Jak správně založit dno akvária?

Co dát na dno akvária

Dno by mělo mít přírodní charakter i barvu, nejvhodnější je štěrkový písek střední zrnitosti (asi 2-5 mm). Písek nasypejte tak, aby se dno postupně zvyšovalo, tedy v přední části bude vrstva písku nižší (asi 4 cm) a v zadní vyšší (kolem 10 cm), záleží samozřejmě na velikosti nádrže.

Po jaké době dát ryby do akvária

Vpuštění ryb do akvária

Ryby nevpouštíme do čerstvě založeného akvária, ale postupně přidáváme zhruba po 3-4 týdnech podle testů NO2 a NO3. Maximálně můžeme po pár dnech dát pár "zajížděcích rybiček" pro správný záběh akvária.
Archiv

Jak se starat o nové zalozene akvárium

Aplikujte hnojiva v plných dávkách, pokud je potřeba prove%dte i prostřih rostlin. Akvárium by už v této fázy mělo být velmi dobře zaběhnuté, a je zapotřebí se mu nadále věnovat, abyste jej udrželi hezky čisté a bez řasy. Musíte tedy pokračovat v pravidelných výměnách vody, prostřihu a hnojení.
Archiv

Jak dlouho se má svítit Rybičkám

Jak dlouho svítit v akváriu Nejlépe 7-10 hodin denně. Někteří akvaristé mají světlo 5 hodin zapnuté, 2 hodiny vypnuté a opět 5 hodin zapnuté.

Jakou barvu písku do akvária

Akvarijní písek: Jemný a bez ostrých kamínků

Pokud máte ryby na dně akvária (panceřníčky, sumečky…) jsou vhodnější světlejší písky, aby byly dobře vidět. Tmavší písky se pak hodí pro černé ryby plovoucí v horních a středních částech akvária nebo pro neonky.

Jak často měnit vodu po založení akvária

Od čtvrtého týdne stačí měnit 1/3 až 1/2 vody 1x týdně. Rostliny se již rozrostly a přibylo tak zelené masy, proto je třeba přidat na množství přidávaného CO2. Zvyšte množství bublinek na dvě za sekundu, případně se řiďte podle Drop Checkeru.

Jak často se mění voda v akváriu

Zhruba každých 7 až 14 dní provádíme výměnu vody v akváriu společně s odkalením dna. Vyměníme 1/3 až 1/2 akvarijní vody. Čím více máte ryb, tím více vody je potřeba vyměnit. Zejména, pokud provádíme výměnu jednou za 14 dní.

Jak často měnit dno v akváriu

Jak často akvárium čistit

Pokud se jednou za týden pustíte do pořádného úklidu, bude se vám doma žít lépe. Stejně tak i vašim rybkám, když jim vyčistíte vodu. Ideální doba pro čištění je jednou za týden, ale svět se nezboří, když vodu vyčistíte jednou za 14 dní.

Jak velké akvárium pro začátečníky

Pokud máte možnost, sáhněte po akváriu o objemu kolem 100 – 250 l. Tato velikost akvária kombinuje všechny výše zmíněné výhody i nevýhody, které už ovšem nejsou tak dramatické. Do takto velké nádrže si můžete pořídit zajímavé ryby, máte dost široký výběr rostlin a jistý prostor pro kreativitu.

Jak často používat UV lampu v akváriu

Jak se UV lampa používá Sterilizér by se měl zapínat po každé údržbě na 24 hodin.

Jak často dávat bakterie do akvária

Jak těmto problémům předcházet Především je zapotřebí užitečné bakterie do akvária pravidelně vysazovat. To je absolutní nutností u čerstvě založené nádrže. Ale i v zaběhlém akváriu toto nelze podcenit a násadu bakterií aplikujeme minimálně jednou za 14 dnů.

Jak casto prát filtr v akváriu

Vnitřní akvarijní filtry čistěte za 1 až 2 týdny. Vnější akvarijní filtry čištěte každých 6 až 8 týdnů.

Jak dlouho vydrží ryby bez filtru

Svět akvárií uvádí, že většina ryb může bez problémů bez potravy vydržet dva až čtyři dny, než se z toho stane problém.

Jak Odkalit dno akvária

Krom výměny vody v akváriu je občas potřeba povrchově odkalovat dno. To se provádí pomocí odkalovače, který je buď zvonového tvaru, nebo jde o rozšířenou trubku, která se pak zužuje do hadice a odpadní voda tudy odtéká.

Co potřebují ryby v akváriu

Rybičky potřebují jak přiměřené světlo, tak i optimální teplo. Pro chov se hodí spíše menší rybky. Na jednu rybičku připadá zhruba litr vody na 1 cm délky. Vybírejte druhy ryb, které si vzájemně nepůjdou „po krku“.

Kdy zapnout UV lampy v jezírku

Filtrační systém spustíme, když se teplota vody pohybuje okolo 10 stupňů – je důležité vyvarovat se spuštění filtrace v době, kdy hrozí noční mrazy, aby nedošlo k porušení UV lampy a tím k úniku vody.

Proč se kalí voda v akváriu

Bílý zákal

Bílý nebo mléčný zákal způsobuje přemnožení jednobuněčných organismů – nálevníků a objevuje se nejčastěji v čerstvě založených akváriích nebo při výměně filtrace. Nejsnadněji se jich zbavíte pomocí UV lampy, kterou necháte celou noc zapnutou. Ta na nálevníky 100% zabírá.

Jak udržet akvárium čisté

Ryby krmte tak, aby ve vodě nezůstávaly zbytky, které jsou zdrojem amoniaku, fosforečnanů a dusičnanů, jimiž se řasy živí. Krmte tedy přiměřeně. Akvárium pravidelně čistěte, používejte filtr a regulátor akvarijní vody a v případě, že zaznamenáte počáteční výskyt řas, ihned je odstraňte škrabkou.

Jak často pouštět vzduchování v akváriu

V málo zarybněných akváriích to často není potřeba. Vzduchovat je nutno také v noci. Základním pravidlem tedy je, že čím více ryb v akváriu máte, tím větší je pravděpodobnost, že se neobjednou bez vzduchování. Naopak velmi střídmě zarybněné akvárium často nepotřebuje vzduchování vůbec.

Jak často měnit vodu v akváriu bez filtru

Zhruba každých 7 až 14 dní provádíme výměnu vody v akváriu společně s odkalením dna. Vyměníme 1/3 až 1/2 akvarijní vody. Čím více máte ryb, tím více vody je potřeba vyměnit. Zejména, pokud provádíme výměnu jednou za 14 dní.

Jak Odkalovat dno

Krom výměny vody v akváriu je občas potřeba povrchově odkalovat dno. To se provádí pomocí odkalovače, který je buď zvonového tvaru, nebo jde o rozšířenou trubku, která se pak zužuje do hadice a odpadní voda tudy odtéká.

Jak často zapínat UV lampu

Jak se UV lampa používá Sterilizér by se měl zapínat po každé údržbě na 24 hodin. Je to z toho důvodu, že právě během údržby rozvíříme v akváriu velké množství mikroorganismů, bakterií a řas, které nemusí být akváriu prospěšné a jednak dezinfikujeme také vodu, kterou doplníme do akvária.

Jak dlouho vydrží UV lampa

UV lampa je zářivková lampa, která vám vytvrdí gel během dvou až pěti minut. Zářivky u takových lamp mají životnost cca 300 hodin, je třeba u nich tedy počítat s pravidelnou výměnou opotřebovaných zářivek (zářivky se časem “vysvítí” a doba vytvrzení se pak prodlužuje nebo se modeláž nevytvrdí vůbec).

Jak často se čistí akvárium

Pamatujte, že filtr čistí vodu díky bakteriím nikoliv tím, že vysává zákal z akvária. Je tedy rozumné o filtr náležitě pečovat a zhruba každé 2-3 měsíce media proprat a odstranit nečistoty.

Jaké ryby nepotřebuji vzduchování

Úplně nejjednodušší variantou je bojovnice pestrá. Jde o rybu, která je na chov velice nenáročná. Díky svému zvláštnímu ústrojí zvanému labyrint umí dýchat kyslík ze vzduchu a nepotřebuje tedy vzduchování. Nepotřebuje ani topítko, jelikož velice dobře snáší pokojovou teplotu vody.