Jak správně šplhat na laně
Šplhání po laně není dobré jen na efektivní posílení vrchní části těla, ale také na zlepšení koordinaci a obratnosti. Uchopte lano, jednu ruku nad sebou, jednu pod sebou. Vytáhněte se maximálně na nahoru ohnutím rukou v loktech, kdy zadní ruka přeskočí vysoko před přední. Opakujte tento postup až na vrchol lana.
Archiv
Jak trénovat šplh
K speciálnímu tréninku síly jsou nejvhodnější různé přítahové cviky na laně, kruzích nebo hrazdě, případně speciální cviky v posilovně s použitím kladek. K speciálním prostředkům pochopitelně patří také různá podoba šplhu.
Jak udělat Prusík
Chceme-li prusíkovat po laně, potřebujeme dvě smyčky z pevné šňůry. Ta nesmí být příliš silná, jinak by prusík nedržel, ani příliš tenká, aby se nepřetrhla. Pro běžné lano je vhodný průměr 5mm. Každou smyčku nejprve navážeme na lano liščí smyčkou, prusík vznikne přidáním ještě jednoho závitu (Obr.
Jak se leze po laně
Je-li fixní lano ukotveno ke skále někde nahoře nad lezcem, a také i dole pod lezcem, tak v případě prasknutí či nějaké jiné destrukce horního ukotvení, lezec padá dolů až pod dolní kotvení, a jeho pád pak zachytí prusík připevněný na lano. Ten ale bude namáhán právě opačným směrem, než byl při postupu vzhůru.
Jak na slaňování
Při slaňování se využívá tření, kdy kolem předmětu na slaňování (slaňovací brzda) je obtočeno lano. Prakticky to znamená, že slaňovat se dá na jakémkoliv pevném předmětu, který je podobný lanu a může se omotat okolo slaňovací brzdy, pomocí které se bude slaňovat.
Co je to Štand
Ve slangu se jistící stanoviště nazývá „štand”, toto pojmenování pochází z německého Standplatz. Na jistícím stanovišti můžeme jistit dvěma způsoby, a to buď přímo, anebo nepřímo. Přímé jištění znamená, že jistící pomůcka je pomocí karabiny s pojistkou zámku připevněna přímo k pevným částem jistícího stanoviště.
Jak jistit že Štandu
Odsednutý druholezec si vlastně sám zablokuje lano. Jistič tak na štandu nemusí permanentně držet neaktivní část lana v ruce, stačí když je dobírá nahoru ve fázích, kdy druholezec postupuje vzhůru. Jistič to ocení zvláště v zimě se zkřehlými prsty u rukou.
Jak pouzivat Slanovaci osmu
Před slaňováním si karabinu připneme ke jistícímu oku na sedáku; 2. skrz velké oko osmy provlékneme ohyb lana a obchvátíme jím malé oko osmy; 3. osmu odepneme z karabiny, osma drží navlečená na laně; 4. karabinu na jistícím oku sedáku připneme na malé oko osmy.
Jak správně udělat Stand
Jistící stanoviště ("štand") je mnohdy žádoucí mít ukotvené na dvou nebo i více jistících bodech. Jednotlivé jistící body se vzájemně propojí smyčkou, proto název propojovací smyčka. Do propojovací smyčky se cvaká jistící pomůcka.
Co je to top rope
Pro lezení s horním jištěním se často používá i anglického názvu „toprope. “ Lano (rope) je provlečené vrchem (topem) cesty. Lano je tedy vedeno seshora dolů k lezci. Jistící stojí na zemi a jistí (dobírá) lezce, který při případném pádu jen sedne do lana.
Jak správně slaňovat
Slaňovat pomalu. Třením mezi lanem a slaňovací pomůckou vzniká teplo, a to nesvědčí lanu. Po skončení slanění je třeba zahřátou slaňovací pomůcku co nejrychleji sundat z lana. Alespoň jednou rukou (nejlépe svou zručnou – praváci pravačkou, leváci levačkou) držet lano pod slaňovací pomůckou.
Jak se jistit na stěně
Jisticí pomůcka a technika jištění se přitom dají přirovnat k židli se třemi nohami. Ani jedna ze tří nohou nesmí být podražena, jinak židle, resp. lezec spadne na zem. Aby mohla být garantována kontrola nad průběhem lana, musí být brzdné lano vedeno napnuté mezi jistítkem a brzdící rukou.
Co potřebuju na lezení na stěně
Na umělou lezeckou stěnu budete potřebovat:sedací úvazek,lezečky (lezecké boty),karabinu,jistítko,pytlík na magnézium,magnézium,lano.
Jak začít s lezením
S lezením je dobré se seznámit nejprve na umělé stěně, postupně přejít na cvičné skalky, až pak se případně pustit do vícedélkových cest na skalách nebo ve velkých horách, případně do lezení v ledu nebo mixových cest. Právě postupný vývoj vašich dovedností a jejich zafixování je tou správnou posloupností.
Co si Oblect na bouldering
Bouldering. Pokud plánujete začít boulderingem, stačí vám kromě oblečení a lezeček jen pytlík s magnéziem, na ven přibalte ještě bouldermatku a jste vysmátí. Jen nezapomeňte, že magnézium můžete venku používat pouze tam, kde je to povoleno.
Co si vzít na bouldering
Stačí vám jen lezecké boty. Bouldering je lezení, ke kterému nepotřebujete lano a stačí vám jen lezecké boty a magnesium. Pohybujete se totiž jen pár metrů nad zemí a pod vámi jsou měkké matrace, na které po zdolání cesty seskočíte. Zeptali jsme se instruktorů boulderingu i horolezců, jak s tímto druhem lezení začít.
Jak lépe lézt
Pokud lezec trpí plochou nohou, má příliš malou lezečku nebo našlapuje na stupy špatně, mozek vyhodnotí nohu jako špatnou oporu. Dobrou oporu je možné vytvořit, pokud pořádně zatlačíme do prstů na nohou (měla by na to zareagovat pánev mírným natočením předních spin nahoru a napřímením páteře).
Jak začít s Boulderingem
Bouldering. Pokud plánujete začít boulderingem, stačí vám kromě oblečení a lezeček jen pytlík s magnéziem, na ven přibalte ještě bouldermatku a jste vysmátí. Jen nezapomeňte, že magnézium můžete venku používat pouze tam, kde je to povoleno.
Co si vzít na Boulder
Bouldering je dost přímočarý sport. Opravdu stačí mít jen boty, mágo a na venkovní lezení bouldermatku. Když lezete uvnitř, chce si vybrat jaký druh boulderisty chcete být a co vás více baví. Jestli být moderním a gymnastickým lezcem nebo být ze „staré školy“ tedy technickým boulderistou (ideální příprava na skály).
Jak se Oblect na boulder
Obléct si na boulder můžete v podstatě cokoli, co je vám pohodlné. Pamatujte na to, že se při makání zapotíte. Vhodným materiálem je proto bavlna. Kalhoty se nosí většinou tříčtvrteční, aby se zakryla kolena a zbytečně jste si je neodřeli a zároveň si na nohavici nešlapali.
Co si vzít na lezeckou stěnu
OFF: Hlavně si vemte pohodu a dobrou náladu 🙂 Jinak stačí jakékoliv sportovní oblečení. A vzal bych i nějakou lehčí mikinu. Když jistíš parťáka nebo odpočíváš před výkonem, tak je dobré, když úplně nevychladneš.
Kdy začít s lezením
Od kolika let mohou lézt děti Vyzkoušet lezení si mohou už úplně malé děti. Je to velmi individuální, ale máme zkušenost, že je vhodné začít lézt až s dětmi od 3-4 let.
Jak dlouho by mělo dítě lézt
Děti dovedou být při svém způsobu pohybu velmi kreativní. Nepřestávejte jej povzbuzovat a mějte po ruce fotoaparát, ať tento moment zvěčníte až nastane. Než se nadějete, poleze. Většina dětí se naučí lézt ve věku 6 až 11 měsíců.
Kdy dítě řekne první slovo
Kdy začíná dítě mluvit Každé děťátko je jiné, ale žvatlání se mění na skutečná slova někdy mezi 9 a 18 měsíci. Okolo druhého roku života se začínají slova a mysl dítěte prolínat a ovlivňovat. Mezi třetím a čtvrtým rokem života pak u dětí zaznamenáváme obrovský pokrok.
Co by mělo umět dítě v 10 letech
V 10 letech by mělo dítě být schopno srovnávat jednotlivé výrobky a jejich ceny, nakupovat v určitém rozpočtu a vybírat vhodné potraviny. Tato schopnost podporuje pocit soběstačnosti. Dítě by si ve svých 10 letech mělo poradit v základních věcech i bez dospělého a orientovat se v lékárničce a jejím použití.