Jak si vyrobit řecký jogurt?

Jak se vyrábí řecký jogurt

Řecký jogurt je specifický svým způsobem výroby. Po fermentaci mléka jogurtovými kulturami dochází k odebrání kapalné části syrovátky (neplést se syrovátkovým proteinem), tím se sníží podíl vody a naopak se zvýší podíl sušiny. Výrobek má tak vysoký obsah bílkovin. Typicky je řecký jogurt krémový a hustý.
Archiv

Jak udělat domaci recky jogurt

Je řecky božská. Mléko nalijte do hrnce a ohřejte na 40 stupňů. Přidejte jogurt a promíchjte. Směs přelijte do velké sklenice (je dobré ji pořádně umýt, nejlépe i vyvařit) s uzavíratelným hrdlem a nechte při pokojové teplotě pracovat.
ArchivPodobné

Proč je domácí jogurt řídký

Pokud použijete mléko méně tučné, výsledný jogurt bude řidší. Kvalita výsledného jogurtu je přímo úměrná kvalitě mléka, které použijete.

Jak udělat hustý domácí jogurt

Do menší misky dáme 3 lžíce bílého jogurtu, přidáme trochu teplého mléka a promícháme. Následně tuto hmotu přidáme do teplého mléka a promícháme. Zakryjeme potravinářskou fólií a párátkem uděláme dírky. Zabalíme do deky a necháme 6-7 hodin nebo celou noc stát.

Odkud je řecký jogurt

Řecký jogurt
Místo původu Libanon a Řecko
Složení
ovčí mléko a kravské mléko
multimediální obsah na Commons

Co udělat z řeckého jogurtu

Je vhodný do dresinků, nepečených dezertů, k výrobě zmrzliny, obalování kuřecích řízků, pomazánek, krémů apod.

Jak ochutit řecký jogurt

Jde o recepty z jižních kuchyní, jejichž základem je hustý jogurt se salátovou okurkou, česnekem a koprem s trochou olivového oleje. Někdy však stačí ochutit bílý jogurt jenom česnekem, paprikou či bylinkami, přisolit a takto vylepšený si ho dát s pečivem k snídani či ke svačině.

Co použít místo řeckého jogurtu

Náhrada jogurtuŘecký jogurt.Mayo.Zakysaná smetana.Crème Fraiche.PodmáslíDIY podmáslíTvaroh.Smetanový sýr.

Jaké mléko na domácí jogurt

Tuky nepotřebují, takže nerozlišují jestli jde o mléko polotučné, plnotučné, od krávy nebo z krabice. Pro domácí jogurtování je krabicové mléko nejlepší, protože díky úpravě UHT (ultra high temperature – velmi vysoká teplota) je zaručeno, že je absolutně sterilní – úplně mrtvé.

Jaké mléko do jogurtovače

Dále jsou potřeba skleničky, většinou jsou součástí balení jogurtovače, ideální je počet 6 skleniček po 200 ml – to nám vyjde přesně na litr mléka. Dále to bude zmíněný litr mléka, nejlépe plnotučného, ideálně přímo od kravičky – pokud máte poblíž automat na mléko.

Jak vyrobit jogurt bez jogurtovače

Do každé dáme nejprve na dno 2-3 lžíce živého jogurtu o pokojové teplotě a sklenice do půlky zalijeme mlékem, hmotu promícháme a doplníme zbytkem mléka. Sklenice uzavřeme, zabalíme je do teplé deky a vložíme do peřin, kde je necháme bez jakékoliv kontroly či pohybu šest hodin. Poté by měl být jogurt hotový.

Na co je dobrý řecký jogurt

Oba jogurty, běžný i řecký, mají díky probiotikům a proteinům řadu přínosů pro zdraví. Probiotika, tedy přátelské bakterie, vyskytující se ve fermentovaných výrobcích, pomáhají trávicímu traktu udržovat a vyrovnávat zdravý střevní mikrobiom, což může snížit riziko zánětů a různých onemocnění.

Jak jíst řecký jogurt

Pokud držíte přísnější dietu, je dobré se poohlídnout po nízkotučném řeckém jogurtu, který má vysoký obsah bílkovin. Pozor si ale dejte na nejrůznější ochucené sladké verze řeckého jogurtu, protože obsahují velké množství cukru, který vám naruší dietu (někdy dokonce obsahují i málo bílkovin).

Proč jíst řecký jogurt

Pokud chcete zvýšit příjem bílkovin, je řecký jogurt ideální, vhodný je i pro sportovce. Běžný jogurt může být dobrý pro kohokoliv, kdo chce udržet svůj příjem kalorií pod kontrolou. Zatímco běžný jogurt obvykle mívá méně kalorií a více vápníku, řecký jogurt má více bílkovin a méně cukru – a mnohem hustší konzistenci.

Jak nahradit smetanu ke šlehání

Smetanu nahradíme mlékem, do kterého přidáme kousek másla (nebo oleje). Mléko dostane smetanovou konzistenci – smícháme 200 ml mléka s 50-80 ml rozpuštěného másla. Pokud chybí doma i máslo, dá se v nejhorším případě nahradit i olejem. Touto "smetanou" můžeme zjemnit třeba omáčku nebo polévku.

Jak dlouho se dělá jogurt

Ohřejeme mléko na 40 °C, přidáme jogurty, promícháme, necháme na teplém místě. Do 12 hodin je jogurt hotový.

Jak se dělá domácí jogurt v jogurtovači

Jak funguje jogurtovač

Mléko nejprve ohřejete na teplotu 80 °C, následně necháte zchladnout na 40 °C. Jakmile mléko vychladne, přidáte do něj potřebné množství jogurtové kultury. Následně touto směsí naplníte připravené nádobky či kelímky, které bývají součástí jogurtovače.

Kdy zařadit jogurt

Kolem 7. až 9. měsíce věku dítěte se do jídelníčku doporučují zařadit fermentované mléčné výrobky (jogurty). Při výrobě jogurtů se během kvašení částečně rozkládá mléčná bílkovina a tím se pro dítě stává stravitelnější.

Jaký je nejzdravější jogurt

Pokud přemýšlíte nad tím, který jogurt je pro vás nejzdravější, pak vězte, že je vždy důležité brát v úvahu celodenní jídelníček a nehodnotit jen jednotlivé potraviny jako zdravé nebo nezdravé. „Nejvhodnější je bílý jogurt, který neobsahuje žádný přidaný cukr.

Jak udělat smetanu ke šlehání

Jestliže nutně potřebujete smetanu, ale zrovna vám došla, smíchejte 200 m mléka s 80 ml rozpuštěného másla. Díky máslu získá mléko krásnou smetanovou konzistenci. Pokud nemáte doma ani máslo, můžete tuto surovinu v nejhorším případě nahradit i margarínem nebo olejem.

Jak udělat z mléka šlehačku

Domácí šlehačka

Mléko zahřejete, přidáte k němu na kostky nakrájené máslo a za stálého míchání necháte rozpustit. Pozor, mléko se nesmí vařit. Směs vlijete do mixéru, asi tři minuty mixujete, což obsah zchladí a jakmile bude zcela studený, vložíte alespoň na hodinu do ledničky.

Jak vyrobit jogurt z mléka

Do mléka přidáme jogurt s živými kulturami a pořádně zamícháme. Naplníme do čistých skleniček, uzavřeme víčkem a vložíme do jogurtovače. Recept vychází na 7 skleniček o objemu 180 ml. Tip: Skleničky musí být perfektně čisté, ideálně vyvařené, aby se v nich nemnožily nežádoucí organismy.

Kdy můžu dát kojenci jogurt

Kolem 7. až 9. měsíce věku dítěte se do jídelníčku doporučují zařadit fermentované mléčné výrobky (jogurty). Při výrobě jogurtů se během kvašení částečně rozkládá mléčná bílkovina a tím se pro dítě stává stravitelnější.

Jak casto davat jogurt

Podle Hany Málkové pro konzumaci jogurtů neexistuje žádné přesné doporučení, vždy záleží na celkovém celodenním jídelníčku a našich zvyklostech. Doporučuje ale zařazovat alespoň jeden zakysaný mléčný výrobek denně, a nemusí to být pouze jogurt. „Na menší svačinu stačí jogurt s čerstvým ovocem nebo pár oříšky.

Jaké jogurty při hubnutí

Pokud vybíráte při hubnutí bílé jogurty, můžete sáhnout po jogurtu od 0,1 procenta tuku až po výrobky s označením čtyři procenta tuku. Ovšem smetanovým jogurtům byste se měli vyhnout. Vybíráte-li z jogurtů ochucených (většinou ovocnou složkou), najdete v obchodech obrovskou nabídku jogurtů s nízkým podílem tuku.