Jak se pozná křen
Druhy se od sebe odlišují hlavně velikosti květů a plodů (šešulek) a kořenem. Křen selský má menší květy i plody a kořen ostře pálivý (rozmnožuje se vegetativně), kořen křenu velkoplodého je sladký až mírně pálivý (rozmnožuje se semeny).
Jak si vypěstovat křen
Křen pěstujeme na slunci nebo v polostínu. Potřebuje vlhkou bohatou půdu. Vhodné je ji předem dobře připravit a pohnojit správně vyzrálým kvalitním kompostem, který jsme před výsadbou zaryli do půdy. Křen se pěstuje dvěma způsoby – jednoletým a víceletým.
Kdy se kope křen
Jeho sklizeň by se neměla uspěchat, čeká se na ochlazení, až rostlině zhnědnou listy. S příchodem prvních mrazíků začnou křenu odumírat listy a živiny z rostliny se stahují do kořenů. Právě v této době je ideální kořeny vyrýt, protože budou obsahovat nejvíce vitamínů a dalších prospěšných látek.
Jak se dá využít křen
Křen se používá často jako příloha k ovaru, uzeninám a pečenému masu. Upravuje se různými způsoby. Oblíbený je nastrouhaný čerstvý kořen, přidaný k masu na dochucení, někdy společně s hořčicí.
Proč křen pálí
Křen je cenným zdrojem celé škály vitaminů i minerálů, ovšem hlavní roli v jeho očistných účincích na trávicí i dýchací cesty hrají sirné silice. Právě z nich nás při strouhání křenu pálí oči i nos.
Kde se daří křenu
Křenu se bude dařit na slunci i v polostínu. Často až natolik, že se bude rozrůstat do okolí – na menší zahrádce je třeba ho včas usměrnit. Kořeny budou silnější, pokud odstraníte květenství a rostlina se nebude muset zaobírat tvorbou a zráním semen.
Proč jíst křen
Léčivé vlastnosti:
Křenu se říká "český ženšen", Celkově posiluje organismus a je vhodný při rekonvalescenci. Dále má silné antibiotické a antiseptické (desinfekční) působení, kterého se využívá při zánětech v dýchacích cestách a při zánětu močových cest. Užívá se při kašli doprovázeném zahleněním.
Jak pěstovat křen v květináči
Půda by měla být humózní a stále vlhká. V případě pěstování v nádobě je tedy zapotřebí rostlinu občas zalít. Nádoba nesmí být mělká. Čím hlubší a širší květináč bude, tím lépe.
Proč Křen pálí
Křen je cenným zdrojem celé škály vitaminů i minerálů, ovšem hlavní roli v jeho očistných účincích na trávicí i dýchací cesty hrají sirné silice. Právě z nich nás při strouhání křenu pálí oči i nos.
Jaké vitamíny má křen
Křen je velmi bohatý zdroj vitaminu C, E, provitamínů A – karotenů, vitamínů skupiny B, minerálů (železo, hořčík,draslík, vápník a fosfor), antibakteriálních a fytoncidních látek. Ze 100 g křenu získá naše tělo 50 mg vitamínu C.
Jak zjemnit křen
Zjemnit ho můžete přidáním zakysané smetany nebo povařením v mléce. Pokud se vám nepodaří spotřebovat celý křen, nesmutněte. Můžete ho nastrouhat do hořčice, nebo zabalit do vlhkého plátýnka a umístit do spodní části lednice. Důležité je, aby nevyschnul.
Jak ochutit křen
Jemně nastrouhaný křen smíchaný s jablkem nebo hořčicí je vynikající přílohou nejen k masu. Na vařeném vejci je výtečný i samotný, pokud ho zakápneme troškou oleje nebo rozpuštěného másla. Kombinace s jablkem chuť křenu zjemní, ideální jsou jablka kyselejší, šťavnatá a co nejjemněji nastrouhaná, stejně jako křen.
Jak se množí křen
Pro pěstování bychom měli vybrat výživnou, středně těžkou a hlubokou půdu. Pěstební záhon vyhnojíme proleželým hnojem nebo kompostem. Křen množíme kořenovými řízky dlouhými 20 – 25 cm asi o síle tužky. Řízky si připravíme během podzimu, při sklizni..
Jak je zdravý křen
Křen má posilující účinky na naši obranyschopnost. Obsahuje důležité živiny a má skvělé antibiotické účinky. Křen také dokáže z našeho těla vyhnat různé infekce, je proto vhodný při nachlazení, angíně a chřipce. Dokáže zničit původce onemocnění v našem zažívacím traktu.
Co je podobné křenu
Topinambury jsou vytrvalé a podobně jako křen mají tendenci šířit se nekontrolovaně po zahradě – je proto vhodné hlízy v zemi ohradit. Topinambury se sklízí na podzim a v zimě, pokud není zmrzlá půda. Z jedné rostliny sklidíte až 1,5 kg hlíz.
Jak zakonzervovat křen
Křen omyjeme, zabalíme celý pevně do mokrého papíru, vložíme do mikroténového sáčku, kolem dokola sáček převážeme 1- 2 gumičkami. Křen uložíme do lednice do šuplíku na zeleninu a ukrajujeme, když potřebujeme. Křen vydrží jako čerstvý i rok, dokonce na něm začnou rašit lístečky.
Jaké účinky má křen
Léčivé účinky křenu:
Velmi účinně odhleňuje průdušky, léčí chrapot a mírní kašel, povzbuzuje k činnosti žlázy s vnitřní sekrecí a upravuje hormonální systém, detoxikuje játra a rozpouští žlučové kaménky. Povzbuzuje trávení, čistí střeva a pomáhá obnovovat střevní mikroflóru.
Odkud pochází křen
Pochází pravděpodobně z jihovýchodní Evropy a západní Asie (jihovýchodní Ukrajina) a do střední Evropy ho přinesli Slované v době stěhování národů (archeologické nálezy sahají ale až do 2. století).
Jak udržet křen
Ve vodě: Vhodnější je uchovat křen ve vyšší nádobce s vodou, kterou pravidelně (2x za den) měníme. V mikrotenovém sáčku: Jednoduchý způsob uchování je vložit kořen do mikrotenového sáčku, uzavřít a uložit do chladna, např. do lednice. Takto křen vydrží velmi dlouho svěží.
Jak dlouho vydrží křen
Maximálně se může stát, že při vyšších teplotách začne křen rašit, kořen se vyčerpává, měkne a ztrácí na chuti i síle. Ve vlhkém písku a na chladném místě (teplota je doporučována kolem 8 – 10 oC), vydrží křen spolehlivě až do jara, kdy stále chutná jako čerstvý.
Co s nastrouhaným křenem
Nehodláte-li si na křenu pochutnat hned, dokud bude čerstvý, tak ho můžete zavařit, usušit nebo zamrazit. Nejrychlejší metoda je mražení. Nastrouhaný křen jen zakápněte octem nebo citronovou šťávou, aby nezčernal, a naplňte jím igelitový sáček nebo plastovou, dobře těsnící nádobu.