Jak sušit chilli papričky v celku?

Jak sušit celé chilli papričky

Přímo na sluníčku chilli papričky sušit nenechávejte, naskáčou jim puchýře. Pokud sušíte chilli doma, třeba na kuchyňské lince, na parapetu okna, tak pod plody vždycky dejte papírový ubrousek, nebo nějakou vzduch propouštějící misku (proutěnou, slámovou). Nikdy nesušte ve skleněné, nebo plastové nádobě.
Archiv

Jak dlouho sušit chilli papričky

Ty umístíme do sušičky na ovoce a pozvolna sušíme při teplotě 35°C, dbáme na to, aby se spodní plata průběžně, po několika hodinách měnila za ty vrchní. Je to z toho důvodu, že dole je teplota vzduchu nejteplejší a slupky zde schnou daleko rychleji. Průměrná doba sušení jsou dva dny.
Archiv

Jak udit chilli papričky

Papričky vyskládejte na rošt, na horké brikety vhoďte 1-2 hrsti namočených lupínků a přiklopené uďte při 60-90°C. Postupně gril/udírnu hlídejte, aby bylo dostatek briket i lupínků a papričky se udily. Takto uďte 3-4 hodiny do vysušení papriček.

Jak konzervovat chilli papričky

Papričky skladujte v chladu a suchu – ideálně v lednici v pootevřeném sáčku nebo papírovém pytlíku. Při nákupu sušených papriček vybírejte nejlépe nepolámané celé kusy bez známek skvrn nebo povlaku na povrchu. Skladujte v suchu, temnu a chladu.

Jak sušení chilli papriček v troubě

Troubu předehřejte na 80 °C, případně 40 °C u horkovzdušné trouby, a papričky rozložte řeznou stranou dolů na plech vyložený pečícím papírem. Sušíme šest až osm hodin, v průběhu můžete papričky jednou nebo dvakrát obrátit.

Co dělat s chilli papričkami

Plody papriček se často využívají syrové, přidávají se při vaření do jídel. Připravuje se z nich řada různých směsí, past, ale také džemy, salsy. Mohou se konzervovat nebo jen nakládat pečené do oleje. Nejčastěji se používá sušené koření.

Jak nechat dozrát chilli papričky

Pokud před sklizní omezíme zalévání, docílíme tím větší finální pálivosti. Pokud papričky nejsou dozrálé a pěstujete v květináči, je potřeba rostlinu přenést domů a nechat na světle plody dozrát. Při sklizni extrémně pálivých chilli doporučujeme používat rukavice.

Co dělat s chilli papričky

Chilli papričky můžete nakládat samostatně nebo i s další zeleninou, třeba s okurkou nebo houbami. Pokud chilli papriček máte opravdu dostatek, nebojte se je použít i na výrobu chilli oleje. Ten bude nepostradatelným dochucovadlem do polévek, omáček a k masům.

Jak poznat zralou chilli papričku

Čas sklizně poznáte podle zbarvení papriček

Červené odrůdy, jako je 'Jalahot', jsou plně zralé, teprve když je slupka sytě červená a lesklá. Ve škále pálivosti stojí nejvýš právě papričky jalapeño, mezi něž 'Jalahot' patří.

Proč chilli papričky pálí

Za pálivost paprik je zodpovědný rostlinný alkaloid capsaicin. Ten patří do skupiny capsaicionidů, který obsahuje další pálivé látky dihydrocapsaicin, v malém možství pak nordihydrocapsaicin, homocapsaicin, homodihydrocapsaicin a další. Pálivost se dostavuje při styku capsaicinu se sliznicemi.

Kdy trhat chilli papričky

Čas sklizně poznáte podle zbarvení papriček

U odrůdy 'Starflame' bývají zralé už žlutě zbarvené plody; u většiny ostatních odrůd jsou plně vyzrálé, teprve když zčervenají. Červené odrůdy, jako je 'Jalahot', jsou plně zralé, teprve když je slupka sytě červená a lesklá.

Kdy nechat klíčit chilli papričky

Rychlost klíčení semen

Capsicum Chinense, které jsou také považovány za jedny z nejnáročnějších, mohou začít klíčit až za 6 týdnů. Z naší praxe a zkušeností však vyplívá, že odrůdy jako Trinidad Scorpion Butch Taylor nebo Trinidad Scorpion Moruga začínají klíčit již 5 – 6 den od vysetí!

Jak sušit chilli papričky bez sušičky

Sušení chilli papriček bez sušičky

Troubu předehřejte na 80 °C, případně 40 °C u horkovzdušné trouby, a papričky rozložte řeznou stranou dolů na plech vyložený pečícím papírem. Sušíme šest až osm hodin, v průběhu můžete papričky jednou nebo dvakrát obrátit.

Jak často jíst chilli papričky

A proč vlastně chilli jíst Tady je MENU. Kapsaicin působí hlavně preventivně. Ideální je zařazovat papričky do stravy, zhruba čtyři průměrné papričky týdně.

Proč jíst chilli papričky

Kapsaicin působí na centrum nasycenosti v mozku, takže přestane s jídlem na talíři podstatně dříve, podporují trávení, jsou přírodním projímadlem a při dlouhodobé konzumaci snižují chuť na sladké a tučné . Navíc jsou nízkokalorické . Konkrétně ve 100 gramech se nachází zhruba 40 kalorií.

Jak se zbavit pálení chilli

Jak se zbavit pálení

Pokud jste si nabrali pálivého příliš, můžete zkusit trochu silnější lihoviny, kousek chleba, nebo něčeho tučnějšího, třeba slaniny. Voda příliš nepomůže, jak se většina z nás asi už někdy přesvědčila. Hlavní důvod je, že kapsaicin je nerozpustný ve vodě.

Jak často zalévat chilli papričky

V počátečních fázích pěstování, kdy papričky nejsou ještě tak odolné, je vhodné je zalévat každé 2 až 3 dny, nebo kdykoliv je půda napohled suchá. Jakmile teploty narůstají v průběhu léta a půda se začíná vysušovat rychleji, můžete papričky zalévat klidně každý den.

Jak pěstovat chilli papričky v květináči

Pěstování v květináči

V květináči pěstujeme předpěstované sazenice. Rostlinky umístíme na balkon nebo terasu, ale můžeme je pěstovat i za oknem. Rozhodně musí mít dostatek světla, jinak neporostou a vy nesklidíte žádné chilli. Můžete použít substrát na chilli papričky, ale osvědčil se i obyčejný univerzální.

Na co jsou dobré chilli papričky

Proč jíst chilli: 7 zdravotních benefitů chilli papričekPodporují krevní cirkulaci.Pomáhají snižovat hladinu cholesterolu v krvi.Snižují množství cukru v krvi.Snižují chuť na sladká a mastná jídla, zrychlují metabolismus.Mají příznivý vliv na imunitní systém.Mají pozitivní účinky na trávicí systém.Zlepšují náladu.

Co pomaha na chilli papričky

Neváhejte tedy, samozřejmě i dle možností připravovaného jídla, použít ocet, jehož nejrůznější druhy jsou na trhu k dispozici, citronovou či limetkovo šťávu anebo případně cokoliv kyselejšího co doma naleznete. Pokud to pokrm unese, je možné neutralizovat takto překořeněné jídlo přidáním jakékoliv sladší ingredience.

Kdy Zaštipovat chilli papričky

Zaštipování bočních výhonů řešíme po celou vegetační dobu. I po několika měsících má paprika tendenci tvořit extrémně rychle rostoucí boční výhony, které nejsou žádoucí. Výhon i list zaštipujte tak, aby nedošlo k zaštípnutí na úrovni centráního stonku, ale cca 1cm od něho.

Jak velký květináč na chilli papričky

Minimální rozměr květináče pro pěstování jedné rostliny je v případě chilli papriček alespoň 10×10 cm. Doporučujeme vyzkoušet namísto levných plastových květináčů provzdušněné květináče, například HERCULES.

Kdy se sklízí chilli papričky

Čas sklizně poznáte podle zbarvení papriček

U odrůdy 'Starflame' bývají zralé už žlutě zbarvené plody; u většiny ostatních odrůd jsou plně vyzrálé, teprve když zčervenají. Červené odrůdy, jako je 'Jalahot', jsou plně zralé, teprve když je slupka sytě červená a lesklá.

Jak stříhat chilli papričky

Zaštipování chilli papriček

Pokud pěstujete chilli papričky ze semínek a rostlina se ještě nezačala rozvětvovat, zaštípněte centrální výhon, který najdete uprostřed zcela nahoře. Díky tomu vám po stranách vyraší další dva až tři výhony a získáte tak košatější korunu.

Jak pěstování chilli papriček na balkoně

Pěstování v květináči

Rostlinky umístíme na balkon nebo terasu, ale můžeme je pěstovat i za oknem. Rozhodně musí mít dostatek světla, jinak neporostou a vy nesklidíte žádné chilli. Můžete použít substrát na chilli papričky, ale osvědčil se i obyčejný univerzální. Stanoviště by mělo být slunečné.