Jak skladovat věci v mrazáku?

Jak ukladat věci do mrazáku

Ukládání zmražených potravin má své zásady, a vnitřní uspořádání mrazniček je jim přizpůsobené.Spodní část je vhodná pro uskladnění ovoce a zeleniny, chleba a pečiva.Prostřední část má ideální teplotu – chlad – pro uložení masa a ryb.Horní část je určena pro tvorbu ledu, uchování zmrzlin a podobných produktů
ArchivPodobné

Jak dlouho vydrží věci v mrazáku

Pravda, některé druhy masa vydrží v mrazáku opravdu dlouho. Nicméně 10 měsíců je nejzazší hranice, kterou byste neměli překračovat. Daná potravina nemusí být vyloženě zdravotně závadná, ale nebude to žádné terno. Čím déle zůstává potravina v mrazáku, tím více ztrácí živiny a vitamíny.
Archiv

Jak skladovat maso v mrazáku

Jak maso správně zamrazit

Maso je obecně vhodné zamrazit v případě, že je nepoužijete do dvou dnů. Maso před mrazením vždy důkladně omyjte, osušte a dejte do nového, absolutně suchého sáčku; z toho velmi pečlivě vytlačte veškerý vzduch. Ten totiž maso vysušuje.
Archiv

Jak dlouho může být vývar v mrazáku

Příprava kostek vývaru

Můžete ho uvařit ve větším množství a zamrazit na později. V mrazáku pak vydrží až půl roku. Jakmile vývar zchladne, odstraňte z povrchu všechen ztuhlý tuk, povařte vývar, až zredukuje a zkoncentruje se, a nechte ho opět vychladnout.

Jak srovnat věci v lednici

Maso a ryby skladujte ve spodní přihrádce (nad zeleninovým boxem), kde je opět vyšší vlhkost. Směrem vzhůru ukládejte šunku, sýry, jogurty a úplně nahoru pak mléčné výrobky a některé druhy ovoce: například meloun, banány, mango nebo lilek. Právě maso a mléčné výrobky by od sebe měly být co nejdále.

Co nesmí do mrazáku

Do mrazáku nepatří ani potraviny s vysokým obsahem vody a soli. Kromě zeleniny jako je například okurek, nedávejte do mrazáku ani šunku a další uzeniny. Mrazit byste neměli ani přílohy jako jsou rýže, kaše či vařené brambory. Celkově se ale mražení rozhodně bát nemusíte.

Jak skladovat vývar v mrazáku

Stačí si v pořádně velkém hrnci uvařit vývar, dobře ho ochutit a zamrazit po menších částech. "Při přípravě jídla pak můžeme takovou krabičku vyndat a případně ještě dochutit," popisuje Paulus. Drůbež nebo ryby podle něj není potřeba vařit tak dlouho. "Bílé maso a kosti jsou jemné a vyvaří se poměrně rychle.

Jak dlouho mohou být houby v mrazáku

A jednou rozmrazené houby podruhé už určitě nezamrazujte. Obecně platí, že byste zamrazené houby měli spotřebovat maximálně do 12 měsíců.

Jak skladovat vepřové maso

Čerstvé maso, které nechcete po nákupu hned zpracovat, můžete uchovat 2-3 dny v chladničce bez mražení při teplotě pohybující se mezi 0 – 3 °C. Při této teplotě zůstává vlhké a zachovává si svoji kvalitu.

Jak uchovat domácí vývar

Ideální krátkodobé skladování (v řádu několika dnů) je ve skle v lednici. Pro uchování na delší dobu se v případě čiré tekutiny hodí zamrazení. Pokud do vývaru vrátíte maso a zeleninu nakrájenou nadrobno, je nejlepší ho ještě horký nalít do sklenic a zavařit. TIP: Domácí vývar můžete zamrazit i v tvořítkách na led.

Co by nemělo chybět v lednici

Naprostý základ v lednici je máslo, mléko a vejce. Kromě nich se hodí i parmazán, který využijete nejen v italské kuchyni, a zakysaná smetana, která se hodí do teplé i studené kuchyně.

Kam uložit maso v lednici

Má vaše lednice přihrádku s nulovou zónou Dejte maso odpočívat tam. Pokud ne, nejlépe mu bude na polici těsně nad spodními šuplíky. Tam je totiž teplota nejnižší.

Co nepatří do mrazáku

Do mrazáku nepatří ani potraviny s vysokým obsahem vody a soli. Kromě zeleniny jako je například okurek, nedávejte do mrazáku ani šunku a další uzeniny. Mrazit byste neměli ani přílohy jako jsou rýže, kaše či vařené brambory. Celkově se ale mražení rozhodně bát nemusíte.

Proč Nemrazit brambory

Brambory

Dobrým nápadem není ani zmrazování syrových brambor. Po rozmrazení ztrácejí konzistenci a stávají se kašovitými. Kromě toho se změní jejich chuť, jsou nasládlé. Zpracované pokrmy, jakými jsou bramborové krokety nebo hranolky, lze naopak bez problémů zmrazit.

Jak se redukuje vývar

Když vezmete litr vývaru a zredukujete ho jeden decilitr, dostanete čisté glace. Redukovat můžete klidně na silný plamen, proces by měl být během hodinky hotový. V žádné fázi přípravy i redukování je třeba vývar nesolit, protože po redukci by byl příliš slaný. Na sůl je třeba myslet až na konci.

Proč se nesmí dávat houby do mrazáku

Houby dobře očistěte a buď zpracujte jako jídlo k okamžité konzumaci, nebo připravte na sušení či zmrazení. Důvod, proč by houby neměly mířit rovnou do mrazáku, je jasný. Houby totiž obsahují enzymy, biologické vysokomolekulární látky, které houbu rozkládají.

Jak upravit houby do mrazáku

"Stačí trocha vroucí vody na dno kastrolku a pokrájené houby v ní zhruba 5 minut podusit, jako když připravujete smaženici," vysvětluje Baier. Pak už se podle něj nemusíte bát, že by zmražené houby obsahovaly nějaké škodliviny. Podle Baiera je tato jednoduchá tepelná úprava před zamražením navíc i velice praktická.

Jak dlouho může být vepřové maso v mrazáku

V letním období ho zpracujte nejpozději do dvou dnů, v zimě pak do čtyř. To samé platí pro vepřové. V mrazničce pak telecí a hovězí maso vydrží až rok, vepřové zhruba osm měsíců.

Jak naložit maso aby vydrželo

Maso naložené do oleje, bylin a česneku vydrží čerstvé i déle než 7 dní. Česnek výrazně prodlužuje trvanlivost masa. Maso naložené na uzení je nutné pořádně nasolit, naolejovat a nechat v lednici „zrát“ klidně i 2 týdny.

Kdy dát sůl do vývaru

Půl hodiny před koncem vaření masa přidejte do vývaru očištěnou kořenovou zeleninu a zelené bylinky. Taky byste měli polévku v této fázi finálně nebo téměř finálně dosolit, a to zarovnanou lžičkou soli na jeden plánovaný litr polévky.

Co mít doma v lednici

Luštěniny. Skvělým základem domácích zásob trvanlivých potravin jsou luštěniny, jako je například čočka, hrách, cizrna, fazole či sójové boby.Ořechy a semínka.Ovoce a zelenina.Rýže, těstoviny a všelijaké zrníOřechová másla.Koření a sušené bylinky.Bílkoviny.Vejce.

Co mít v mrazáku

V mrazničce bychom měli mít stále k dispozici:maso – kuřecí, vepřové, hovězíryby – celé nebo naporcovanézeleninu – nakrájenou nebo nastrouhanou.prolisovaný česnek.nakrájenou cibuli.bylinky – nasekanou pažitku, bazalku, petrželku.ovoce – švestky, meruňky, jahody a další drobné ovoce.

Jak dlouho vydrží zmražené maso v lednici

V letním období ho zpracujte nejpozději do dvou dnů, v zimě pak do čtyř. To samé platí pro vepřové. V mrazničce pak telecí a hovězí maso vydrží až rok, vepřové zhruba osm měsíců.

Jak dlouho může být maso v lednici

Obvykle vydrží maso v chladničce zhruba 2 – 4 dny (záleží na typu masa). Mražené maso uchovávejte v mrazáku při teplotě min. -18°C. Předtím, než maso zamrazíte, je třeba ho důkladně zabalit.

Co se stane s plechovkou v mrazáku

Pozor na explozi

Vysloveně nebezpečné je dát do mrazničky například plechovky. Plechovka totiž může prasknout nebo doslova explodovat. Totéž platí i o nápojích, které obsahují CO2. I ty mohou v mrazáku vybuchnout a napáchat tak pořádnou paseku.