Jak si vyrobit domácí vegetu
Zeleninu, očistíme, omyjeme a osušíme papírovou utěrkou. Očištěnou zeleninu nasekáme v robotu, umeleme v mlýnku na maso nebo nastrouháme, dobře promícháme se solí. Směs rozprostřeme na plech vyložený pečicím papírem. Sušíme v pootevřené troubě na cca 50 °C.
ArchivPodobné
Co použít místo vegety
Základem polévek i omáček je silný zeleninový vývar, který dodá tu správnou chuť. Místo vegety použijte koření. Existuje celá řada sušených i čerstvých bylinek a směsí, které pokrm výborně dochutí – bazalka, tymián, majoránka, česnek, kopr, kurkuma, kari, sladká paprika aj.
Čím nahradit podravku
Zeleninu (karotka, petržel, cibule, celer, česnek případně pórek) musíte nakrájet na tenké plátky a usušit v troubě (ne na sto stupňů to byste je spálila) nebo v sušičce či na topení. Usušte si i trochu libečku. Všechno pak promícháte a spolu se solí na jemno umelete.
Archiv
Jak dobře dochutit jídlo
Jak zvýraznit chuť jídel
Především používáme aromatické druhy čerstvých nebo mražených zeleninových natí – nať petržele, celeru, cibule, pórku, libečku kopru, pažitky. Můžeme použít i jemné bylinky, ať už čerstvé nebo sušené, hlavně majoránku, dobromysl, saturejku a tymián.
Co to je vegeta
Vegeta je zeleninové kořenicí dochucovadlo, které je založeno na originální a osvědčené receptuře. Má široké použití od polévek přes omáčky, saláty a přílohy až po všechny druhy masa a různá zeleninová jídla. Vitana nabízí tři typy Vegety: Vegetu Original, Pikant a Bylinkovou.
Jak vyrobit domácí zeleninový bujón
Všechnu zeleninu očistěte. Mrkev, pastinák, petržel, kořen celeru, kedlubnu a kurkumu nakrájejte na kostičky.Dejte do hrnce nebo větší pánve trochu slunečnicového oleje, přihoďte zeleninu a začněte ji smažit. Pak přisypejte sůl a počkejte, až pustí vodu.Zeleninovou směs rozmixujte mixérem na hladkou hmotu.
Co použít když nemám vývar
Některé polévky jsou proto založené na mléku (kyselka, koprová polévka), jiné uvítají přídavek rajčatového pyré (italské minestronky), další se například spoléhají na čarovnou moc vody z namáčení sušených hub. To vše jsou právoplatné chmaty a polévce opravdu prospějí, pokud není vývar po ruce.
Co dělat když je jídlo moc pálivé
Neváhejte tedy, samozřejmě i dle možností připravovaného jídla, použít ocet, jehož nejrůznější druhy jsou na trhu k dispozici, citronovou či limetkovo šťávu anebo případně cokoliv kyselejšího co doma naleznete. Pokud to pokrm unese, je možné neutralizovat takto překořeněné jídlo přidáním jakékoliv sladší ingredience.
Jak se zbavit kyselosti v Omacce
Jak zachránit překyselenou omáčkuPřidáme do omáčky na špičku nože jedlou sodu, která je zásaditá a kyselou chuť mírně srazí.Omáčku zjemníme mlékem, smetanou nebo trochou sladkého kondenzovaného mléka.Kyselost neutralizuje i cukr, takže podle chuti můžeme omáčku přisladit.
Odkud je vegeta
Vegeta byla vytvořena v roce 1958 v laboratořích společnosti Podravka týmem profesorky Zlaty Bartl, pocházející z bosenského Sarajeva. Výrobek byl uveden na trh v Jugoslávii v roce 1959 pod názvem „Vegeta 40“ a záhy se stal velmi populárním. Tím i mnohonásobně vzrostla jeho výroba.
Na co se pouziva vegeta
Vegeta se používá nejenom do polévek a omáček, ale ochutí dobře i kapustu, zelí či špenát. Lze použít i ve studené kuchyni, do pomazánek či dipů. Obsahuje: sůl (max59%), pastiňák, cukr, karotka, celer, bram. škrob, cibule, pórek, cibule předsmažená, petržel, česnek, pepř, kurkumín.
Jak se dělá bujon
Postup přípravy
Skelety, kosti, očištěnou zeleninu (cibuli i se slupkou) a koření zalijeme cca 4 litry studené vody. Přivedeme k varu a postupně odstraňujeme vysráženou pěnu. Vývar necháme opravdu mírně probublávat cca 4 hodiny. Poté vývar scedíme, necháme bublat a pomalu redukovat na cca 600-700 ml, až bude hustý.
Jak se dělá zeleninový vývar
POSTUP1Mrkev, celer a petržel nastrouháme nahrubo.2V hrnci na vyšším ohni rozpálíme olej a přidáme nastrouhanou mrkev, celer a petržel.3Přilijeme studenou vodu a přivedeme k varu.4Hotový vývar přecedíme přes jemné síto do čistého hrnce a co možná nejrychleji zchladíme ponořením do dřezu s ledovou vodou.
Proč se zakalí vývar
Častou chybou je, že vývar není čirý, jak by měl být, ale zakalený. Částečně je to proto, že jste poctivě nesbírali pěnu. Druhou příčinou je, že se vařil a nebublal. Na vyčištění jsou dvě cesty.
Co dát místo bujonu
Ukážeme si některé z nich:Do polévek pro lepší chuť přidáme zeleninový vývar.Kdo chce, použije masový vývar.Polévkám dá skvělou chuť malé množství Tebi, stačí jedna lžíce na čtyři porce polévky.Můžeme přidat domácí vegetu, kterou si sami připravíme z kořenové a další zeleniny.
Jak zjemnit Palivou polevku
Pokud to pokrm unese, je možné neutralizovat takto překořeněné jídlo přidáním jakékoliv sladší ingredience. Typickým pohlcovačem pálivého je pak mléko, popřípadě brambory či mrkev, které jsou známé pro svoji schopnost absorbovat přebytečné množství některých typů koření.
Proč se srazí smetana v omáčce
Sražená omáčka vám vznikne, když ji během vaření dostatečně nepromícháte a tak v ní zůstanou žmolky. Co s tím Vlijte ji do mísy a prošlehávejte ji balonovou metlou, nebo ručním mixerem, až bude hladká. Poté ji vlijte zpět do kastrolu, po prohřátí přeceďte přes jemný cedník do mísy, vlijte zase do kastrolu a prohřejte.
Jak se zbavit spálené chuti
Osvědčeným způsobem, jak zlepšit chuť, je přidat do omáčky celou bramboru nebo mrkev a deset minut ji v omáčce povařit. Postup je možné opakovat s další bramborou nebo mrkví. Omáčka by pak v sobě neměla mít žádné nepříjemné aroma, ale pokud má, raději se jí zbavte.
Jaký je slogan podravky
Slogany Podravky „Od srdce k srdci“ a „Vždy se srdcem“ zůstávaly dlouhá léta beze změny. Slogan "Když vaříte srdcem, vaříte polévky Podravka" byl po léta používán v kampaních. Symbol srdce se používá pro vyjádření pozitivních emocí. A jak je známo, potraviny v životě mnoha lidí jsou zdrojem velkého potěšení.
Co je to masox
Bujón, masox nebo – pro milovníky pamětnických filmů – Gráfova kostka se staly alternativou klasických hovězích vývarů již před sto lety. Jejich sláva však neopadá. Příprava polévky z kostky zabere minimum času a na rozdíl od hovězích kostí a ořezů může být úhledná kostička kdykoliv po ruce.
Co se dává do zeleninového vývaru
Nejčastější česká kombinace zeleniny do zeleninového vývaru nikdy nepostrádá cibuli, mrkev, petržel a celer. Ovšem za hranicemi, zejména v Asii, se setkáte v základu zeleninového vývaru i se zázvorem a česnekem. Mezi další suroviny, o které lze vývar tradičně obohatit patří rajčata, sušené houby nebo fenykl.
Jakou zeleninu dát do vývaru
Maso bychom měli, na řadě je kořenová zelenina. V první řadě používáme mrkev, dodá totiž vývaru jemně nasládlou chuť a trochu vývar obarví. Celer přinese do vývaru výtečné aroma a petržel vývar krásně ovoní. Dále přidáme cibuli, na které necháváme spodní slupku, také totiž přidá vývaru na barvě.
Jak vyčistit zakalený vývar
Bílky pohltí částečky kalu a vyplavou na povrch. Nakonec vývar přecedíme. V hrnci rozmícháme 2 bílky, asi 10 kostek ledu, trochu nasekané polévkové zeleniny, 1 bobkový list a několik zrnek pepře, přilijeme studený vývar a za stálého míchání vaříme na velmi mírném plameni asi 20 minut. Pak přecedíme.
Co dát do vývaru aby byl čirý
Chci opravdu čirý vývar
Bílky ze tří vajec lehce rozšlehejte (ne úplně do sněhu), přidejte je do studeného vývaru a přiveďte ho k varu. Bílkoviny na sebe navážou nečistoty z masa, vývar bude tedy po opětovném scezení dokonale čirý.
Jak se dělá bujón
Postup přípravy
Skelety, kosti, očištěnou zeleninu (cibuli i se slupkou) a koření zalijeme cca 4 litry studené vody. Přivedeme k varu a postupně odstraňujeme vysráženou pěnu. Vývar necháme opravdu mírně probublávat cca 4 hodiny. Poté vývar scedíme, necháme bublat a pomalu redukovat na cca 600-700 ml, až bude hustý.