Jak spočítat štěrk pod dlažbu?

Jak srovnat štěrk pod dlažbu

Na výběr máte dva způsoby – kladecí vrstvu můžete srovnat pomocí trubek, které si na vyrovnanou plochu položíte – štěrk takto srovnáte do roviny, respektive s malým spádem tak, aby voda odtékala na trávník a mimo dům. Další možností je rozprostřít si do plochy terčce v podobně jednotlivých kusů dlažby.

Co dát pod dlažbu

Pro zhotovení podloží pod zámkovou dlažbu se používá drcený lomový kámen (tedy štěrk) různých frakcí, nejčastěji 0/64, 32/64, 16/32, 8/16, 4/8 a 2/5 mm. Hrubší frakce štěrku se používají pro vytvoření podkladní vrstvy a jemnější frakce pro vytvoření kladecí vrstvy, do které se zámková dlažba pokládá.
Archiv

Jakou frakci štěrku pod zámkovou dlažbu

Na její položení se používá štěrkodrť – drcené kamenivo s plynulou čárou zrnitosti frakce 0–32 mm nebo 0–63 mm. Zcela zásadní je právě ta plynulá čára zrnitosti (začíná od nuly), která zajistí řádné zhutnění.
ArchivPodobné

Jak hluboko kopat pod zámkovou dlažbu

Vyznačte si průběh chodníku. Po celé trase vykopejte zeminu až do hloubky cca 30 cm. Potom vše vyplňte cca 20 cm silnou vrstvou kamenné drtě (0/40) a rovnoměrně zhutněte vibrační deskou. K ohraničení cesty jsou vhodné trávníkové kamené obrubníky nebo dlažební kostky.
Archiv

Jak položit dlažbu do štěrku

Aby byla dlažba na štěrku stabilní, musí být uložena do pečlivě připraveného a dobře zhutněného podloží. V prvním kroku proto vykopejte zeminu do hloubky cca 20 cm. Do vykopaného prostoru doporučujeme položit pevnou geotextilii, na kterou následně nasypte hrubý štěrk. Vrstva štěrku by měly být vysoká cca 15 cm.

Co dát pod venkovní dlažbu

Za podkladní vrstvu nám poslouží betonová deska. Vyžadujeme-li mimořádnou pevnost dlážděné plochy, můžeme dlažbu položit na podkladní betonovou desku nebo do suchého betonu. Nesmíme zapomenout vytvořit správný sklon plochy, protože podkladní vrstvy v tomto případě povrchovou vodu nemohou odvádět.

Jak vypočítat množství štěrku

Rozměry plochy: délka 13 m, šířka 1 m, výška zásypu 15 cm, kamenné drtě o frakci (velikosti) 12 mm. Nejprve spočítáme objem této plochy – 13 m × 1 m × 0,15 m = 1,95 m3. Následně objem vynásobíme váhou 1 m3 vybrané frakce. V našem případě má kamenná drť s frakcí 12 mm váhu 1,6 t na 1 m3.

Jaký beton pod dlažbu

Použijeme suchý beton. V případě vysokých nároků bude nutné podklad odkopat až do nezámrzné hloubky (to může být 60 až 80 cm).

Jak Udusat dlažbu

Jakmile položíte hrubou vrstvu, hned po ní následuje jemný podklad o výšce 10 – 15 cm. U tohoto podkladu by měla být hrubost 4 – 8 mm. I ten musíte vibrační deskou řádně „udusat“. Pro obyčejnou zahradní cestičku nebo chodníček vedoucí od branky ke vchodu do domu stačí pouze jedna jemná vrstva.

Jak spárovat venkovní dlažbu

Spárování dlažby se provádí spárovacími tmely pro široké spáry. Spárování je možné až po vytvrzení lepicího tmelu. Spáry mezi dlaždicemi mají být stejnoměrné, musí být suché nebo mírně vlhké a musí z nich být odstraněny zbytky lepícího tmelu a jiné nečistoty (viz pokládka dlažby). Podle návodu výrobce.

Jak polozit venkovni dlaždice

Podklad bude stabilní, pevný a pokládka dlaždic bezproblémová. Spodní vrstvu by měl tvořit štěrk frakce 32–63 (makadam), a to ve výšce kolem 20 cm (v závislosti na hloubce výkopu). Následuje 10cm vrstva štěrku 16–32 a nakonec finální vrstva jemného štěrku frakce 4–8. Stačí, když bude mít jen kolem 2 cm.

Jaký štěrk na příjezdovou cestu

Již nyní vám můžete prozradit, že nejpevnějším materiálem právě pro příjezdové cesty je frakce 32/125 a frakce 16/32.

Jaký štěrk použít na drenáž

Drenážní štěrk je univerzální hrubý štěrk. Jeho hrubá zrnitost usnadňuje odtok dešťové vody a brání zaplavování chodníků. Na chodnících se netvoří tolik kaluží, což prodlužuje jejich životnost. Tento drenážní štěrk je vhodný i jako příměs při betonování, k vysypávání základů a lze jej použít i k zasypávání.

Jak na venkovní dlažbu

Ve zhutněném stavu musí mít výšku 25-35 cm, na její položení se používá kamenná drť s hrubostí 16–32 mm. Pro dokonalé zhutnění vrstvy potřebujete vibrační desku. Jakmile položíte hrubou vrstvu, hned po ní následuje jemný podklad o výšce 10–15 cm. U tohoto podkladu by měla být hrubost 4–8 mm.

Čím spárovat venkovní keramickou dlažbu

Pro spárovaní betonových plošných dlažeb pokládaných na betonový podklad do stavebního lepidla lze využít spárovacích hmot na cementové bázi. Doporučujeme využít materiálů od renomovaných výrobců jako jsou Murexin, Mapei, Sika atp., které jsou mrazuvzdorné, flexibilní a jsou zde dostupné i barevné varianty.

Kdy spárovat dlažbu

Jestliže jsou obklady i dlažba nalepené, počkejte minimálně 24 hodin, než začnete spárovat.

Jak udělat štěrkovou cestu

Pokud je půda bažinatá, vyplatí se nejprve položit cca 10 cm suti, pak položit geotextilii a na ni nasypat zbytek štěrku. Geotextilie zabrání smíchání podkladu se sutí. Vrstvu suti je opět nutné zhutnit. Nakonec přijde vrstva ostrohranného štěrku, který se nám líbí a který bude tvořit vrchní pohledovou vrstvu cesty.

Jakou dlažbu na příjezdovou cestu

Kdyby se dělala anketa, jaký materiál se nejčastěji používá na příjezdovou cestu k rodinným domům, určitě by vyhrála zámková dlažba. Velmi oblíbený porevoluční materiál na zpevňování povrchů všeho druhu, zejména veřejných chodníků.

Jaký štěrk pod dlažbu

Skladba pod zámkovou dlažbu a její provedení závisí především na stávajícím podloží a na budoucím účelu. Obecně je doporučeno pro pěšinky volit podklad o celkové výšce 25-30 cm, pro příjezdové cesty a stání aut 35-40 cm. V obou případech je třeba použít šterkodrť s frakcí 0-32, případně 0-63 mm.

Jak správně provést drenáž

Drenážní potrubí se ukládá do výkopu a zasypává štěrkem

Trubky se ukládají do země, a to do hloubky alespoň 70 cm. Vždy by však měly být nad spodní úrovní základového pásu, aby mohly odvést veškerou přebytečnou vodu. Do připraveného výkopu se nejprve umístí nopová folie, která podpoří odvětrávání základové desky.

Co se dává pod venkovni dlažbu

Skladba pod zámkovou dlažbu a její provedení závisí především na stávajícím podloží a na budoucím účelu. Obecně je doporučeno pro pěšinky volit podklad o celkové výšce 25-30 cm, pro příjezdové cesty a stání aut 35-40 cm. V obou případech je třeba použít šterkodrť s frakcí 0-32, případně 0-63 mm.

Jakou šířku spáry

Hloubka spár je jasně daná tloušťkou použitého obkladového materiálu. Šířku spár byste měli přizpůsobit velikost dlaždic i obkládané plochy. Pokud obkládáte koupelnu a nechcete použít malou mozaiku, bude se šířka spáry pohybovat mezi 2-5mm. Velké dlaždice pak mohou mít mezi sebou spáry i 10 mm široké.

Jak dlouho nechat zaschnout dlažbu

Na očištěný podklad se nanese důkladně promíchaný neředěný speciální nátěr. Nátěr musí být v tak tenké vrstvě, aby se nevytvářely kaluže. Po uschnutí musí být povrch odolný proti poškrábání (doba schnutí od 2 do 6 hodin). Po úplném zaschnutí penetrace lze lepit obklad.

Čím Vyspárovat dlažbu

Co se týče materiálového složení spárovacích hmot, na klasické, ne nijak namáhavě zatěžované plochy, lze použít běžné cementové tmely. Do kuchyní, koupelen, bazénů a jinak exponovaně namáhaných místností, volte raději epoxidové tmely, které jsou odolnější a v daných podmínkách trvanlivější.

Jak zpevnit štěrk

S řešením – štěrkovými rohožemi Nidagravel – přichází společnost Floravil. Nejednoho dokáže chůze na nezpevněné štěrkové ploše potrápit. Podpatky se zabořují, po autě zůstávají na cestě vyjeté koleje. Alternativu pevného a stabilního povrchu nabízejí štěrkové rohože Nidagravel®.