Jak si vyrobit vyvýšený záhon?

Jak vyrobit dřevěný vyvýšený záhon

Na daném místě vykopejte půdu do hloubky 30 – 60 cm. Dno vyvýšeného záhonu následně na tomto místě vystelte hustým králičím pletivem, které bude sloužit jako ochrana proti škůdcům. Přišroubujte palubky nebo dřevěná prkna k hranolům a usaďte je na vámi připravené místo.
Archiv

Co dát na dno vyvýšeného záhonu

1/ VRSTVA spodní DRENÁŽ

Spodní vrstva je složena ideálně z dřevěných větví a klád, které skládáme od nejtlustších po nejjemnějších – a to do spodní třetiny vyvýšeného záhonu. Do horního patra spodní třetiny můžete dále použít zbytky rostlin, posekanou trávu, listí.
Archiv

Jak vyrobit vyvýšený záhon na balkon

Pokud máte balkon nebo třeba malou terasu, můžete si udělat vyvýšený záhon. Na stavbu vyvýšeného záhonu stačí nepotřebná prkna, pilka, vrtačka a vložka na vodoizolaci. Důležité je, aby minimální šířka i výška zeminy byla 30 cm. K výšce připočítejte ještě minimálně 5 cm drenáže a vodoizolační vrstvu.
Archiv

Jaké dřevo na vyvýšený záhon

Takže volíme hlavně dřevo, jak vysušené, tak může být i čerstvé. A to hlavně klády, pařezy, kůly, silné větve, zbytky ostříhaných stromů a suché dřevěné zbytky všeho druhu. Pak přidáváme menší a menší větvičky. Mohou být i se suchým jehličím či listím.

Jakou fólii do vyvýšeného záhonu

Pro ochranu vyvýšeného záhonu a půdy před přemokřením, vlhkem a hnilobou je vhodné vyložit vnitřek záhonu ochrannou fólií. Za tím účelem můžete použít například jezírkovou nebo nopovou fólii, kterou seříznete pomocí odlamovacího nože. U záhonu ze dřeva můžete fólii k vnitřním stěnám upevnit sponkovačkou.

Jak dlouho vydrží vyvýšený záhon

Vyvýšené záhony WoodBlocX vydrží minimálně 15 let bez pravidelné údržby.

Kdy založit vyvýšený záhon

Vyvýšený záhon je nejlepší postavit na podzim nebo na jaře, protože tehdy se hromadí nejvíce zahradního odpadu. Zvyšování vyvýšeného záhonu na podzim má také tu výhodu, že se může přes zimu usadit. Zvyšování záhonu na podzim je vhodné pro pěstování zeleniny. Rozhodněte se, co chcete do vyvýšeného záhonu zasadit.

Jakou fólií do vyvýšeného záhonu

Pro ochranu vyvýšeného záhonu a půdy před přemokřením, vlhkem a hnilobou je vhodné vyložit vnitřek záhonu ochrannou fólií. Za tím účelem můžete použít například jezírkovou nebo nopovou fólii, kterou seříznete pomocí odlamovacího nože. U záhonu ze dřeva můžete fólii k vnitřním stěnám upevnit sponkovačkou.

Jakou hlínu do vyvýšeného záhonu

Použijte k tomuto účelu nejlépe speciální substrát pro vyvýšené záhony, substrát s humusem nebo hotovou kompostovanou zeminu. Příliš levný substrát může hrudkovatět a poškodit kořeny rostlin. Horní vrstva může být vysoká přibližně 30 cm.

Jak vrstvit vyvýšený záhon

Zakládání vyvýšeného záhonu

Půda by měla být dobře propustná, aby se naspodu nedržela voda. Záhon pak plníme tak, že nejhrubší materiál pokládáme na dno a na něj vrstvíme čím dál jemnější rostlinné zbytky. Každá vrstva by měla být vysoká asi 25 až 30 centimetrů. Základ záhonu tvoří hrubé větve a větvičky.

Čím natřít dřevo na vyvýšený záhon

Mezi nátěry, které jsou po uschnutí nezávadné pro člověka a rostliny a jsou vhodné pro nátěry vyvýšených dřevěných záhonů patří přírodní surové oleje na dřevo (nejvhodnější je tungový olej), dřevní tér (borovicový dehet), TUNG Tér, TOP Tér a také Osmo selské barvy.

Jakou drenáž do vyvýšených záhonu

Popis produktu. Natura drenáž pro vyvýšené záhony je speciálně navržená jako spodní vrstva vyvýšeného záhonu. Bez této spodní vrstvy by se v záhonu nastartoval nežádoucí proces hnití a záhon by zapáchal. Je vyrobena z přírodního dřeva, které je pouze mechanicky naštěpkováno na drobné kousky.