Co udělat z pomeranče
Využití v kuchyni
Oblíbený jsou pomerančové džusy, limonády, míchané nápoje i likéry. V kuchyni používáme pomerančovou kůru na provonění pokrmu a čerstvý do moučníků, krémů, džemů, salátů, cukroví, ke kachně – kachna na pomerančích, huse a jiné drůbeži, k jehněčímu, mořským plodům i rybám.
Kde rostou pomeranče
Pochází pravděpodobně ze subtropických hraničních oblastí Číny a Vietnamu, nikde neroste jako planá rostlina. V 15. století byl do Evropy dovezen portugalskými obchodníky a záhy po objevení Ameriky i tam. Nyní je rozšířen do všech subtropických oblastí, v tropech se mu pro přílišnou vlhkost nedaří.
Co že starych pomerančů
Můžete jej příčně rozříznout a vymačkat z něj čestvou šťávu na mačkači na citron. Možná vás překvapí jak moc jí v něm bude (že je oschlá kůra neznemená, že je seschlý i vnitřek ovoce). Další využití je např. nakrájet ho (samozřejmě po pečlivém omytí slupky) do svařáku, svařeného vína.
Odkud se dováží pomeranče
tun pomerančové šťávy v hodnotě zhruba 1,8 mld. dolarů. Kolem 90 % džusu se dováží z Brazílie, menší množství z Mexika, USA a Jižní Afriky. Nejvíce čerstvých pomerančů se sní v Číně (přes 6,5 mil.
Co se slupkami od pomerančů
sušená pomerančová slupka je ideální přísadou sypaných čajů, strouhaná kůra vytvoří drť, která je výborná na ovonění pečených dezertů, dortových krémů a polev, dá se jí ochutit i ovocný salát či koktejl, kandovaná pomerančová kůra je skvělá v mrkvovém dortu, namočená v čokoládě nebo i jen tak samotná.
Jak umýt pomeranče
Výbornou volbou pro likvidaci škodlivých látek je ocet.
Buď si ho přímo smíchejte s vodou, kdy vám postačí jen jeho minimum, nebo lehce postříkejte plod a poté kompletně omyjte vodou.
Kdy dozrává pomeranč
Velký počet různých odrůd umožňuje sklízet pomeranče průběžně od října klidně až do června. Všechno jde rychle, aby se k nám dostaly pomeranče co nejčerstvější. A protože se sklízejí ručně, byly vyšlechtěny stromy nízkého vzrůstu.
Kdy rostou pomeranče
Plody začínají postupně zrát v prosinci kolem Mikuláše až do ledna. Nejlepší je pak se stromem zatřást a co spadne, je zralé.
Co s přebytkem pomerančů
Z pomerančové šťávy chystáme osvěžující zmrzlinu, krémy a polevy. Kromě čerstvé šťávy používáme na jejich přípravu i 100% džusy. Pomeranči zdobíme moučníky, řezy a dorty. Kromě čerstvého ovoce a šťáv využijeme i kandovanou kůru, která je vhodná na zdobení a dochucování.
Jak rychle usušit pomeranč
Postup sušení citronů a pomerančů
Sušíme v troubě při co nejnižší teplotě (50 oC). Během sušení kolečka několikrát otočíme. Pokud má trouba ventilátor pro běh horkého vzduchu, využijeme tuto funkci a tak sušení urychlíme. Využít můžeme i sušičky ovoce či jiné zdroje tepla.
Jak dlouho zraje pomeranč
Plodem je kulovité hesperidium, což je bobule měřící až 10 cm, která zraje po devíti měsících. Vnější vrstva bobule je oranžová nebo žlutá s aromatickými žlázkami. Endokarp je složen z 10 nebo 14 oddílů z klínovitých, blanitých váčků se sladkou dužinou. Podle odrůdy může být dužina žlutá, oranžová až krvavě červená.
Kdy plodí pomeranče
jsou množeny řízkováním nebo roubováním, začínají kvést a plodit již ve druhém roce. Od kvetení až do uzrání plodů je u nejranější – mandarinka Unschiu 5 – 6 měsíců, rané pomeranče dozrávají za 6 – 7 měsíců, citrony za 7 – 8 měsíců, pozdní odrůdy až za 11- 14 měsíců.
Jak správně sušit pomerančovou kůru
Zrychlenou variantou je, že kůru rozložíte na plech vyložený pečicím papírem a budete ji sušiti v troubě při teplotě 100 °C přibližně půl hodiny.
Proč mýt ovoce a zeleninu
Tento povrch na sobě zachytává prach, hmyz, výkaly ptáků a další nečistoty. Povrch zeleniny je také znečištěn různými částicemi z půdy. Feel Eco na nádobí je pro omývání ovoce a zeleniny vhodný právě proto, že pomáhá aktivně odstraňovat všechny nečistoty z povrchu a pomáhá smýt ve vodě nerozpustnou vrstvu vosků.
Jak zbavit pomerančovou kůru chemie
Jak prokázaly laboratorní zkoušky, jednoduchý a levný způsob jak zbavit kůru citrusových plodů zbytků chemie, neexistuje. I přesto, že nedojde k výraznému snížení obsahu jedovatých látek, mají v jednom odborníci jasno: ovoce je vhodné před konzumací vždy důkladně omýt.
Jak zalévat pomerančovník
Zálivku provádíme podle potřeby vždy odstátou a měkkou vodou. Nevhodná je voda obsahující chlór. Celý kořenový bal musí být dobře provlhčený. Nesnáší však dlouhodobé přemokření.
Jak dlouho roste pomeranč
Doba od kvetení až do uzrání plodů je poměrně dlouhá – půl roku až rok, podle druhu a odrůdy citrusu.
Jak se jí pomeranč
Základní úprava: Nakrojte kůru z obou stran, abyste ji pak mohli na měsíčky oloupat. Nevyhazujte ji, ale usušte. Pomeranč ale můžete jíst i s kůrou.
Jak udělat domácí pomerančový sirup
Oloupané pomeranče nakrájíme na malé kousky, dáme je do hrnce a zalijeme vodou. Přidáme med, citronovou šťávu, koření a přivedeme směs k varu. Vaříme cca 15 minut, poté obsah přecedíme přes jemné sítko a nalijeme do sklenic. Ty zavíčkujeme a necháme sirup vychladnout.
Jak sušit celý pomeranč
Postup sušení citronů a pomerančů
Sušíme v troubě při co nejnižší teplotě (50 oC). Během sušení kolečka několikrát otočíme. Pokud má trouba ventilátor pro běh horkého vzduchu, využijeme tuto funkci a tak sušení urychlíme. Využít můžeme i sušičky ovoce či jiné zdroje tepla.
Kdy dozrávají pomeranče ve Španělsku
V jihošpanělské Andalusii se na jejich šlechtění zaměřují už po staletí Fernando a Joaquin mě překvapí hned první informací – pomeranče prý sklízejí od začátku podzimu do léta.
Jak nejlépe usušit pomeranč
Citrusy nakrájíme na plátky silné přibližně 4 milimetry. Nakrájená kolečka rozprostřeme do jedné vrstvy na pečicí papír, který jsme položili na plech. Sušíme v troubě při co nejnižší teplotě (50 oC). Během sušení kolečka několikrát otočíme.
Jak dlouho schne pomeranč
Osušené plátky pomerančů poskládáme na pečící papír (v jedné vrstvě) a vložíme je do vyhřáté trouby. Sušíme je v troubě cca 8 – 10 hodin.
Jak umýt jablko
Namočte do slané vody
Jedním z nejlepších způsobů, jak umýt ovoce a zeleninu, abyste se vyhnuli hmyzu a pesticidům, je namočit je do slané vody. Doporučujeme použít himálajskou nebo mořskou sůl a namočit plodiny na nejméně 20 minut a poté je opláchnout pod tekoucí vodou. Pak budou čisté a připravené ke konzumaci!
Jak zbavit ovoce a zeleninu pesticidů
Ocet poměrně účinně odstraňuje rezidua pesticidů i ze slupek ovoce a zeleniny. Navíc pomáhá odstranit škodlivé bakterie. Roztok octa s vodou v poměru 1:10 se dá použít na veškeré druhy, které mají tvrdou slupku a vydrží dvacet minut pod vodou, aniž by došlo k mechanickému poškození nebo octové pachuti.