Jak správně sušit bezový květ?

Jak se suší bezový květ

V případě, že by na květech zůstala rosa nebo vlhko po dešti, při sušení by zhnědly a ztratily by na kvalitě. Sbírat bezové květy musíme rychle a následně je nutné dát je co nejdříve sušit. Suší se v tenké vrstvě ve stínu nebo uměle při teplotě do 40 °C. Bez je totiž poměrně snadno náchylný ke znehodnocení.
Archiv

Jak sušit bezový květ v troubě

Bezinky natrháme v celých chomáčcích, zavěsíme je mimo dosah slunce a necháme zaschnout. Pak je otrháme a v otevřené troubě při mírném teple asi 50 °C sušíme. Dobře usušené ukládáme do plátěného pytlíku nebo papírového sáčku. Používáme je pro přípravu čaje.

Jak správně sušit květy černého bezu

Květenství sušíme ve stínu v dobře větrané místnosti nebo v troubě (teplota by neměla přesáhnout čtyřicet stupňů). Před dosušením ještě opatrně odstraníme zbytek stonků. Sušený bezový květ uskladníme do tmavé a dobře uzavíratelné nádoby.
Archiv

Kdy sbírat bezový květ

Sběr, sušení, uskladnění: květ za suchého počasí v květnu a červnu. Sbírají se i plody bez stopek v srpnu-září-říjnu. Nejlepší je sbírat je několik dnů po dešti.
Archiv

Co léčí černý bez

Černý bez patří do každé lékárničky!

Doporučuje se i při problémech s nespavostí a také i při cévních chorobách. Připisuje se mu i pozitivní vliv na snižování vysokého krevního tlaku, podporuje činnost jater a najdete jej i v detoxikačních čajích. Odvar z květů je výborným kloktadlem při zánětu mandlí a dásní.

Jak dlouho louhovat bez

Přikryjte čistou utěrkou a nechte louhovat alespoň 48 hodin, někdo doporučuje 3 až 5 dní. Květy by měly pustit to nejlepší, co skrývají – vůni a chuť – do cukrového roztoku za významné pomoci citronů a kyseliny citronové. Kontrolujte, zda jsou květy ponořené, občas zamíchejte a citrony lehce mačkejte.

Co udělat z Bezovych květů

Keř kvete nejčastěji v červnu až červenci. Do té doby můžete využít sílu čerstvých výhonů a listů: stačí je nadrtit, rozemlít nebo rozklepat tak, aby z nich pustila šťáva a vznikla mokrá kaše – tu přiložte třeba na bolavé koleno.

Co udělat z bezového květů

Bezový čaj

Použít můžete jak čerstvé, tak sušené květy. Hrst květů dejte vylouhovat do horké vody, přidejte med nebo javorový sirup a je to. V horkých dnech jej podávejte s ledem jako letní osvěžení.

Jak udělat domácí bezový sirup

Květy bezu omyjeme a bez stonků je vložíme do velké sklenice. Přidáme cukr a zalijeme vše chladnou, ale převařenou vodou. Směs promícháme a necháme ji 48 hodin louhovat, poté ji přecedíme přes jemné plátýnko a přidáme kyselinu citronovou, kterou necháme v sirupu rozpustit. Celá příprava probíhá zastudena.

Jak se suší černý bez

Jak usušit bezinky, plody černého bezu

Doma jednoduše stáhněte plody z větviček a dejte sušit bez stopek na plech nebo do sušičky. Další možností je zavěsit celé květenství mimo přímé slunce, nechat zaschnout. Bezinky natrháme v celých chomáčcích, zavěsíme je mimo dosah slunce a necháme zaschnout.

Jak často pít bezový čaj

Léčivé účinky mají všechny části této výjimečné rostliny – květy, plody, listy, kůra i kořeny. Čaj z květů černého bezu by se měl však užívat s mírou, ne déle jak jeden měsíc. Poté je dobré dát si 14denní pauzu, a až poté si můžete dopřát bezovou ozdravnou kúru znovu.

Jak se suší bez

Jak usušit bezinky, plody černého bezu

Doma jednoduše stáhněte plody z větviček a dejte sušit bez stopek na plech nebo do sušičky. Další možností je zavěsit celé květenství mimo přímé slunce, nechat zaschnout. Bezinky natrháme v celých chomáčcích, zavěsíme je mimo dosah slunce a necháme zaschnout.

Jak se dělá bezový sirup

Květy bezu omyjeme a bez stonků je vložíme do velké sklenice. Přidáme cukr a zalijeme vše chladnou, ale převařenou vodou. Směs promícháme a necháme ji 48 hodin louhovat, poté ji přecedíme přes jemné plátýnko a přidáme kyselinu citronovou, kterou necháme v sirupu rozpustit.

Jak dlouho se vaří bezový med

Doba vaření je zhruba hodina, hodina a půl. Hustotu medu zkoušíme kápnutím trošky sirupu na talířek, na kterém necháme vychladnout. Čím je chladnější, tím je hustější. Bezinky netrháme u silnice a vybíráme si květy bez broučků a mšic.

Jak dlouho vydrží domácí bezový sirup

Horkou tekutinu okamžitě vlijeme do předem připravených vysterilizovaných sklenic či láhví, uzavřeme víkem a dnem vzhůru necháme vychladnout. Hotový bezový sirup uskladňujeme nejlépe na tmavším a chladnějším místě. Neotevřený vydrží sirup až 365 dní, po otevření skladujte v ledničce maximálně týden.

Co léčí Černý bez

Černý bez patří do každé lékárničky!

Doporučuje se i při problémech s nespavostí a také i při cévních chorobách. Připisuje se mu i pozitivní vliv na snižování vysokého krevního tlaku, podporuje činnost jater a najdete jej i v detoxikačních čajích. Odvar z květů je výborným kloktadlem při zánětu mandlí a dásní.

Co léčí květ černého bezu

Květy černého bezu je dobré sušit ve stínu. Nasušený bezový květ se využívá pro přípravu nálevů, které je vhodné podávat při nachlazení a kašli a také během pocení. Výluhem z bezových květů lze také léčit pleť trpící na akné. Bezové čaje podávejte také při zánětech močových cest, při nadýmání a nervových zánětech.

Jak dlouho se louhuje bezový čaj

Bezový čaj – Bylinkový čajJak si ho připravit: Do šálku nasypte dvě lžičky sušeného bezového květu, zalijte vroucí vodou a nechte 10 minut louhovat.Na co ještě zabírá: Chřipka, angína, bronchitida, kašel, rýma, zánět dutin.

Co léčí bezový květ

Léčivé účinky květů černého bezunachlazeníhorečka.chřipka.záněty močových cest.je potopudný a močopudnýzahlenění a kašel.žaludeční koliky.ledvinové potíže.

Jak dlouho se suší bez

Plody se seschnou asi v poměru 8 : 1. Používáme je k obarvení marmelád a džemů z ovoce málo výrazné barvy a do čajových směsí. Jedna lžička sušených plodů se přelije 1/4 litrem voucí vody, nechá se 15 minut louhovat a slije se.

Jak se dělá bezinkový likér

Bezinky otrhejte a omyté bobulky vložte do hrnce.

Vařte dalších pět minut, poté sundejte z plotýnky a nechte zcela vychladnout. Až to bude vychladlé, přidejte rum, promíchejte a plňte do čistých suchých sklenic, ideálně vytvářených. Likér uchovávejte v ledničce, pokud ho dřív nevypijete, vydrží v ní rok určitě.

Jak sterilovat bezový sirup

Tip 1: Lahve řádně vymyjte a dejte sterilovat do trouby zahřáté na 150°C po dobu 30 min. Víčka řádně umyjte a dejte do hrnce se studenou vodou, přiveďte vodu k varu a povařte alespoň 5 min. Víčka a lahve vyndavejte nerezovou pinzetou a nechte je okapat. Šťávu plňte do horkých lahví.

Co udělat z Bezoveho květů

Recepty vytvořené za použití této ingredienceBezinkový džem (rosol) – květový Natrháme bezinkové květy v plném květu, pěkně velké, bez mšic a broučků, daleko od silnice.Bezinkový med.Bezinková šťáva od babičky.Míchaná bezinková limonáda.20 minut.10 minut.Bezinková šťáva.Šumivý nápoj z květu bezu.

Na co je dobrý bezinkový likér

Bezinky pomáhají při zánětu nervů, včetně trojklaného, při neuralgii, ischiasu, bolestech páteře, bolesti zubů, migréně, ulevují při revmatismu a dně, posilují imunitu, a dokonce mírní hypertenzi. Nebuďte při sběru ale hladoví, většinu bobulí nechte ptáčkům, zaslouží si je víc než my lidé.

Jak dlouho vydrží Bezová šťáva

Čerstvá šťáva vydrží 7–10 dní. Životnost můžem prodloužit zavařením při 70 °C nebo zmrazením. Takto vydrží celý rok. Hlavně děti ji milují.