Jak si vyrobit sýr?

Jak ochutit domácí sýr

Pokud chceme sýr ochutit, můžeme do něj zamíchat jemně nakrájené chilli papričky, pepř, bylinky, ořechy nebo brusinky. Všechno, co máme rádi. Důkladně promícháme. Necháme odkapat přes plátýnko.

Jak doma vyrobit sýr bez syřidla

V hrnci rozpustíme lžíci másla, přisypeme odkapanou tvarohovou směs, sůl, jedlou sodu, případně koření a bylinky a zvolna zahříváme. Tvaroh se začne postupně tavit. Natavenou směs přendáme do libovolně nádoby, (formy), ve které bude sýr chladnout a tuhnout. Necháme v chladu do druhého dne uležet a podáváme.
ArchivPodobné

Jak vyrobit sýr z Kravskeho mleka

Postup: Kravské mléko zahřejeme na 27 stupňů a poté "naočkujeme" mezofilní kulturou Omega nebo klasickou zakysanou smetanou. Důkladně a pomalu promícháme a necháme 45 minut zrát v klidu (kultura se v mléce během této doby množí). Poté opět ohřejeme na 32 stupňů a přidáme siřidlo podle dávkování
ArchivPodobné

Co použít místo syřidla

Podle Lucie Čápové. Lucie na výrobu sýra nepoužívá syřidlo, ale po vzoru našich babiček obyčejný ocet. Tenhle recept na sýr se dá vyzkoušet třeba i v panelákové kuchyni. Můžeme použít běžně kupované pasterované kravské či kozí mléko.

Jaké mléko na výrobu sýrů

Sýr můžete vyrobit z mléka čerstvě nadojeného, ale také zakoupeného u farmáře či v běžné obchodní síti. Jedno je ale podstatné: musí jít o čerstvé plnotučné mléko, nikoli o mléko trvanlivé a odstředěné.

Jak vyrobit sýr z jogurtu

Postup přípravy

Jogurt smícháme se smetanou, bylinkami a ostatními ingrediencemi. Směs opatrně vlijeme do čistého plátýnka (příp. utěrky) a vložíme do cedníku nad misku, kde ji necháme po dobu 24 hodin odkapat od syrovátky. Hotový sýr konzumujeme ihned nebo uchováváme v ledničce.

Jak udělat z tvarohu sýr

Kozí tvaroh rozdrobíme, osolíme, okmínujeme celým kmínem, přidáme sladkou papriku a rukama promícháme. Přiklopíme rendlík pokličkou a necháme v pokojové teplotě zrát asi tři dny. Vznikne nám takový domácí měkký zrající sýr. Uleželý sýr má specifickou vůni, lehce se natírá a je výtečný s tmavým pečivem, příp.

Jak se dělá mozzarella

Mozzarella je sýr vyrobený z takzvaného točeného tvarohu. Aby se mléko srazilo, přidává se do něj iniciační kultura a syřidlo. Tvaroh se nakrájí na velmi malé kousky a nechá se usadit. Potom se vytáhne ze syrovátky a míchá se ve vařící vodě, dokud se z něho nevytvoří hladká a lesklá masa.

Jak vyrobit krémový sýr

Stačí jogurt samotný nebo smíchaný se smetanou vylít na plátýnko usazené v cedníku v misce, pak přiklopíme víčkem a necháme v lednici odpočívat 24 hodin. Za tu dobu z jogurtu vykape tekutina a vytvoří se krásný hustý krémový sýr. A s ním už pak můžeme kouzlit!

Jak se dělá tavený sýr

Postup přípravy receptuTvaroh dáme do misky, vidličkou rozmačkáme a osolíme.Přidáme lžičku sody, pořádně promícháme a necháme 10 minut odležet.V kastrůlku si rozpustíme 1 cm z kostky másla.Rozpuštěné máslo přidáme k tvarohu a opět řádně zamícháme.Necháme vychladit v misce a je hotovo.

Jak se dělá balkánský sýr

Postup přípravy:

Tvaroh vložíme do slaného nálevu, nejlépe do větší sklenice nebo jiné uzavíratelné nádoby a na 4-7 dní odložíme do chladničky. Po této době se sůl vpraví do tvarohu a ten chutí připomíná zmíněný balkánský sýr. Použít ho můžeme všude tam, kam běžně patří slaný balkánský sýr.

Co je to syřidlo

Syřidlo na sýr (nesprávně sýřidlo nebo siřidlo) nebo také srážedlo mléka je základní surovinou při výrobě sýrů při srážení mléka. Je to enzym, který sráží (zdrcne) mléčné bílkoviny (mléko), výsledkem čehož vzniká sýřenina a syrovátka.

Co to je sýr feta

Feta je tradiční řecký sýr s vyšším obsahem tuku, vyrobený z ovčího a kozího mléka v poměru 70 % a 30 %. Sýrové těsto zraje se nechá zrát ve slaném nálevu, díky čemuž získá svou charakteristickou chuť. Užijte si ho samotný s olivovým olejem a oreganem nebo ho vyzkoušejte v salátech, koláčích, omeletách.

Jak se vyrábí syřidlo

Z živých telat už se enzym nezískává

Získat chymosin z žaludků telat je práce složitá, proto je výsledný produkt poměrně drahý. Tele se porazí, macerací jeho žaludku a následnou extrakcí se získá izolát – tekutina s enzymy, která se biochemickou metodou zpracuje. Tím získáme syřidlo v tekutém či práškovém stavu.

Co je to sýr Halloumi

Halloumi je tradiční sýr původem z Kypru. Vyrábí se z kombinace mlék a do sýrového těsta se nepřidává kultura mléčného kysání. Svou výslednou konzistencí může připomínat mozzarellu. Je charakteristický svou polotvrdou konzistencí a mírně slanou chutí.

Co obsahuje balkánský sýr

Balkánský sýr Pilos je složen z mléka, soli (max. 4,5 %) a smetanové kultury. Z hlavních živin jsou nejvíce zastoupeny bílkoviny a jen malé množství sacharidů. Dodává do těla i další cenné látky, jako například vápník, fosfor, hořčík, sodík, draslík, či vitamíny A, D, E nebo B.

Jak dlouho solit sýr

Sýry nechejte odkapat do druhého dne při teplotě místnosti (20 – 22°C). Druhý den ráno vyjměte sýry z tvořítek a naložte do solné lázně na 10 – 20 minut (podle velikosti sýrů). Sýry uschovávejte při teplotě 8°C maximálně 3 dny.

Jak udělat Halloumi sýr

Stačí nakrájet blok sýra na silné kousky, aby se na grilu nerozpadly. Když sýr projíždíte nožem, ozve se skřípavý zvuk. Rozehřejte gril nebo grilovací pánev na středně vysokou teplotu a sýr na ni házejte asi tři minuty z každé strany, dokud se neobjeví krásné zlatavě hnědé skvrny. Sundejte z grilu a podávejte.

Jaký sýr na grilování

Důležité je vědět, že nejvhodnější na grilování jsou sýry typu hermelín, camembert, kozí sýr, oštěpek, eidam, blaťácké zlato nebo tvarůžky.

Jaký sýr je zdravý

Sáhněte po čerstvých nezrajících sýrech – např. Gervais, Lučina, Žervé. Zdraví nejvíce prospívají. Většinou obsahují pouze mléko, siřidlo, smetanu, nejsou přesolené a vápník z nich se v organismu ideálně vstřebá.

Jak udělat domácí zrající sýr

Kozí tvaroh rozdrobíme, osolíme, okmínujeme celým kmínem, přidáme sladkou papriku a rukama promícháme. Přiklopíme rendlík pokličkou a necháme v pokojové teplotě zrát asi tři dny. Vznikne nám takový domácí měkký zrající sýr. Uleželý sýr má specifickou vůni, lehce se natírá a je výtečný s tmavým pečivem, příp.

Jak grilovat sýr na pánvi

Sýr vyndejte z obalu, neobalujte, položte na pořádně rozpálenou pánev nebo elektrický gril (není třeba používat olej) a opékejte po obou stranách dozlatova. Do pěti minut je hotovo. Sýr krásně změkne a nerozteče se. Následně můžete servírovat.

Co je to Halloumi

Halloumi je tradiční sýr původem z Kypru. Vyrábí se z kombinace mlék a do sýrového těsta se nepřidává kultura mléčného kysání. Svou výslednou konzistencí může připomínat mozzarellu. Je charakteristický svou polotvrdou konzistencí a mírně slanou chutí.

Jak dlouho se dělá sýr na grilu

Grilování sýru samotného je, ze všech ostatních dobrot, asi to nejjednodušší. Gril pořádně rozpálíme a hermelíny na něj položíme. Grilujeme 5-10 minut na každé straně. Pokud grilujeme kratší dobu, tedy přibližně 5 minut na každé straně, sýr bude tužší a méně rozteklý.

Jak udělat sýr na grilu

Sýry grilujte na důkladně promaštěném grilu, ideálně v grilovacích vaničkách nebo v alobalu, abyste zabránili nechtěnému vytečení střídky. Sýry se nemusí marinovat, jen se před grilováním lehce potřou olejem a posypou oblíbenými bylinkami nebo kořením (paprika, pepř, kmín, kari, česnek…).