Jak si připravit žampiony?

Jak připravit zahradní žampiony

Žampióny zbavíme "nožiček" a nakrájíme na plátky. Trošku osolíme a přidáme koření "Salát Pikant". Promícháme a dáme smažit na pánvičce na trošce olivového oleje. Občas zamícháme.
Archiv

Jak připravit hnědé žampiony

Žampiony oloupeme, zbavíme nožiček a natřeme olivovým olejem. Na rozpálené pánvi orestujeme nadrobno nakrájenou cibulku, přidáme nakrájenou šunku, česnek, petržel, osolíme a opepříme. Směs rozdělíme na vnitřní stranu kloboučků.

Co z čerstvých žampionů

Mezi houbami patří spíše k těm chuťově méně výrazným, přesto výborně oživí polévky, omáčky, těstoviny či rizota. Populární jsou také plněné nebo obalované – zkuste je místo klasického trojobalu namočit a osmažit v Hrašce. Žampiony portobello se pak používají jako houbový steak nebo burger.

Jak dlouho je třeba vařit žampiony

Jak dlouho žampiony vařit

Žampionům stačí pouze krátká tepelná úprava, ať už je zrovna vaříme nebo dusíme. Obvykle je dostatečných 3–5 minut, nejvýše 10 minut. Při krátké tepelné úpravě si žampiony ponechají výbornou chuť a šťavnatost, zároveň je zbytečně nevysoušíme.

Jak dlouho se dělají žampiony v troubě

Dáme piecť do rozohriatej rúry otvoreným klobúčikom hore – zachytíme šťavu, pečieme cca 20 minut, 180 – 200°C. (Použijeme papier na pečenie.) Pokvapkáme citrónom a posypeme posekanou petržlenovou vňaťou.

Jak loupat žampiony

Někdo tvrdí, že by se před úpravou měly žampiony oloupat. Můžete tak učinit, ale stačí je pouze otřít vlhkým hadříkem. Poté můžete odkrojit nohy (nemusíte) a pokračovat dále dle vašeho receptu. Hlívu oproti tomu není nutné loupat, pouze odříznout třeň.

Jak se čistí žampiony

Do misky vložte žampióny, nalijte trochu vody a přidejte špetku soli a trochu mouky. Vše promíchejte. Po několika vteřinách vylijte z misky vodu a houby opláchněte v tekoucí vodě. Poté je čistou utěrkou osušte.

Jak jíst žampiony

„Vhodné jsou mladé malé plodničky. Ze spodu by neměly být tmavé, ale růžové. Není je třeba loupat. Stačí je jen omýt, osušit a nakrájet na plátečky,“ radí Karolína Hlavatá.

Jak osmahnout žampiony

Na pánev dáme rozehřát olej a máslo. Přidáme nakrájené žampiony, restujeme je asi 5 minut, pak přidáme nasekané bylinky, balzamikový ocet, prolisovaný česnek, sůl a pepř. Zamícháme a restujeme ještě asi 2 minuty.

Jak připravit žampiony v troubě

Houby opět nejprve očistěte a odkrojte jim nožičky a poté je obalte v mouce, ve vajíčku se solí a ve strouhance, kterou můžete obohatit sýrem či bylinkami. Následně je vložte na plech vyložený pečicím papírem a lehce je potřete olejem či sádlem. Žampiony v troubě pečte asi 20 minut na 200 °C.

Proč se musí žampiony loupat

Stačí je jednoduše umýt a odstranit pouze drobné nečistoty. Nezdá se, že by konzumace žampionů včetně slupek, měla mít vliv na jejich horší stravitelnost. Nicméně platí zásada, že houby jsou celkově hůře stravitelné a proto se nedoporučují ke konzumaci krátce před spaním, raději si je dopřejeme třeba k obědu.

Jak očistit žampiony z obchodu

Zkontrolujeme jejich kloboučky a nožky, jestli na nich není nějaká nečistota (třeba trochu zeminy) – pokud ano, jednoduše ji odstraníme pomocí ostrého nožíku nebo jen otřeme hadříkem. Poté houby rychle opláchneme chladnou vodou a osušíme (např. na látkové utěrce). Rozhodně je ve vodě déle nemáčíme.

Jak zpracovat nohy od žampionů

Nožičky nadroboučko nakrájet, zbydou-li vám i nějaké celé tak klidně celé (u nás se smaží jen kloboučky). Na sádle nebo oleji zesklovatět cibuli, na to pokrájené žampionové nožky, zasypat houbovým kořením. Až se to podusí a pustí to šťávičku, tak to právě zalijete tím mlékem, v němž jste máčeli žampiony.

Jak jsou zdravé žampiony

Jsou bohatým zdrojem bílkovin, železa, draslíku, selenu, fosforu, vit. B a D. Našemu zdraví přispívají tím, že zlepšují průběh cukrovky a dají se použít jako prevence proti obezitě, nezdravé pleti, srdečním chorobám a nedostatku energie.

Na co jsou dobré žampiony

Plodnice obsahují mimo jiné glukany a polysacharidy. Příznivě regulují krevní tlak a cukr (glykémii) i hladinu inzulínu v organismu. Posilují imunitu, aktivizují činnost makrofágů, mají protimutagenní účinek. Chrání játra před poškozením, snižují vedlejší účinky chemoterapie.

Jak dlouho se zapékají žampiony

Žampiony lehce zakapeme olivovým olejem, přidáme natrhanou petrželovou nať a dáme péct. Zhruba po 15 minutách otočíme a necháme dopéct. Celkem pečeme zhruba 25 minut. Podáváme například s opečenou bagetou.

Kdy loupat žampiony

Někdo tvrdí, že by se před úpravou měly žampiony oloupat. Můžete tak učinit, ale stačí je pouze otřít vlhkým hadříkem. Poté můžete odkrojit nohy (nemusíte) a pokračovat dále dle vašeho receptu. Hlívu oproti tomu není nutné loupat, pouze odříznout třeň.

Proč se musí loupat žampiony

Stačí je jednoduše umýt a odstranit pouze drobné nečistoty. Nezdá se, že by konzumace žampionů včetně slupek, měla mít vliv na jejich horší stravitelnost. Nicméně platí zásada, že houby jsou celkově hůře stravitelné a proto se nedoporučují ke konzumaci krátce před spaním, raději si je dopřejeme třeba k obědu.

Který žampion není jedlý

Mezi jedlé druhy patří žampion polní (pečárka polní), žampion ovčí (pečárka ovčí) a žampion dvouvýtrusný (pečárka dvouvýtrusná). Od jedovatého žampionu zápašného je odlišíte především podle barvy a vůně. BARVA. Když zápašný žampion poškrábeme na hlavičce nebo nožičce, okamžitě žloutkově zežloutne.

Jak vypadá jedovatý žampion

Žampion polní najdete jednotlivě, ale i ve specifických útvarech označovaných jako čarodějné kruhy. Mívá buď čistě bílé, nebo narůžovělé zbarvení, lupeny pod kloboukem postupně mění barvu z růžové na masově červenou a bílá dužina příjemně voní.

Kdy nejíst žampiony

Pokud žampiony budete skladovat déle než tři dny, začnou tmavnout, jejich dužina seschne a houby celkově ztratí svou příjemnou chuť. Jestliže nechcete mít doma zčernalé žampiony, ořízněte spodní okraj jejich nožiček, opláchněte je, osušte a pokapejte citronem.

Jak vypadá jedlý žampion

Hlavním znakem, podle kterého je můžete rozlišit, je jejich barva. Volně totiž roste žampion hnědý, jenž poznáte podle zavalitého třenu ve tvaru hrušky a hnědého, kulovitého, jemně šupinatého klobouku, který v průměru měří asi 5-12 centimetrů. Dužnina je bílá a šťavnatá, po porušení však získá jemně masové zbarvení.

Kdy žampiony vyhodit

Při zpracování hub je velice důležité konzervovat pouze zdravé plodnice. Pokud je houba na některém místě plesnivá nebo jinak poškozená, raději ji celou vyhoďte. Co se týče sušení žampionů, houby tímto stylem zpracování ztratí velké množství vody, čímž se zabrání rozvoji mikroorganismů.