Jak sušit mátu v sušičce
Bylinky je třeba sušit na teplotu 45°C – 48°C. Vyšší teploty by mohly zničit cenné látky, které jsou v nich obsažené. Jak dlouho se bylinky v sušičce suší Orientační doba činí 3-6 hodin, podle výkonu sušičky a typu rostlinky.
Archiv
Co léčí máta
Na co se máta používá Máta podporuje normální činnost trávicího traktu a střev, posiluje přirozenou obranyschopnost a imunitní systém, napomáhá relaxaci a spánku, působí proti nadýmání a napomáhá normální funkci dýchacího systému. Jako inhalace je vhodná u chorob dýchacích cest.
Jak dlouho sušit mátu v sušičce
Orientačně 3-6 hodin, podle výkonu sušičky. Pozor na umytí bylinek před sušením. V takovém případě se může doba sušení protáhnout až na několikanásobek původní předpokládané doby. Že jsou bylinky správně vysušeny poznáte podle toho, že je při zmáčknutí rozdrtíte na prášek.
Archiv
Jak dlouho se suší Medunka
Kdo chce meduňku umýt nechá ji oschnout na utěrce. Poté otrhejte pouze listy a stonky vyhoďte. Listy rozprostřete do sušičky – nemají se překrývat. Zapněte sušičku, nastavte 45 stupňů a nastavte 12 hodin.
Jak sušit meduňku v troubě
Sušení v troubě
Jestli jste se rozhodli sušit rostliny v troubě, pak doporučuji dát pozor na teplotu. Stonky, listy či květy (zkrátka nadzemní části rostlin) sušte do teploty 35 °C. U kořenů a oddenků bych doporučoval teplotu nanejvýše 60 °C.
Jak rychle usušit bylinky
PřípravaBylinky rozložte na talíř aby byly v co nejtenčí vrstvě. Majoránku, oregano nebo mátu dávejte větev vedle větvičky aby nebyly na sobě.Zapněte mikrovlnku na maximální výkon. Zapněte na 30 sekund, zkontrolujte, otočte a opakujte.Pokračujte do sucha. Trvá to kolo 1-2 minut.
Na co je zdravá máta
Zastavuje zvracení, pomáhá na koliky a různé střevní problémy. Navíc také zlepšuje chuť k jídlu. Mátu peprnou doporučujeme dále vyzkoušet při nachlazení. Rýma, kašel, bolest krku nebo hlavy – na všechny tyto zdravotní potíže máta pomáhá (ideálně by se měla inhalovat).
Jak dlouho vyluhovat mátu
Mátu zalijte vroucí vodou (100 °C), v poměru 2 čajové lžičky na 1,5 dl. Pro přípravu čaje v konvici přidejte 2 lžičky navíc. Doba vyluhování 10 minut (přikrytý šálek), poté přeceďte.
Co všechno se dá sušit v sušičce
Sušení ovoce, zeleniny a hub v sušičce. Sušit lze prakticky jakékoli ovoce a zeleninu. K sušení vybírejte jen zralé (nikoli přezrálé) suroviny, bez známek poškození či napadení hnilobou nebo plísní. Nebojte se sušit ani kyselé nebo málo sladké plody (například kyselá jablka), právě naopak!
Jak nejlépe sušit bylinky
Bylinky vždy sušíme na stinném, suchém a dobře větraném místě při běžné pokojové teplotě. Tma zabraňuje ztrátě barvy a chuti rostlin. Čím rychleji byliny sušíme, tím méně přicházejí o své aroma. Ať je to sebevíc lákavé, nikdy je však nenecháme sušit na přímém slunci!
Co s čerstvou meduňkou
Čerstvě natrhaná se úplně skvěle se hodí do letních limonád, koktejlů a osvěžujících nápojů. V chladnějších dnech či v případě nemoci z meduňky uvařte výborný a hlavně léčivý čaj, použít můžete i sušenou variantu. Meduňku nejlépe sklízejte ještě před květem za slunečných teplých dní.
Jak správně trhat meduňku
Meduňku sbíráme ručně nať a listy meduňky těsně před rozkvětem rostliny v červnu – srpnu, případně v září. Úroda v prvním roce bývá malá, ale v následujících letech můžeme sbírat 2-3 úrody ročne.
Jaké bylinky sušit
Obecné doporučení pro sušení léčivých bylinek:
dobromysl, tymián, rozmarýn, šalvěj, majoránka), jiné naopak o vůni přijdou ( např. meduňka, máta nebo bazalka)
Kdy sušení meduňky
Jak sbírat a sušit meduňku
Meduňka roste od jara do podzimu, kdy se dá užívat čerstvá. Na zimu je nejlepší meduňku si nasušit. Meduňku na sušení sbírejte v suchém počasí, za slunečního dne, ještě dříve, než začnou rozkvétat první květy. V době květu už její účinky slábnou.
V čem sušit bylinky
Dobré jsou například několikapatrové závěsné sítě na sušení bylinek či hub. Můžeme je také v tenké vrstvě rozložit na čistý bílý papír (např. balicí), ale nikdy ne na noviny. Další možností je svázat bylinky do svazečků a zavěsit je třeba na šňůru.
Kdy sbírat bylinky na sušení
Kdy se vydat na sběr léčivých bylinek
Bylinky sbírejte za suchého počasí, nikdy ne po dešti. Vlhké byliny snadno napadne plíseň. Kořeny je nejlepší sbírat po ránu nebo vpodvečer, vdobě kolem poledne se sbírají listy, květ i nať. Při sběru dejte pozor, ať zbytečně nepoškodíte celou rostlinu.
Jaký čaj se pije před spaním
Mezi klíčové bylinky na spánek patří meduňka lékařská, kozlík lékařský a chmel otáčivý, třezalka tečkovná a levandule lékařská.
Jak udělat mátový čaj
Čerstvou mátu opereme pod vodou a osušíme jemně utěrkou. Vložíme ji do konvice nebo džbánu a zalijeme vroucí vodou. Necháme 5 minut vylouhovat a poté přidáme na kolečka nakrájený citron či limetku (nemáme-li chemicky neošetřené ovoce, vymačkáme jen šťávu a nalijeme ji do čaje).
Co sušit v sušičce na ovoce
Sušené ovoce je klasikou. V sušičce můžeme usušit jakékoliv druhy – od tradičních jablek (křížal), hrušek, švestek, hroznového vína, až po exotické druhy jako jsou třeba pomeranče (hodí se jako krásná ozdoba na adventní věnec nebo vánoční stromeček).
Jak se suší maliny
Sušení malin je pohodlné, protože plody nemusíte krájet ani nijak extra rovnat na sušících plátech. Prostě je tam nasypte a rozložte tak, aby se nepřekrývaly. Nastavte v sušičce potravin teplotu 50 °C a teď pozor – čas sušení nastavte klidně až na 48 hodin.
Jak sušit bylinky bez sušičky
Bylinky nikdy nesušíme na slunci, ale na tmavém, suchém, teplém a dobře větraném místě. Dobré jsou například několikapatrové závěsné sítě na sušení bylinek či hub. Můžeme je také v tenké vrstvě rozložit na čistý bílý papír (např. balicí), ale nikdy ne na noviny.
Jak často se může pít meduňkový čaj
Meduňka je skvělým pomocníkem při problémech se spaním, uklidňuje a uvolňuje tělo i mysl, také podporuje trávení a zažívání. Meduňkový čaj z čerstvých nebo sušených lístků se doporučuje pít dle potřeby jednou až třikrát denně při bolestech žaludku či trávicích potížích.
Kdy sbírat meduňku na sušení
Nálev nebo tinkturu lze využít pro urychlení hojení oparů. Pomáhá také při stavech spojených se slabě hyperaktivní štítnou žlázou, jejíž funkce potlačuje. Sběr, sušení, uskladnění: Meduňka se sbírá v červnu a červenci okolo 12. hodiny před obdobím květu.
Jak doma sušit bylinky
Bylinky nikdy nesušíme na slunci, ale na tmavém, suchém, teplém a dobře větraném místě. Dobré jsou například několikapatrové závěsné sítě na sušení bylinek či hub. Můžeme je také v tenké vrstvě rozložit na čistý bílý papír (např. balicí), ale nikdy ne na noviny.
Jak sušit bylinky v mikrovlnce
Sušení bylinek v mikrovlnné troubě
Položte do trouby na papírový ubrousek asi dvě hrsti bylin a sušte jednu a půl až dvě minuty. Každou půl minutu proces přerušte a bylinky promíchejte. Opakujte, dokud nejsou bylinky suché.