Jak si vyrobit levandulový olej?

Jak vyrobit vonný olej z levandule

Květy levandule rozdrťte například v hmoždíři a nasypte do zavařovací sklenice. Přilijte olej (vhodný je olivový nebo mandlový) tak, aby byly všechny květy ponořené, ale ne úplně po okraj (nechte alespoň 2–3 cm místa). Přikryjte plátýnkem a nechte na slunném místě (například na okenním parapetu) louhovat 2 dny.
Archiv

Jak vyrobit levanduli

Pokud máte čerstvé květy ze zahrádky, použijte ty, ale postačí vám i sušené. Odvažte 100 g, přisypte do hrnce, přidejte 1 litr vody, 2 pokrájené bio citrony, ½ lžičky kyseliny citronové. Vařte cca 20 minut. Nechte zchladit, poté 2 dny louhovat v lednici, aby levandule pustila všechnu svou chuť i vůni.
Archiv

Jak udělat extrakt z levandule

Vanilkový lusk podélně překrojíme, ostrým nožem z něj seškrábneme dřeň a tuto dáme do lahvičky. Lusk nakrájíme na kousky a přidáme ke dřeni. Vanilku zalijeme vodkou, pořádně uzavřeme, protřepeme a dáme na tmavé místo louhovat. Jednou za pár dní lahvičkou zatřepeme.

Jak vyrobit éterický olej

Záludná otázka, esenciální olej prakticky nelze vyrobit. Je již hotový – přirozeně jej obsahují rostliny. Lze jej pouze extrahovat, tedy z rostliny vytáhnout.
Archiv

Jak vyluhovat levanduli

Do půl litru lihu vložíme hrst sušené nebo čerstvé levandule, necháme dva týdny vyluhovat. Tinkturu používáme jako uklidňující lék, který můžeme aplikovat na bolavá místa, aplikujeme ji také po intenzivních masážích. Vynikající je jako kloktadlo: lžíci tinktury přidáme do sklenky vody a kloktáme.

Co uvařit z levandule

Kromě oblíbeného levandulového čaje se jedná například o levandulovou limonádu, levandulový likér nebo také o levandulové víno. Čerstvá levandule se přitom dá i zamrazit v kostce ledu a lidé si někdy dokonce připravují speciální levandulový ocet.

Na co se používá levandulový olej

Báječně uvolňuje nejen pokožku, ale i svalové napětí, zlepšuje prokrvení pokožky. Olej z levandule se rovněž používá při léčbě popálenin, plísní a ekzémů. Vaši pleti dodá dostatečné množství výživných látek.

Jak vyrobit olej do koupele

Mandlový nebo jiný rostlinný olej nalijeme do žáruvzdorné misky a přidáme čerstvé či sušené bylinky. Olej zahříváme na mírném ohni ve vodní lázni alespoň 2 hodiny. Následně olej přefiltrujeme přes plátýnko a promícháme jej s éterickým olejem. Hotový koupelový olej přelijeme do čisté lahvičky.

Co se dá udělat z levandule

Kromě oblíbeného levandulového čaje se jedná například o levandulovou limonádu, levandulový likér nebo také o levandulové víno. Čerstvá levandule se přitom dá i zamrazit v kostce ledu a lidé si někdy dokonce připravují speciální levandulový ocet.

Jak zpracovat levandule

Levandule působí hojivě, uklidňuje, účinkuje proti revmatismu, nespavosti, plísním, křečím, zmírňuje bolest a podporuje trávení. Můžeme ji použít jako živou či suchou dekoraci v kyticích, věnečcích, ale také při přípravě jídel všude tam, kde používáme mátu, rozmarýn a tymián pro chuťovou příbuznost.

Jak se vyrábí olej

Výroba olejů

Tuky jako zásobní látky jsou obsaženy v semenech nebo plodech rostlin. Ty se po nasbírání lisují a tím se (velmi zjednodušeně) získává olej. Pokud jsou lisovány za studena, pak je tento olej kvalitní a používá se příkladně na konzumaci nebo jako terapeutický olej.

Jak oddělit vodu a olej

Jak lze bez doteku odčerpat olejovou vrstvu ze sklenice s vodou Pomocí naolejované zkumavky naplněné vodou. Olej má menší hustotu než voda, a proto plave na jejím povrchu a je vytlačován do zkumavky.

Jak spotřebovat levanduli

Využití levandule pro posílení zdraví je jednoduché. Sušenou levanduli nadrtíme. Nejčastěji se pije čaj, levandule se chuťově perfektně hodí k heřmánku. Z levandule si lze udělat mast, domácí sirup a třeba i bonbóny.

Jak využít květy levandule

Z levandule se dá udělat i výborný voňavý sirup, který má uklidňující účinky, pomáhá při nespavosti, bolestech hlavy nebo při problémech s trávením a zažíváním. Připravíte z něj osvěžující domácí limonádu, můžete ho používat na dochucení čaje i přípravu nejrůznějších letních koktejlů.

Jak uvařit čaj z levandule

Návod k přípravě levandulového čaje:nasypte 1 čajovou lžící do hrníčku (cca 200 ml)přelijte vroucí vodou (100ºC)nechejte 5-10 minut louhovat.můžete zcedit.

Co s květy levandule

Levandulové květy se používají do voňavých džemů a vyrábí se z nich levandulový ocet. Je možné vyrobit si k pečení i levandulový cukr! Několik sušených levandulových květů vložíme přibližně na týden do pískového cukru ve sklenici. Levandule cukru dodá jemnou sladkou vůni.

Jak vyrobit sprchový olej

Rozpis na 100 ml40 ml slunečnicového oleje.34 ml meruňkového oleje.20 ml základu na sprchový gel.5 ml lecithinu.1 ml EO dle vlastní volby.

Jak si vyrobit masážní olej

Uklidňující masážní olej: 1 díl slunečnicového oleje, 1 díl mandlového oleje, levandulový a meduňkový esenciální olej. Zahřívací masážní olej: 1 díl mandlového oleje, 1 díl meruňkového oleje, pomerančový a skořicový esenciální olej. Pro regeneraci svalů: olivový olej, levandulový, citrónový a mátový esenciální olej.

Jak vyrobit parfém z levandule

Do skleněné nádoby se širším hrdlem nasypeme čerstvé levandulové květy a zalijeme alkoholem (nejlépe lihem pro potravinářské účely). Květy necháme vyluhovat asi 14 dní na chladném a temném místě. Občas směsí protřepeme. Po 14 dnech extrakt přefiltrujeme přes filtrační papír a zbylé květy prolisujeme.

Jak vyrobit mast z levandule

Levandulová mast – hrst levandulových květů vsypeme do 1/2 litru olivového oleje a 2 hodiny zahříváme ve vodní lázni při teplotě kolem 40°C. Přes noc necháme, macerovat, pak přefiltrujeme přes plátno nebo gázu.

Jak vyrobit levandulový krém

Včelí vosk nastrouháme najemno a spolu s mandlovým, kokosových a olivovým olejem dáme do menšího hrnce do vodní lázně. Pozor, krém se nesmí vařit, jen je potřeba všechny suroviny rozehřát a důkladně promíchat. Poté hrnec odstavíme z plotny a vmícháme levandulový olej.

Jak udělat domácí olivový olej

Výrobní proces je tisíciletí v podstatě stejný. Olivy se rozemelou na pastu v mlýně a následně se z pasty vylisuje olivový olej, který se následně zbaví zbytků vody. Tento postup, včetně dobových nástrojů, můžete vidět v některém z řady muzeí věnovaných olivovému oleji.

Jak vyrobit olej z řepky

Proces lisování probíhá na šnekových lisech v jednom nebo několika lisovacích stupních. Pokud je proces lisování vícestupňový pak na prvním stupni probíhá lisování za nízkých teplot v rozmezí kolem 40 °C. Tímto šetrným způsobem se získává surový řepkový olej vysoké kvality obsahující veškeré cenné látky.

Jak dostat olej z vody

Olej lze také odstranit pomocí sorbentů.

Co se týče výběru vhodného druhu sorbentu, například s použitím sypkých sorbentů jsou spojena určitá omezení. Po aplikaci sypkého sorbentu na olejový film musí být nasycený sorbent z vodní hladiny opět odstraněn. To je často obtížné a úplné odstranění je téměř nemožné.

Jak poznat že jde voda do oleje

Přítomnost chladicí kapaliny v oleji lze odhalit také na měrce motorového oleje, na níž ulpívají kapičky antifreezu, viditelné po vytažení měrky. V závislosti na tom, kde těsnění praskne, může docházet rovněž k úniku chladicí kapaliny, případně oleje z motoru ven.