Jak sušit kajenský pepř?

Na co je dobrý kajenský pepř

proti chřipce a nachlazení – kajenský pepř pomáhá rozpouštět a uvolňovat hlen. Jakmile hlen začne opouštět tělo, chřipka a rýma začne ustupovat. lepší trávení – kajenský pepř stimuluje trávicí trakt, zvyšuje tok a produkci enzymů a žaludečních šťáv. To pomáhá tělu metabolizovat potraviny a toxiny.

Odkud je kajenský pepř

Při výrobě kajenského pepře se namelou chilli papričky druhu capsicum frutescens, které se pěstují v tropických oblastech v Indii, Mexiku nebo USA. Z botanického hlediska nemá kajenský pepř s klasickým pepřem nic společného. Pravděpodobně i díky své ostré chuti, která se vyrovná pepři, si vysloužil tento název.

Jak sušit chilli papričky bez sušičky

Sušení chilli papriček bez sušičky

Troubu předehřejte na 80 °C, případně 40 °C u horkovzdušné trouby, a papričky rozložte řeznou stranou dolů na plech vyložený pečícím papírem. Sušíme šest až osm hodin, v průběhu můžete papričky jednou nebo dvakrát obrátit.

Jak uchovat čerstvé feferonky

Papričky skladujte v chladu a suchu – ideálně v lednici v pootevřeném sáčku nebo papírovém pytlíku. Při nákupu sušených papriček vybírejte nejlépe nepolámané celé kusy bez známek skvrn nebo povlaku na povrchu. Skladujte v suchu, temnu a chladu.

Jak užívat kajenský pepř

Vzhledem k velké pálivosti kajenského pepře je nutné být při jeho používání velmi obezřetní a používat opravdu jen malé množství, jinak jeho intenzita potlačí všechny ostatní ingredience. Malé množství kajenského pepře můžete velmi jednoduše použít při přípravě chilli con carne, dodá pokrmu na ostrosti.

Co je Cayensky pepr

Kajenský pepř nemá, kromě svého názvu, s pepřem nic společného. Je to jedna z mnoha odrůd chilli papriček. Patří k těm pálivějším. Možná právě proto, že se svou ostrou chutí vyrovná pepři, si vysloužil svůj název.

Na čem roste pepř

Věřte tomu nebo ne, ale onen štiplavý pepř je ve skutečnosti ovoce. To je snad ještě možná méně uvěřitelné než to, že je meloun zelenina! Skutečně se však jedná o dužnatý ovocný plod se semenem uvnitř, který podobně jako vinná réva roste v podlouhlých trsech na rostlině známé jako pipper nigrum, neboli pepřovník černý.

Jak dlouho se suší chilli papričky

Ty umístíme do sušičky na ovoce a pozvolna sušíme při teplotě 35°C, dbáme na to, aby se spodní plata průběžně, po několika hodinách měnila za ty vrchní. Je to z toho důvodu, že dole je teplota vzduchu nejteplejší a slupky zde schnou daleko rychleji. Průměrná doba sušení jsou dva dny.

Jak sušit celé chilli papričky

Přímo na sluníčku chilli papričky sušit nenechávejte, naskáčou jim puchýře. Pokud sušíte chilli doma, třeba na kuchyňské lince, na parapetu okna, tak pod plody vždycky dejte papírový ubrousek, nebo nějakou vzduch propouštějící misku (proutěnou, slámovou). Nikdy nesušte ve skleněné, nebo plastové nádobě.

Jak správně sušit feferonky

Nedoporučujeme sušit lusky zavěšené na niti. I když je takový způsob nanejvýš dekorativní, dochází při něm k nerovnoměrnému schnutí a často i plesnivění. Ideálním způsobem je sušení v sušičce na ovoce. U více ostrých odrůd buď vyčleňte plata pouze pro chilli, nebo plody podložte například pečícím papírem.

Jak se suší feferonky

Pokud máte sušičku na ovoce, můžete ji určitě použít. Podle velikosti kousků sušte 12 – 24 hodin na 45 – 55 stupňů. Stejně dobře poslouží obyčejná trouba. Plody by se při sušení neměly sebe navzájem dotýkat.

Co to je kapsaicin

Kapsaicin (kapsicin, capsaicin, 8-methyl-N-vanillyl-trans-6-nonenamide) je hlavní pálivý alkaloid v paprikách rodu Capsicum. Odpuzuje býložravce, různé hmyzí strávníky a některé parazitické houby.

Jaký pepř je nejlepší

Kampotský pepř z Kambodže je považován za nejlepší na světě a jako jediný je chráněn geografickou indikací, stejně jako třeba Champagne ve Francii. Ne náhodou se mu proto přezdívá šampaňské mezi pepři a jako doplněk pokrmů ho rádi využívají šéfkuchaři nejlepších restaurací.

Jaký je rozdíl mezi černým a bílým pepřem

Bílý pepř je výraznější a ostřejší než černý pepř. Na rozdíl od černého a zeleného pepře je zbaven slupky, která obsahuje cukr. Proto nemá nasládlé aroma a intenzivněji vnímáme čisté pepřové aroma.

Co dělat s pálivými papričkami

Skvělé je i naložení do oleje, protože pálivý kapsaicin je rozpustný v tucích, takže získáte pálivý olej, který se skvěle hodí například k dochucení gulášů, polévek, těstovin nebo salátů. Papričky naložené v oleji můžete navíc rozmixovat na pastu a tu použít k dochucení omáček, marinád a klidně i na grilovaný hermelín.

Co dělat s chilli papričkami

Plody papriček se často využívají syrové, přidávají se při vaření do jídel. Připravuje se z nich řada různých směsí, past, ale také džemy, salsy. Mohou se konzervovat nebo jen nakládat pečené do oleje. Nejčastěji se používá sušené koření.

Jak namlít chilli papričky

Pokud jsou chilli papričky velmi dobře suché, je možné je nejprve nahrubo rozdrtit například v hmoždíři a poté ve starém mlýnku na kávu. Výsledkem je jemný prášek, který je možné použít při přípravě pokrmů.

Co pali v paprice

Kapsaicin (kapsicin, capsaicin) je rostlinný alkaloid, který je zodpovědný za pálivou chuť papriky, jde o hlavní alkaloid paprik Capsicum. Pro savce včetně člověka je dráždivý a vyvolává pocit pálení v každé tkáni, se kterou přijde do styku.

Proč jíst chilli papričky

Kapsaicin působí na centrum nasycenosti v mozku, takže přestane s jídlem na talíři podstatně dříve, podporují trávení, jsou přírodním projímadlem a při dlouhodobé konzumaci snižují chuť na sladké a tučné . Navíc jsou nízkokalorické . Konkrétně ve 100 gramech se nachází zhruba 40 kalorií.

Co je kampotský pepř

Červený kampotský pepř pochází z Kambodže a je vzácnou pepřovou specialitou, která je považována za nejkvalitnější pepř na světě. Jeho pěstování je velmi obtížné, protože je třeba jej sklidit ve vhodný okamžik a proto se většina pěstitelů pěpře této odrůdě vyhýbá.

Jak vybrat pepř

Obecně platí, že čím je pepř zralejší, tím je jeho slupka palčivější. Méně zralé koření zase více oblaží lidské smysly svým ovocným aromatem. Zelený pepř, který se sklízí nezralý, vyniká právě ovocnější a méně peprnou chutí, než kterou se pyšní pepř černý.

Na co se pouziva bílý pepr

Bílý pepř se používá k přípravě světlých omáček, smetanových polévek, salátů, pomazánek, ryb a tvarohových i vajíčkových pokrmů. Vhodný je také pro bílá masa a drůbež. Chuť pepře je nejvýraznější, pokud jsou bobule čerstvě rozdrcené. Bílý pepř je vhodný také do majonéz, plněných masových výrobků, marinád nebo paštik.

Proč chilli papričky pálí

Za pálivost paprik je zodpovědný rostlinný alkaloid capsaicin. Ten patří do skupiny capsaicionidů, který obsahuje další pálivé látky dihydrocapsaicin, v malém možství pak nordihydrocapsaicin, homocapsaicin, homodihydrocapsaicin a další. Pálivost se dostavuje při styku capsaicinu se sliznicemi.

Co neutralizuje kapsaicin

Kapsaicin také dokáže neutralizovat tzv. substanci P, což je neuropeptid vyvolávající v lidském těle zánětlivost. Chilli papričky přivezl Kryštof Kolumbus jako náhradu drahého černého pepře. Tím udělal pro zdraví velice moc, protože černý pepř je karcinogenní.

Jak dlouho vydrží chilli papričky

Když je máte čerstvé Ideální je samozřejmě využít chilli papričky v čerstvém stavu. Pokud je nemůžete zužitkovat hned, zabalte je neumyté do papírové utěrky nebo perforovaného plastového sáčku a dejte do přihrádky na zeleninu v lednici, kde vydrží asi 1 týden.