastnotou. Zamaštěné brzdy poznáte snadno – nebrzdí a navíc při brždění vydávají charakteristický ječivý zvuk. Mastnotu z kotouče lze smýt odmašťovacím přípravkem určeným pro kotoučové brzdy a pak otřít suchým čistým hadrem.
Archiv

Jak vycentrovat kotoučové brzdy

Nejjednodušším způsobem, jak vycentrovat třmen tak, aby kotouč procházel jeho středem, je zmáčknout a podržet brzdovou páku a pak dotáhnout upínací šrouby. Ale ne vždy jsou písty rozevřené rovnoměrně, takže je potřeba vložit např. pár vizitek či speciální klínek na centrování třmenů mezi destičky a kotouč.

Jak fungují kotoučové brzdy na kole

Ve většině případů na svém kole najdete kotoučové brzdy hydraulické. U nich je brzdná síla z páky přenášena pomocí tekutiny v uzavřeném systému do brzdového třmenu, tam písky přitlačí brzdové destičky na brzdový kotouč. Pro uživatele samotného je samozřejmě nejdůležitější, aby brzdy prostě brzdily.

Jak předělat kolo na kotoučové brzdy

Nejjednodušší řešení, které mě napadlo. Sehnat nějaký plíšek, který bude mít rozteč na šrouby od prvního ke druhému šroubu 2,5 cm a ke třetímu 5,5 (nebo jak bude brzda). Takový jednoduchý nástavec, kterým se vzájemně sešroubuje brzda s rámem kola.

Jak poznat sjeté brzdové kotouče

Ojeté destičky se projevují zvýšenou hlučností, vada se pozná rovněž taháním auta na stranu, vibracemi ve volantu nebo impulsy v brzdovém pedálu. Opotřebované kotouče zpravidla znamenají vyšší hlučnost a nižší účinek navzdory použití zánovních desek.

Proč pískají kotoučové brzdy na kole

Sjeté destičky jsou nejběžnějším důvodem, proč brzdy pískají. O nelibý zvuk se starají malé plíšky, které jsou na destičkách umístěné tak, aby na tento problém řidiče včas upozornily. Jakmile je na destičce nedostačující množství brzdného materiálu, plíšky se začnou třít o kotouč „kov na kov“.

Jak sundat přední kolo s kotoučovou brzdou

U kola s kotoučovými brzdami můžete tento krok vynechat. Zatáhněte za rychloupínací knoflík a poté jej odšroubujte. Jednou rukou zvedněte řídítka kola a druhou rukou stačí vyjmout kolo z vidlice. Pokud kolo vašeho kola není vybaveno rychloupínákem, použijte plochý klíč k odemčení matic na obou stranách.

Jak často měnit brzdovou kapalinu na kole

Brzdovou kapalinu měňte každé dva roky

První důležitou podmínkou pro to, aby vozidlo zastavilo, kdy má, je odpovídající stav brzdové kapaliny. Ta má v popisu práce přenášet brzdnou sílu od hlavního brzdového válce k brzdovým mechanismům kol a zároveň chrání před korozí jednotlivé části hydrauliky.

Jak se měří brzdový kotouč

Tloušťku kotouče měříme pomocí speciálního měřidla nebo mikrometru. Samotné měření by se mělo provádět přibližně 10 mm od vnějšího okraje kotouče. Kotouče, které jsou příliš tenké, se musí bezpodmínečně vyměnit. Při měření tloušťky kotouče je třeba zmínit službu stočení kotoučů, nabízenou mnoha autodílnami.

Jak dlouho trvá výměna brzdových destiček

Náš tým zkušených profesionálů provede výměnu vašich brzd rychle (běžná výměna destiček na jedné nápravě trvá nejčastěji 1-1.5 hodiny v závislosti na typu vozu apod.), přitom se však budete moci spolehnout na kvalitu provedení kontroly i montáže.

Jak odstranit pískání kotoučových brzd

Za zvuky někdy stojí i opotřebované brzdové kotouče s nánosem koroze na jejich horní hraně. V takovém případě je možné lem odstranit ořezáním na soustruhu, ale ideální variantou je výměna kotoučů. Opotřebované brzdové destičky jsou častou příčinou pískání a je potřeba je vyměnit.

Proč pískají Kotoučové brzdy na kole

Sjeté destičky jsou nejběžnějším důvodem, proč brzdy pískají. O nelibý zvuk se starají malé plíšky, které jsou na destičkách umístěné tak, aby na tento problém řidiče včas upozornily. Jakmile je na destičce nedostačující množství brzdného materiálu, plíšky se začnou třít o kotouč „kov na kov“.

Jak spojit řetěz na kole

Při rozpojování rychlospojek se mnohdy neobejdete bez kleští, s rukou nevystačíte. Řetěz v místě rychlospojky prohněte do tvaru „U“. Vezměte kombinačky a stiskněte rychlospojku křížem mezi jejich čelisti. A to tak, že čelist kombinaček vždy tlačí na jednu polovinu rychlospojky v místě, kde je pevný čep.

Jak se projevuje nedostatek brzdové kapaliny

Nedostatek brzdové kapaliny v lepším případě zjistíte rozsvícenou kontrolkou brzd nebo louží pod autem, v horším případě pak propadlým pedálem až na podlahu a náhlé ztráty brzdného účinku.

Jak se měří brzdová kapalina

Testery brzdové kapaliny, jaké vyrábí například Ferodo®, využívají jinou metodu. Měří přímo teplotu bodu varu pomocí ohřívání kapaliny a díky tomu poskytují spolehlivé výsledky.

Jak dlouho trvá výměna brzdových kotoučů

Kompletní servis brzdového systému

Náš tým zkušených profesionálů provede výměnu vašich brzd rychle (běžná výměna destiček na jedné nápravě trvá nejčastěji 1-1.5 hodiny v závislosti na typu vozu apod.), přitom se však budete moci spolehnout na kvalitu provedení kontroly i montáže.

Kdy se mění brzdová kapalina

Brzdovou kapalinu měňte každé dva roky

Samotnou výměnu kapaliny pak výrobci doporučují provádět zpravidla jednou za dva roky. Řidiče obvykle vyjde na jeden až dva tisíce korun i s prací. „Neustálým zahříváním při brzdění tato látka degraduje a posouvá se její varný bod.

Proč mi pískají brzdy

Příčiny pískání brzd

Nejběžnějším problémem pískání, které se objevuje při brzdění, a tedy vibrací bloků, je brzdový třmen. Jeho nevhodná práce může mít za následek nesprávné zajetý pístek s destičkou na disk a následně se může vyskytnout pískání. plunžrů. brzdném výkonu, ale také při pískání při brzdění.

Proč skřípou brzdy

Příčinou může být lepkavý povrch pístku nebo vodítka třmenu, nesprávná instalace brzdových destiček, nadměrně opotřebované brzdové kotouče nebo praskliny v třecím materiálu destiček. Skřípání: vysokofrekvenční vibrace – nad 5 kHz.

Jak často mazat řetěz na kole

Údržbu řetězu máte nyní v malíčku, proto si všímejte každého zaskřípání. Mohlo by se jednat o signál, že řetěz potřebuje namazat. A jezdíte-li pravidelně, měli byste řetěz čistit a mazat alespoň jednou za měsíc.

Jak často měnit řetěz na kole

Na životnost mají zásadní vliv kvalita materiálu řetězu, hmotnost jezdce, jízdní styl, typ pohonu nebo provozní podmínky. V závislosti na těchto proměnných najedete na řetězu 500–5000 km. Většina rekreačních MTB jezdců mění řetěz mezi 1000 a 2000 km, ale opravdu se nedá příliš zobecňovat, je nutné měřit.

Jak zjistit hladinu brzdové kapaliny

Rozsvícená kontrolka

I přestože brzdová kapalina nemá svoji zvláštní kontrolku, palubní počítač nebo přístrojová deska nedostatek ohlásí. K tomu slouží sdružená kontrolka brzd se symbolem vykřičníku v kolečku uzavřeném v závorce. Tuto kontrolku zná každý, červeně svítí i tehdy, je-li zatažená ruční brzda.

Jak se kontroluje brzdová kapalina

Stav brzdové kapaliny zjistíte pomocí refraktometru, který odhalí její bod varu i poměr přítomné vody. Pokud ho nemáte, nebo si jej nechcete pořizovat, není nic jednoduššího než navštívit servis, kde vám kapalinu otestují. Bez ohledu na stav ale také pravidelně kontrolujte její hladinu v nádržce.

Čím mazat brzdy

Brzdové destičky se pohybují buď přímo v třmenu, nebo ve vymezovacích plíšcích. Tak či tak musí být tyto plochy čisté, nezrezlé a namazané ideálně měděnou vazelínou.

Jak poznat Kdy vyměnit brzdy

Když svítí kontrolka systému ABS, autoservis je potřeba navštívit co nejdříve. Také v případě, že se při brzdění třese volant. Když se na vodě nebo na kluzkém povrchu auto stáčí do strany, když při brzdění slyšíte divné zvuky. Také v případě, že se Vám na přístrojové desce objeví symbol opotřebení brzdových destiček.